Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürBirisinin Cep Telefonunda Numaranızı Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

  Birisinin Cep Telefonunda Numaranızı Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

        Birisini cep telefonuyla aradığınızda garip bir mesaj alıyorsanız, ilgili kişi tarafından engellenmiş olabilirsiniz. Numaranızın engellendiğine; anormal mesaj veya aradığınızda hızlı şekilde sesli mesaj servisine yönlendirilme  bile kanıt olabilir. Bu haftaki ” Birisinin Cep Telefonunda Numaranızı Engellediğini Nasıl Anlarsınız? ” başlıklı yazımda, numaranızın engellenip engellenmediğini anlamak için ne tür ipuçlarını kullanabileceğinizi anlatacağım.

        Öncelikle engellenip engellemediğinizi anlamanın çok kolay olmadığını söylememiz gerekiyor. Öğrenmenin en kolay yönteminin de kişiye doğrudan sormak olduğunu unutmayalım.

  Birisinin Numaranızı Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

        Kullanılan GSM operatörünün numara engelleme özelliklerine bağlı olmakla birlikte, numara engellemelerini anlamanın ipuçları da farklılık gösterebilir. Ayrıca; iletişim kulesinin kapalı, telefonun kapalı veya şarjı bitmiş ve de telefonda rahatsız etmeyin servisi gibi faktörler de bazen numara engellemenin verdiği aynı sonuçları verebilir.

        Şimdi sıra ile aradığınız kişi tarafından engellendiğinizi anlamak için kullanabileceğiniz ipuçlarından bahsedelim.

  1. ipucu: Aradığınızda Olağan dışı Mesajlar almanız

        GMS operatörlerinin standart bir numara engelleme mesajı yoktur. Aradığınız numaradan daha önce duymadığınız ve alışık olmadığınız bir mesaj alıyorsanız, muhtemelen operatörünüz üzerinden numaranız engellenmiştir. Aradığınızda aldığınız mesaj operatöre göre değişiklik gösterir.

  • “Aradığınız kişi mevcut değil.”
  • “Aradığınız kişi şu anda aramaları kabul etmiyor.”
  • “Aradığınız numara geçici olarak hizmet dışı.

        Aradığınız kişi yerine, yukarıdaki mesajlardan birisini iki üç gün boyunca alıyorsanız muhtemelen numaranız engellenmiştir. Bunun yanında sıklıkla seyahat eden veya doğal afet durumunda altyapısı zarar gören alanda bulunan birisi vs. gibi durumlarda da ” Tüm devreler şimdi meşgul ” gibi bir mesaj alabilirsiniz. Bu mesaj GSM şebekesinin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

  2. ipucu: Numaranın Çalma Sayısı

        Aranan telefonda sadece bir zil sesi veya zil sesi hiç gelmiyorsa bu durum aranan kişinin sizi engellediğinin bir göstergesi olabilir. Karşıdaki kişinin, telefonunun numara engelleme özelliğini kullanarak sizi engellediği anlaşılabilir. Gün içinde birkaç kez aynı şekilde yanıt alınıyorsa bu durum engellendiğiniz olasılığını artırır.

        Eğer, aranan kişi telefonunda genel aramalar için ” rahatsız etme ”  servisini aktif etmişse, telefon hiç çalmadan hızlı şekilde mesaja yönlendirilir. Bu durumda gerçekten engellenip engellemediğinizi anlamak için birkaç gün beklemekte yarar vardır.

  3. ipucu: Meşgul sinyali veya Meşgul sinyalinin ardından bağlantının kesilmesi

        Karşı telefon arandığında meşgul sinyali almak veya meşgul sinyalinden sonra aramanın sonlandırılması, numaranızın GSM operatörü tarafından engellendiğinin bir göstergesi olabilir. Bu durum birkaç gün aynı şekilde devam ettiği taktirde numaranızın büyük bir olasılıkla engellendiğini düşünebilirsiniz.

        Aranan kişinin sizi engellendiğini düşünüyorsanız bunu doğrulamanın farklı bir yöntemi de, iPhone’da kullanılan iMessage servisidir. iMessage servisi üzerinden ilgili kişiye bir mesaj gönderdiğinizde, mesajın teslim edilip edilmediğini takip edebilirsiniz. İlgili kişiye mesaj teslim edilmiş ise engelleme olmamıştır. Mesaj teslim edilemiyorsa büyük bir olasılıkla numaranız engellenmiş demektir. Bu özelliği kullanırken karşı tarafın iMessage servisini kapatmış olabileceğini de hesaba katmakta yarar var.

  Numaranız Engellendiğinde Yapabilecekleriniz

        Aranan kişinin telefon numaranızı engellediğini anlamanın en iyi yöntemlerinden birisi de kişiyi ararken numarasının başına #31# eklemektir. Eğer karşıdaki kişi gizli numaradan çağrı kabul ediyorsa başına koyacağınız #31# ile numarayı arayıp konuşma şansına sahip olabilirsiniz. Diğer taraftan aranan kişi gizli numaradan çağrı kabul etmiyorsa, ilgili kişiye daha çağrı gitmeden GSM operatörü üzerinden uyarılarak engellenirsiniz.

        Numaranız engellendiğinde yapabileceklerinizden birisi de sosyal medya hesaplarınızdan ilgili kişi ile iletişime geçerek, yanlışlıkla engelleme yapılıp yapılmadığının sorulmasıdır.

        Twitter takip için @salihertugrul 

        Evde ücretsiz kaliteli film seyretmek için kullanabileceğiniz sitelere bu linkten göz atabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN