Apple geri dönüşüm robotu Daisy’i tanıttı

0

Apple, iPhone 6’dan iPhone SE’ye güncel olmayan modellerinin değerli parçalarını tekrardan kazanma odağındaki geri dönüşüm robotu Daisy’yi duyurdu. İşte detaylar…

Apple, geride kalan Dünya Günü kapsamında dakikada üç iPhone’u parçalayarak yığın haline dönüştüren ikinci nesil geri dönüşüm robotu Daisy’i duyurdu. Eski cihazları geri dönüştüren robot, temelde ‘değerli materyallerin’ geri kazanımını sağlıyor.

2016’da sunulan ve ilk nesil geri dönüşüm robotu Liam’ın geliştirilmiş versiyonu olduğu belirtilen Daisy, daha fazla iPhone versiyonunu parçalayabiliyor. Ancak Liam’ın üçte biri kadar yavaş, yine de daha geniş çeşitlilikte aygıt ve parçaları işleyebilimesi öne çıkıyor.

iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5 ve iPhone SE ile birlikte iPhone 5s, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı işleyebildiği kaydedilen Daisy, geri dönüşüm anlamında dikkat çeken bir gelir modeline sahip olan Apple’ın yeni yıldızı olabilir.

Cam ve bağlantı noktalarını hızla açan robot, eski pillerin yaratabileceği olası sorunlara önlem olarak görülüyor. Ayrıca Touch ID sensörleri, ses parçaları ve devre kısmı bozulmadan kalıyor.

Yılda 1,2 milyon iPhone’u geri dönüştürebiliyor

Geleneksel geri dönüştürücülerden daha fazla cihazı, bir miktar yavaş da olsa ayrıştırabilen robotun yıllık 1,2 milyon iPhone’u geri dönüştürebileceğinin altı çiziliyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın