Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  İncelemelerGiyilebilir TeknolojiApple Watch X hakkında şu ana kadar bildiklerimiz

  Apple Watch X hakkında şu ana kadar bildiklerimiz

  Apple’ın akıllı saat serisi son 10 yılda büyük bir popülerlik kazandı ve birçok kullanıcının ilk tercihi haline geldi. Apple, bu başarısını X serisiyle kutlamaya hazırlanıyor. Şu ana kadar Apple Watch X hakkında bildiklerimiz oldukça kısıtlı olsa da kesin olan şey özel bir sürümün yolda olduğu. Apple Watch X modeline kesin gözüyle bakılıyor. Apple ekosistemine hakim uzmanlar Apple’ın serinin başlamasının 10. Yıldönümünü bu yeni cihazla kutlamayı planladığını belirtiyor. 2023 yılında sunulan Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin ardından gelecek yeni serinin daha üst düzey özellikleri beraberinde getirmesi bekleniyor.

  Apple Watch serisi, giyilebilir teknolojiler pazarındaki en tutarlı lansman takvimlerinden birine sahip. Apple Watch serisi ilk piyasaya sunulduğundan bu yana her yıl, Apple en az bir yeni saat piyasaya sürdü. Apple’ın serinin onuncu yılını yeni bir saatle taçlandırmayı planladığı söylense de kesin çıkış tarihi konusunda bir şey söylemek çok mümkün değil. Teknik olarak 2024 ya da 2025 yılında piyasaya sürebilir ancak yeni serinin önümüzdeki sonbahar aylarında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

  Apple Watch serisi yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor

  Apple Watch serisinin evrimi aslında çeşitli değişikliklerle dolu bir hikaye. GPS ya da yeni sensörler gibi gelişmeler olsa da cihazın temel tasarımı büyük ölçüde aynı kaldı. Şu ana kadar hep köşeleri yuvarlak dörtgen bir kasa, değiştirilebilir kayışlar ve özel şarj cihazıyla birlikte geldi. Series 7’de ekran daha da büyütülse de tasarımda temel olarak çok büyük bir değişiklik yaşanmadı.

  Şu ana kadarki sızıntılar, X modelinin son yıllardaki en önemli tasarım değişikliklerini getireceğini gösteriyor ancak kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ayrıca Apple’ın saatin takılma şekliyle ilgili kayışta yeni yöntemler denediğine yönelik söylentiler de var. Diğer taraftan şirketin saatin tasarımını daha da incelttiğine ve daha hafif bir model üzerine çalıştığına dair söylentiler de mevcut. İlk sızıntılar bu yeni özelliklerin öncelikle Ultra modeline getirileceğini öne sürüyor. Bu söylentilerden biri de Apple Watch’ta MicroLED ekran kullanılacağı. MicroLED ekranlar renk ve netlik açısından daha tutarlı bir görüntüleme ve daha derin kontrast sunuyor. Ancak son dönemde Apple’ın MicroLED planlarını iptal ettiğine ya da ertelediğine yönelik söylentilerin olduğunu söylemekte fayda var.

  Diğer taraftan bazıları MicroLED’in yanı sıra kan şekeri izleme gibi özelliklerin geleceğini iddia etse de bazıları da böyle bir şeyin henüz mümkün olmadığını belirtiyor. Apple bu özellikleri daha ilerideki sürümlere saklayabilir, elbette bu da mümkün. Sızıntılara bakılırsa Apple’ın seriye yeni sağlık özellikleri getireceği kesin gibi gözüküyor.

  Apple Watch X’in fiyatı ne olabilir?

  Apple, saatin üçüncü serisinden bu yana tüm nesillerde saati ABD fiyatıyla 399 USD başlangıç fiyatıyla sunuyor. Apple’ın yeni seride eklenen yeni özelliklerle birlikte bu geleneği bozabileceği ve daha yüksek bir başlangıç fiyatıyla sunabileceği söyleniyor. Apple fiyat politikasında bir değişiklik yapmazsa giriş seviyesi modelin fiyatı yine 399 USD olabilir gibi gözüküyor. Ancak Ultra serisi için yeni ekran ve donanım seçenekleriyle gelmesi durumunda aynı şeyi söylemek mümkün olmayabilir.

  Apple Watch X’i beklemeli misiniz?

  Apple Watch’ın 9. Serisi, özellikle 7 ve 8. Serilere göre çok büyük değişiklikler getirmiyor. Bu nedenle 7 ve 8 serisi saate sahip olanların 9 seriye geçmeleri çok büyük anlam taşımıyor. Ancak X serisi sızan özelliklerle gelirse 9 serisi dahil olmak üzere tüm serilerden X serisine geçmek mantıklı olabilir. Elbette Ultra veya Ultra 2 sahibiyseniz belki de beklemek çok daha akıllıca olacaktır.

  Kullanıcılar Apple Watch X serisinden ne bekliyor?

  Kullanıcıların Apple Watch X’ten beklentileri oldukça yüksek. Bunlardan biri pil ömrü. Apple Watch serisinin rakiplerine göre en önemli eksikliklerinden biri pil ömrünün çok kısa olması. Şu ana kadarki söylentiler Apple’ın pil ömrünü uzatacak çalışmalar yaptığı yönünde.  Kullanıcıların bir diğer beklentisi ise saatin sahip olduğu sağlık izleme özelliklerinin daha da öteye taşıması. Yeni serinin sağlık ölçümlerini geliştirmesi ve yeni özellikler getirmesi bekleniyor. Elbette kullanıcıların bekledikleri bunlarla sınırlı değil ancak Apple’ın tek bir sürümde böylesine fazla özellik eklemesi pek olası gibi gözükmüyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN