Apple’dan sosyal sorumluluk projesi

0

Teknoloji şirketi Apple, geri dönüşüm odağındaki inovatif sosyal sorumluluk projesi ile hem dikkat çekti, hem de çevreye yönelik farkındalığın artmasına olumlu etkide bulundu. İşte detaylar… 

Apple, ABD’de gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk hareketi ile mağazaları ve Apple.com’dan yapılacak alışverişlerde, gelirin bir kısmını kar amacı gütmeyen Conservation International’a aktaracağını açıkladı. 30 Nisan’a kadar devam edecek bağışlar, Apple GiveBack adı verilen program kapsamında dikkat çekti. Öte yandan Apple, alınacak her cihaz için ne kadarlık bir odanı bağış olarak aktaracağını açıklamadı.

Apple’ın 2017 yılına dair çevre raporu da kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre teknoloji şirketi, birçok yönden çevre dostu adımlar sergiliyor. Nihai hedefin tüm ürünlerin geri dönüştürülmüş ya da yenilenebilir malzemelerden üretildiği bir sistem olduğunun altı çiziliyor. Ayrıca ürün ambalajları, vb., karbon izi, daha düşük enerji tüketimi gibi konularda da daha çevreci politikaların izlendiğine işaret ediliyor.

700 elektrikli araç

Teknoloji şirketi ayrıca geçtiğimiz aylarda açtığı yeni merkeziyle ilgili bazı bilgileri de paylaştı. Apple Park adındaki yönetim ve üretim merkezinde toplam 2 bin bisikletin bulunduğu, 700 yeni elektrikli aracın kullanıldığı kaydedildi. Bunların fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmaya yönelik çok sayıda girişimden sadece bazıları olduğu ifade edildi.

 Daisy tanıtıldı

Apple’ın geri dönüşüm robotu Daisy de tanıtıldı. Bu endüstriyel robot, iPhone modellerindeki değerli materyallerin geri dönüşümünü, gerekli olmayan kısımların da imha edilmesini esas alıyor.

Cevap bırakın