Bugün Geek Pride Day!

0

bb8

Star Wars, tüm zamanların en önemli sinema başyapıtlarından. Kimilerine göre şahsına münhasır bir hazine, apayrı bir değer; üstelik endüstriyel değer olarak da rakipsiz konumda. Bardaktan, oyuncağa onun imgelerini her yerde görebilmek mümkün. Sinema serisinin kitleleri peşinden ‘bu seviyede’ sürükleyeceği, muhtemelen ilk filmin gösterime girdiği 25 Mayıs 1977 tarihi için öngörülememişti. Ancak oldu ve bu gün az sonra daha ne olduğu hakkında detayları da okuyacağınız ‘geek’ler için bir bayram. 25 Mayıs Geek Pride Day, bir başka deyişle Geek Günü!

İlk Star Wars’ın gösterime girdiği tarih, aynı zamanda İngiliz bilim kurgu yazarı Douglas Adams’ın dahiyane kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi’ndeki Havlu Günü, ayrıca fantastik komedi yazarı Terry Pratchett‘ın Diskdünya serisindeki Night Watch’ta geçen ‘Glorious 25th of May’ i de kapsayan sihirli 25 Mayıs’ı tüm geek’ler için kutluyoruz. Kökeni 1998’e deyin uzanan bu gün de hediye alıp vermek serbest! Fantastik ve biraz da ‘geek’ şeyler olması tercihiniz olsun! Oyun, bilgisayar aksesuarı, vb…
comp-6

Geek nedir?

Bilim kurgu, astronomi, bilgisayar, fizik, film, oyun, müzik, edebiyat gibi alanlara yoğun ilgi duyan, bu konularda ortalamanın üzerinde bilgi sahibi kimseleri tanımlamak için kullanılan İngilizce bir kelime.

En önemli özellikleri aralarında Star Wars’ın da bulunduğu çok sayıda ‘geek konuda’ sahip oldukları detaylı bilgi sayesinde saatlerce konuşabilme potansiyeline sahip olmaları. Genel bir özellik olarak sosyal yaşantıları vardır, ancak ağırlıklı olarak evde olmayı daha çok tercih ederler.
shot_12931644274 Mayıs Star Wars Günü

Star Wars’ta sıklıkla geçen ‘güç seninle olsun’ cümlesi, İngilizce’de “May the force be with you” şeklinde. Bunun ‘May 4th Be With you’ şeklinde uyarlaması sonrasında her yıl 4 Mayıs (May 4th) tarihi, Star Wars günü olarak kutlanıyor.

Cevap bırakın