Cebinize gelen çağrıları bilgisayarınızdan cevaplayın

0

Akıllı telefonunuzu çantanız ya da çekmecenizde bırakıp telefon görüşmelerinizi bilgisayarınızdan yapmaya ne dersiniz? Windows 10’a eklenecek olan bu müthiş özelliğe gelin yakından bakalım.

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarına akıllı telefonlarına gelen çağrıları bilgisayarlarından cevaplama ve bilgisayarları üzerinden çağrı başlatma fırsatı veriyor. Bu yazıda bilgisayarınız ile akıllı telefonunuzu birlikte kullanmanızı sağlayan yeni özelikle ilgili deneyimlerimi aktarıyorum.

Telefon

Telefon ve bilgisayarınıza yüklemeniz gereken yazılımlar

Öncelikle kişisel bilgisayarınıza Windows Mağaza’dan “Telefonunuz” uygulamasını, akıllı telefonunuza da Play Store’dan “Telefon eşlikçiniz – Windows bağlantısı” adlı uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. Bilgisayarınız için “Telefonunuz” uygulamasını buradan, Android işletim sistemli akıllı telefonunuz için “Telefon eşlikçiniz – Windows bağlantısı” uygulamasını da buradan indirebilirsiniz. İki yazılımı da yükledikten sonra bilgisayarınız ve akıllı telefonunuz ‘Bluetooth’ üzerinden eşleşiyor.

telefon

Seçiminizi yapın: Android ve iPhone mu?

“Telefonunuz” uygulamasını bilgisayarınızda ilk kez başlattığımızda karşımıza bilgilendirme kartları çıkıyor ve kullandığımız akıllı telefonunun yazılım türünü seçmemiz isteniyor. Burada Android ve iPhone seçeneklerini görüyoruz. Benim kullandığım cihaz Samsung S9+ ve işletim sistemi de Android olduğu için, Android’e tıklayarak devam ettim.

telefon

Microsoft hesabıyla oturum açarak devam edin

Bu aşamada kimlik doğrulaması gerekiyor. Yazılım Microsoft hesabıyla oturum açmayı ve akıllı telefondan da doğrulamayı zorunlu kılıyor. Kimlik doğrulaması sonrası bilgisayarınızdaki “Telefonunuz” uygulaması açılacak. Uygulamada “Fotoğraflar”, “Mesajlar”, “Bildirimler” ve “Aramalar” sekmelerini göreceksiniz.

telefon

Son 25 fotoğrafı görebilmek yeterli değil

Bilgisayarınızdaki “Telefonunuz” uygulaması içinden telefonunuzdaki fotoğrafları görebiliyorsunuz. Yazılım çektiğiniz son 25 fotoğrafı bilgisayarınızda görüntüleme imkânı veriyor. Bu rakam bence yetersiz. Bu nedenle akıllı telefonumda çektiğim fotoğrafları bilgisayarda görüp gerektiğinde kullanmak için OneDrive ile “Film Rulosu” klasörünü eş zamanlamayı daha kullanışlı buluyorum.

telefon

Gelen bildirime tıklayıp devam edebilseydik keşke

“Telefonunuz” uygulaması içinden ayrıca tüm mobil uygulama bildirimlerini bilgisayarınızda eşzamanlı olarak görebiliyorsunuz. Ancak şimdilik bu işlev, bildirimleri sadece görmenin ötesine geçmiyor. Örneğin telefonunuzda yüklü olan bir haber uygulamasından gelen bildirime tıklayarak, bilgisayarınızda o habere gidemiyorsunuz. Bu bölümde işiniz biten bildirimleri sadece okuyup silebiliyorsunuz. Hangi uygulamanın size bildirim göndermesini istediğinizi seçmeniz için gerekli ayarlar da mevcut.

telefon

Bilgisayardan kısa mesaj gönderme işlevi güzel

Telefonunuza gelen çağrıların yanı sıra kısa mesajları da (SMS) uygulama içinden bilgisayarınızda görebilirsiniz. Kişi listenizden seçtiğiniz kişilere bilgisayarınız üzerinden kısa mesaj gönderebilirsiniz. Yaptığım denemelerde başarıyla bilgisayardan kısa mesaj gönderebildim. Ancak burada kısa mesajları silme, kopyalama gibi temel fonksiyonlar mevcut değil. Kısa mesajlara emoji, GIF veya görsel ekleme imkânı olması ise benden olumlu not alıyor.

Son aramalar ve kişi listeniz bilgisayarınızda

Arama fonksiyonuna gelindiğinde ise, akıllı telefonunuzdaki son aramaların listesini görüyorsunuz. Uygulama ekranını tam ekran yaptığınızda ise solda menü, ortada son çağrılar, sağda ise tuş takımı görüntüleniyor. Rehberinizdeki kişileri isim araması yaparak tek tıkla arayabiliyorsunuz. Dilerseniz tuş takımından yeni numara tuşlayarak da arama yapabiliyorsunuz. Gelen çağrıları dilerseniz bilgisayarınızdan reddedebiliyorsunuz.

telefon

 

Bilgisayardan çağrı başlat telefondan devam et

Bilgisayardan başlatılan çağrılarda bilgisayarınızın mikrofon ve hoparlörü kullanılarak görüşme gerçekleşiyor. Bilgisayarınıza kulaklık takarak da devam edebilirsiniz. Bilgisayarda başlatılan bir görüşmeye dilerseniz telefonunuzdan devam edebiliyorsunuz. Bunun için devam eden çağrının detaylarına girerek, “Telefon kullan”ı seçmeniz yeterli. Bu fonksiyonu denedim ve sorunsuz çalıştığını gördüm.

Şimdilik deneme sürümünde geçerli

Windows Insider programına dahil olduğum için Windows 10 işletim sisteminin tüm deneme sürümlerini öncelikli olarak kullanıyorum. Bu nedenle son kullanıcılara gelecek işlevleri erken deneyimleme imkânı buluyorum. Gelen çağrıları bilgisayardan cevaplama ve bilgisayardan çağrı başlatma işlevleri şu an kullandığınız bilgisayardaki işletim sistemine göre size henüz sunulmamış olabilir. Bilgisayarınızdaki “Telefonunuz” uygulamasında “Aramalar” sekmesini göremiyorsanız nedeni budur.

telefon Windows 10 Insider Preview

 

Windows 10 Insider Preview ile deneyebilirsiniz

“Aramalar” özelliği şu an sadece Windows 10’un ön izleme sürümünde Windows Insider’lar için mevcut. Windows 10’un Insider Preview derlemesi bilgisayarınıza yüklendiği takdirde siz de bu yeni özellikten yararlanabileceksiniz. Yine de bu özellik test aşamasında olduğu için Microsoft’un tüm kullanıcılara sunmasını beklemeniz sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda cep telefonunuza gelen çağrıları bilgisayarınızdan cevaplamanın yolundan söz ettim. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Microsoft Office yazılımını ücretsiz kullanmanın püf noktası

OneDrive Kişisel Kasa nedir ve nasıl kullanılır?

Kablosuz şarj destekleyen taşınabilir bataryalar

Cevap bırakın