Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürBu da oldu! Selfie çeken otomat makinesi!

  Bu da oldu! Selfie çeken otomat makinesi!

  selfie-otomat

  Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinin evi Japonya, ilginç fikirler ve bu fikirlerin çarpıcı sonuçlarıyla da sıklıkla gündeme gelir. Doğu Asya ülkesi, bu kez ne geliştirilmiş düzey bir kamera sensörü ne de konuşmalara tepki verebilen yeni bir robotla kamuoyunu şaşırtmayı başarıyor; bu kez konu çok daha neşeli; geliştirilen selfie (özçekim) çekebilen otomat makinesi ile ilgili…

  Bir Japon içecek firmasının Android/iOS uygulama mağazalarının tanınmış anlık mesajlaşma uygulamalarından biri ile gerçekleştirdiği işbirliğinin sonucu olan selfie çekebilen otomat makinesi, ülkedeki çok sayıda kentte kullanıma sunuldu. Ekim ayı içinde daha da yaygınlaştırılacağı kaydedilen bu otomatlar teknik olarak ‘yüzde 100’ selfie tanımına uymasa da büyük oranda kavramı karşıladığı görülüyor.

  Nasıl kullanılıyor?

  Otomattan bir içecek satın alındığında selfie çekme hakkı da elde ediliyor. Daha sonra çekilen selfie’ye eğlenceli çerçeveler eklenip daha da keyifli görüntüler meydana getirilebiliyor. Daha sonra ise yine otomatın üzerinden gerçekleştirilen işlemle fotoğrafın paylaşılabilmesi mümkün kılınıyor.

  Tüm dünyada yaygınlaşır mı?

  Büyük bir çılgınlık halini alan selfie ya da özçekim için geliştirilen fikrin kısa sürede büyük ilgi gördüğü kaydedilirken, insanların daha fazla içecek satın aldığı ve hatta kimi noktalarda kuyrukların bile oluştuğu belirtiliyor. İlgili içecek firmasının otomatlarının çok sayıda ülkede de farklı dillerde kullanıma sunulacağı açıklandı. Farklı fikirlerin de önünü açar mı bilinmez ama kim bilir belki Türkiye’de de benzer otomat makineleri ile karşılaşılabilir.

  Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri -otomat makineleri nezdinde çok az sayıda olacak şekilde- izlemeye devam edeceğiz.

  Okuma Önerisi: Tıklayın, Japonya’da bir oteldeki robot resepsiyonistler ile tanışın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN