Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürBekarlık 'akıllı ev aletleri' ile sultanlık

  Bekarlık ‘akıllı ev aletleri’ ile sultanlık

  Man Using Robotic Vacuum Cleaner Remote Control

  Dijital çağın şehirli insanı için teknoloji bugünlerde ihtiyaçtan öte vazgeçilmez bir noktaya gelmiş, hatta bazılarımız için bağımlılık sınırına çoktan ulaşmış durumda. Bunun olumlu ve olumsuz anlamda yansımalarına her yerde şahit oluyoruz. Bu ihtiyaç ya da bağımlılığın kilit noktaları olan ve hayatımızın her anına dokunmaya başlayan akıllı cihazlar ise farkında olmadan alışkanlıklarımızı, ilişkilerimizi, özünde yaşama kültürümüzü dönüştürüyor. En iyi arkadaşı akıllı telefon olan, ilişkilerini genellikle sosyal ağlar üzerinden sürdüren, teknolojiyle yatıp teknolojiyle kalkan yeni neslin ekonomik açıdan özgür olarak değerlendirebileceğimiz kısmı için yalnız yaşamak eskiye nazaran hiç de zor değil. Çünkü bizi dijitalleştirdikçe yalnızlaştıran teknoloji aslında eğlence ve sosyalleşme dışında günlük yaşantımız, evdeki hayatlarımız için de büyük kolaylıklar getiriyor.

  İşten eve gidince ayağımızı uzattırıp bize keyif yaptıran, “evlen artık oğlum ya da kızım” diyen anne sitemlerine kapak gibi cevap olan akıllı ev aletleri yalnız yaşayan insanlar için can simidi niteliğinde. Kadınlar için kendilerini şımartmanın alternatif bir yolu olan akıllı ev aletleri, özellikle çalışan ve tek yaşayan erkekler için uzun ve yorucu bir iş gününün ardından evdeki huzurun özeti gibi. Bazıları kendi evimde de olan bence yalnız yaşayan her erkeğin de evinde olması gereken kısaca ‘bekarlık sultanlıktır’ dedirten akıllı ve son teknolojik ev aletlerini sizler için inceledim.

  40 yılda bir gömlek ütülüyorum demeyin, akıllı ütüyü deneyin

  Ütü yapmak kadın-erkek fark etmeksizin, biri yaparken izlemesi bile zor, bunaltıcı bir iş. Ama malum çalışmaktan çok toplantı yapan insanlar olarak jilet gibi görünmemiz gereken zamanlar da oluyor. Kuru temizleme elbette iyi bir seçenek. Fakat her zaman işe yaramıyor.

  PHILIPS GC9247 Buhar Kazanlı Akıllı Expert Ütü
  PHILIPS GC9247 Buhar Kazanlı Akıllı Expert Ütü

  Örneğin gecenin bir vakti gelen yarınki toplantı haberi size ütülü bir gömlek için kuru temizlemeye gidecek zaman bırakmayabiliyor. Bu durumda evde bir ütü olması şart, bir de akıllısı olursa bu ütünün her seferinde yeniden kurcalamaya gerek kalmadan anne işi bir titizlikte ortaya güzel sonuçlar çıkartabiliyorsunuz. Philips’in GC9247 buhar kazanlı akıllı Expert ütüsü bu segmentte başarılı bir ürün. Cihaz iki dakikada kullanıma hazır hale geliyor. Bu ütüde ısı ayarı ve yanma derdi yok. Ütü tüm kumaşlarınıza göre ısı ayarını kendisi yapıyor. Bu kadarını bilmek zaten işinizi görecektir. Anneniz ya da sevgiliniz kullanacaksa kocaman su haznesiyle iki saate kadar çılgınlar gibi ütü yapabileceğini ve kireci özel haznesi sayesinde kolayca giderebileceği bilgilerini verebilirsiniz.

  Sen sevgilinle pazar kahvaltısına giderken robot süpürge evi temizlesin

  Robotlar yavaştan hayatımıza girmeye başladılar. Robot hizmetçi Türk insanı için henüz bilim kurgu filmi tadında olsa bile robot süpürgeler fazlasıyla gerçek ve çok da işe yarıyorlar. İnsan etkileşimi olmadan evde kendi kendine süpürge yapabilen bu cihazlar aynı zamanda kendi kendilerini şarj edebiliyorlar. Günlük, haftalık programlama ile pek çok etkinliği biz olmadan yapabilen modelleri mevcut olan robot süpürgelerin yön bulma, programlamayı yapabilme, eşyaların aralarından altlarından geçme, mobilyalara çarpmama gibi fonksiyonları var.

  LG VR5942L 4 Farklı Temizleme Modu Hepa Filtre Elektrikli Robot Süpürge
  LG VR5942L 4 Farklı Temizleme Modu Hepa Filtre Elektrikli Robot Süpürge

  Gelelim benim önerime. LG’nin dört farklı temizleme moduna sahip, Hepa filtre elektrikli robot süpürgesi VR5942L başarılı bir ürün. Mikro Fiber Paspas, sözlü uyarı sistemi, programlanabilir temizlik modu gibi özelliklere sahip robot süpürge dört adet ultrasonik, üç adet optik, Gyro, CV-SLAM ve OFS sensörlere sahip. 60 db gürültü seviyesinde çalışan cihaz saniyede 350 mm’lik bir alanı temizliyor. Poşetsiz teknolojisi ve uzaktan kumandası ise diğer öne çıkan özellikleri. Sözün kısası teknik detaylar bir yana bir pazar temizliğini devredip dışarı çıkabileceğiniz çok kıyak bir arkadaş kendisi.


  Kuru temizlemecileri zengin etmeye yıkamalı kurutma makineleri ile son verin

  Siz de merkezi olsun, işime yakın olsun diye küçük ve balkonsuz bir evde yaşıyorsanız eski çamaşır makinenizden kurtulup kurutma özelliği olan bir makine almanın zamanı çoktan gelmiş demektir. Öğrenciyken eve çıkılınca TV’den müzik sistemine parayı elektroniğe harcadıktan sonra elde kalan üç beş kuruşla en uyduruğundan aldığınız o çamaşır makinesi kabus gibi peşinizden gelir, bir türlü atamazsınız. Sonra tek başına yaşamaya başlayınca eviniz giderek küçülür o külüstürün yanına en ucuzundan bir kurutma makinesi kuruluverir. İki makine bir adam gibi makinenin yerini tutmaz ama.

  Yıkama ve kurutma özellikli çamaşır makineleri ilk çıktıkları zamanki yüksek fiyatların altına düşmeye başladıkça çevremizde, eşimizde dostumuzda daha fazla görür olduk. Hem yerden hem de zamandan tasarruf ettiğiniz bu makinelerle çamaşırlarınızı dışarıda kurutmanın olumsuz etkilerine karşı da koruyorsunuz. Hemen her beyaz eşya üreticisinin yıkamalı kurutma makineleri segmentinde ürünü mevcut. Vestel’in akıllı 9614 TKT kurutmalı çamaşır makinesi evimde de kullandığım bir ürün olarak benim önerim. 29 dakikalık yıka&kurut programı ile az sayıda kıyafetinizi hızlıca yıkayıp kurutabiliyorsunuz. 9 kg’lık kapasiteye sahip makinenin “Finish Time” modu diğer çok işinize yarayacak özelliği. Bu moduyla makine çamaşırları istenilen saatte yıkanmış ve kurumuş bir şekilde hazır ediyor.

  VESTEL AKILLI 9614 TKT Kurutmalı Çamaşır Makinesi
  VESTEL AKILLI 9614 TKT Kurutmalı Çamaşır Makinesi

  Bunun dışında daha fazla ev hanımlarını ilgilendiren alerji uzmanı, deterjan dozaj önerisi, Eco Time modu, zaman erteleme gibi özellikleri de mevcut. Yıkıma/kurutma makineleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için şu yazıya göz atmakta fayda var. Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun çok sayıda yıkamalı kurutma makinesi çeşidine buradan ulaşabilirsiniz.

  Akıllı çay-kahve makineleri hayatınıza keyif katıyor

  Beyler, çamaşır da temizlik de tamam. Çok da yorulmadınız, iki tuşa bastınız. Yine de aklınızı kullandığınız için bir çay ya da kahve keyfini hak ettiniz. Bu keyfi, akıllı özellikleriyle size sunacak onlarca başarılı ürün var aslında. Tercihinizde ise teknolojisinden ziyade kişisel zevk ve ihtiyaçlarınız belirleyici olacak gibi.

  HOMEND Royaltea 1701 Konuşan Çelik Çay Makinesi
  HOMEND Royaltea 1701 Konuşan Çelik Çay Makinesi

  Homend’in Royaltea 1701 konuşan çay makinesi sesli uyarı sistemi ile ayrıcalıklı bir ürün. Genelde su ne zaman kaynayacak diye başında beklemek yerine kaynayınca sizi uyarması bence herkesin işine yarar. Su kaynadığında ve susuz kaldığında güvenlik sisteminin devreye girmesi de diğer güzel özelliği. Kahve makinesine gelince;

  NESPRESSO U D50 Pure Kahve Makinesi
  NESPRESSO U D50 Pure Kahve Makinesi

  Nespresso U serisi hem akıllı özellikleri hem de şık tasarımı ile dikkat çekici. Fincan boyutunu hatırlayan dokunmatik arayüze sahip olan Nespresso U D50, önceden programlanmış Ristretto, Espresso ve Lungo boyutları sayesinde tekrardan programlamaya ihtiyaç duymuyor. Sütlü tarifler için hareketli ve mıknatıslı fincan desteği özelliğine sahip U D50, motorlu kahve hazırlama ünitesi ile otomatik delme, hazırlama ve kullanılmış kapsülün otomatik düşüşü sayesinde kahve yapımı sonrasında daha az damlama özelliklerine sahip.

  Daha durun, bunun nesnelerin interneti ve robot sevgilisi var

  Akıllı ev gereçlerinin hayatımızdaki temel ihtiyaçlara getirdiği çözümler hepimiz için büyük kolaylıklar demek. Yukarıda deneyimlerimi paylaştığım ürünler bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Bir de nesnelerin interneti sayesinde tüm bu cihazların kendi aralarında iletişim kurduklarını ve internete bağlı olarak çok daha kolay yönetildiklerini hayal edin. Akıllı ev konseptleri ile ilk örneklerine şahit olmaya başladığımız bu yeni yaşam şekilleri çok yakın bir gelecekte daha da yaygın olacak. Bu bile işin artık normalleşmeye başlayan kısmı. Öyle ki teknoloji ile kimine göre yalnızlaşan kimine göre kendi kendine daha fazla yeten insanoğlunun hayatında için 10-15 yıl içinde robot sevgililer olacak. İlişki ve seks uzmanı Doktor Laura Berman, geçtiğimiz günlerde Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, yakın gelecekte robotların insandan ayırt edilemeyeceğini, yapay zekaları sayesinde ‘insani hislere’ de sahip olacağını, insanların robotlara sarılabileceği ve hatta cinsel ilişkiye bile girebileceğini söyledi. Gerisini varın siz düşün.

  Hayatınızı kolaylaştıracak onlarca akıllı ev aletinden bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olanı satın almak ve seçenekleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN