Apple Watch Aile Kurulumu nedir, nasıl çalışır, özellikleri…

0

Yeni Apple Watch modelleriyle karşımıza gelen Apple Watch Aile Kurulumu nedir, hangi özellikleri sunuyor, nasıl çalışır gibi soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Apple Watch Aile Kurulumu nedir?

Her yeni teknolojik cihaz, birkaç nesil boyunca teknolojiyi ilk benimseyenler haricindeki çoğu insan için zorlu ve korkutucu gözükebiliyor. Aile Kurulumu, akıllı saatleri nasıl kullanacağını bilemeyenlere, özellikle de çocuklara ve yaşlılara kolaylık sağlamak için Apple tarafından Watch akıllı saatlere gelen bir yenilik.

Apple Watch Aile Kurulumu özellikleri

WatchOS 7 ile gelen ve başka bir Apple Watch’u kurmaya ve yönetmeye yardımcı olan Aile Kurulumu, hangi uygulamaların kurulacağını, nasıl kullanılabileceğini kontrol etmenizi sağlar.

Bu kurulumu yaparken, eskiden olduğu gibi saati iPhone ile eşleştirmeniz gerekmez. Artık çocuklar veya yaşlı aile üyeleri için birden fazla saati eşleştirmek için kendi iPhone’unuzu kullanabilirsiniz ve onlar kendi telefon numaralarına ve hesaplarına sahip olabilirler. Bu sayede daha sonra cihazınızdan bu saati kontrol edebilirsiniz.

iPhone’u olmayan Apple Watch kullanıcıları, içinde bir eSIM arsa Watch’un kendi numarası olacağı için Acil SOS, Tıbbi Kimlik, FaceTime, Sağlık uygulaması ve App Store gibi özellikleri kullanmaya devam edebilirler.

Aile Kurulumu, ayrıca çocuklar için konum takibi, çocukların odaklanmasına yardımcı olmak için Rahatsız Etme benzeri Okul Zamanı modu ve ebeveyn denetimi benzeri özellikler sunar.

Hangi cihazlar Aile Kurulumunu destekler?

Yalnızca Apple Watch Series 4 veya sonraki eSIM kartlı modellerle çalışır. Ebeveyn veya velilerin iPhone 6s veya üstü bir iPhone modeline ihtiyacı olacaktır.

Aile Kurulumu, watchOS 7 çalıştıran Apple Watch Series 4 veya sonraki hücresel modellerin, iOS 14 kurulu bir iPhone 6s veya üstü modeliyle eşleştirilmesini gerektirir.

Aile Kurulumu ile ne yapabilirsiniz?

Aile Kurulumu’nu kullanabilmek için çocuklar ve daha büyük yetişkinlerin aynı evin üyeleri olması gerekir. Her biri ayrı bir hücresel plan üzerinden kendi telefon numarasına sahip olurken, kendi Apple Kimlikleri ile Takvim, Hatırlatıcılar, Mesajlar ve daha fazlası gibi hizmetleri kullanabilirler. Ebeveyn olarak siz, tüm kişileri onaylayabilirsiniz, böylece çocuklar herhangi bir iletişim özelliğini bu kişilerle sınırlı biçimde, güvenle kullanabilir.

Konum takibi

Özellik konum bildirimlerini ayarlama olanağı sunar, böylece çocuğunuzun ya da anne babanızın nerede olduğu konusunda bilgilendirilebilirsiniz. Sisteme çeşitli konumlar eklenebilir ve tümü Apple Haritalar aracılığıyla aranabilir. Bu da cihaza okulu eklediğinizde, okula gitmediğinde bildirim almanızı sağlar. Ayrıca “bir kez” veya “her seferinde” olarak düzenli uyarılar da alabilirsiniz. Bul uygulaması aracılığıyla nerede olduklarını görebilirsiniz, böylece eve gidip gelmediklerini veya nerede olduklarını bilebilirsiniz.

Apple Watch Aile Kurulumu nedir, nasıl çalışır, özellikleri
Apple Watch Aile Kurulumu nedir, nasıl çalışır, özellikleri

Okul Zamanı modu

Çocukların uygulamalarla oynamak veya hesap makinesini yüklemek gibi bir dizi şeyi etkin bir şekilde engelleyen “Okul Zamanı” modunda, saat birden fazla programa sahip olacak şekilde ayarlanabiliyor. Rahatsız Etmeyin özelliğini açan Okul Zamanı modu ile ek uygulama kurulamaz, yalnızca Acil aramalar ve bildirimler ekrana gelir. Bu ayrıca, onlara mesaj yazdığınızda görebilecekleri, ancak size yanıt veremeyecekleri anlamına gelir.

İletişim sınırları

Okul Zamanı moduna ek olarak, ayarlanabilecek genel iletişim sınırları ve bazı kontroller de Aile Kurulumu içerisinde mevcut. Telefon, FaceTime, Mesajlar ve iCloud kişilerine zamana bağlı erişim sınırları uygulayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun adres defterindeki kişilerini de yönetebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Sağlık özellikleri

Apple ayrıca, hareket halkaları deneyimini çocuklar için kalorilerden hareket dakikalarına değiştirdi. Ek olarak dışarıda yürüyüş, dışarıda koşu ve dışarıda bisiklet antrenmanları çocuklar için özel olarak ayarlandı. Apple, özellikle 6 yaşından küçüklerin bir Apple Watch takıyor olabileceği göz önüne alındığında, motivasyon mesajlarının ilgili okuma seviyelerine göre uyarlandığını da belirtiyor.

Yaşlılar için de kullanıcının düştüğünü tespit edebilmesi veya son Apple Watch modellerinde desteklenen aritmi bildirimleri önem taşıyor, ancak bu bildirimlerin size gelmesi için Apple Watch kullanıcısının önce buna izin vermesi gerekiyor.

Apple Watch Aile Kurulumu nasıl kurulur?

Yeni asistan, kurulum boyunca size rehberlik eder. Ancak önce Aile Paylaşımı ve Apple Kimlikleri’ni ayarlamanız gerekiyor. Tüm Aile Kurulum özelliklerini kullanmak için hücresel hizmet de gereklidir.

 

 

Cevap bırakın