Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetBuzdolabı seçerken nelere dikkat edilmeli

  Buzdolabı seçerken nelere dikkat edilmeli

  Bugün gıdaları sağlıklı bir şekilde saklamak için buzdolabı olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri. Evlerimizde ya da işyerlerimizde kullandığımız buzdolapları, gıdaları uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza eder ve uzun süre yararlanmamızı sağlar.

  Başlangıçta tekdüze modellerden oluşan buzdolabı ürün kategorisi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı modellerle zenginleşti. Klasik çift kapılı modellerden, daha fazla kapılı ve derin dondurucu bölümü altta ya da üste olan modellere, uzun süre dondurulmuş gıda saklamak isteyenler için sandık ya da çekmece tipine kadar çok farklı ürün bugün pazarda mevcut.

  Buzdolabı

  Önce ihtiyacınıza karar verin

  Buzdolabı seçimi yaparken öncelikle ihtiyacınızı belirleyin. Buzdolabını ev için mi yoksa ofis için mi alacaksınız? Buna göre kullanacağınız ürün farklılık gösterecektir. Ev için alacaksanız, evde kaç kişi yaşadığına göre, buzdolabı büyüklüğüne ve tipine karar verebilirsiniz.

  Bu arada mutfağınızın durumu da buzdolabı seçiminde önemlidir. Mutfaktaki alana göre buzdolabı seçmeniz gerekir. Eğer mutfağınızda fazla yer yoksa, tezgâh altı buzdolabı modelleri tercih ederek yer kazanabilirsiniz. Her zaman ihtiyaç duymayacağınız gıdaları saklamak için kullanacağınız buzdolabını da evin farklı bir bölümünde konumlandırabilirsiniz.

  Buzdolabı

  İkinci bir cihaz gerekli mi?

  Mevcut buzdolabınız size yeterli gelmiyor ve daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız, önünüzde iki seçenek var: Ya ilâve bir buzdolabı ya da derin dondurucu alacaksınız ya da mevcut buzdolabınızı daha büyük bir ürünle değiştireceksiniz.

  Bu noktada enerji sarfiyatı açısından bir değerlendirme yapmanızda fayda var. Mevcut buzdolabınıza ilâve olarak alacağınız derin dondurucuyla birlikte, enerji sarfiyatınız ne kadar olacak? Belki de ikinci bir ürün satın almak yerine, Gardrop Tipi tek bir cihaza geçmek, enerji sarfiyatı açısından daha tasarruflu olabilir.

  Buzdolabı

  Enerji tasarrufu önemli

  Kullandığımız buzdolapları, diğer elektronik eşyaların aksine 7/24 enerji harcayan cihazlardır. Bu nedenle aylık elektrik faturamızda önemli yer tutarlar. Satın alma aşamasında, enerji tasarruflu modeller seçerek, buzdolaplarının bütçemize ek yük olmalarını en aza indirebiliriz.

  Bunun için enerji sınıflarına dikkat etmek gerekir. A+++, A++ ve A+ gibi enerji sınıfı modelleri seçerseniz, aile bütçenize olumlu yönde katkı sağlamış olursunuz. Bu enerji sınıfının bir alt kategorisiyse A, B, C ve D enerji grupları olarak adlandırılır. Bu grup biraz daha fazla enerji tüketmesine rağmen fiyatları daha uygundur.

  Buzdolabı

  Buzdolabı tipleri nelerdir?

  Geçmişten bu yana buzdolabı denildiğinde aklımıza önce klasik, üstte derin dondurucu bölümü, altta günlük gıdalarımızı sakladığımız iki kapılı modeller gelir. Ancak zamanla buzdolabı tipleri artmış ve çeşitli ihtiyaçlara göre farklı özelliklerde buzdolapları satışa sunulmuştur.

  Buzdolabı tiplerini, Mini Buzdolabı, Alttan Donduruculu Buzdolabı, Çift Kapılı Buzdolabı, No Frost Buzdolabı ve Gardrop Tipi Buzdolabı olarak sıralayabiliriz. Her kategori farklı ihtiyaçlara cevap verdiğinden, mutlaka size uygun bir model bulabileceksiniz.

  Buzdolabı

  Derin dondurucu mu, No Frost mu?

  Buzdolabı satın alırken, derin dondurucu ya da No Frost arasında seçim yapmanız gerekir. Peki ikisi arasında ne fark var? Derin dondurucu, karlanma/buzlanma yaparak soğutma yöntemini kullanır. Buzdolabınızın üst tarafındaki bölmesinde bariz şekilde karlanma/buzlanma olduğunu görürsünüz.

  No Frost ise karlanma ve buzlanma yapmaz. Soğuk hava akımını buzdolabı içinde dolaştırarak soğutma sağlar. No Frost buzdolaplarının rafları camdan yapılmıştır. Enerji verimliliği daha fazla olan No Frost buzdolapları, içerisindeki nem ve sıcaklığı daha sağlıklı olarak muhafaza eder.

  Buzdolabı

  Gıdalarınızı aylarca taze olarak saklar

  Uzun süre dondurulmuş gıda saklamanız gerekiyorsa, tercihiniz derin dondurucudan yana olmalı. Gıdaları dondurarak tazeliğini koruyan ve güvenle saklamanızı sağlayan derin dondurucular, klasik buzdolabı tipinde olabildiği gibi, ayrıca sandık tipi ya da dolap tipi olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

  Et, balık, dondurulmuş sebze ve meyve gibi pekçok gıdayı satın aldıktan sonra aylarca muhafaza etmenizi sağlayan derin dondurucuların, raflı ve rafsız modelleri var. Raflı modeller içerisine koyduğunuz gıdalara daha kolay ulaşmanızı sağlarken, sandık tipi rafsız olanlarsa size daha fazla kullanım alanı sunar.

  Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

  Bu yazıda buzdolabı seçerken dikkat edilmeesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalıştım. MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan tüm buzdolabı modellerini buradan görebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

  Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Profesyoneller için kablosuz fare: Logitech MX Master 3

  Makul fiyata iyi bir akıllı telefon: TCL 20 SE

  Hibrit çalışanlar için: Logitech MX Anywhere 3 kablosuz fare

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN