Apple’ı bile etkileyen kriz için yeni tarih verildi

0

Küresel bir çip krizi yaşıyoruz. Haliyle teknoloji devleri de bu noktada etkilenenler arasında yer alıyor. Özellikle Apple ve Samsung gibi dev şirketler üretim bandını güncellemek zorunda kaldı. Otomobil firmaları da alınan siparişleri yetiştiremiyor, üretim durdurmak zorunda kalıyor. Çip krizinin etkileri daha ne kadar sürecek? İşte o tarih:

Çip krizinin etkileri en az 2 yıl daha sürecek

Global şirketlerin adeta işine çomak sokan çip krizi uzmanlara göre 2022 yılında da etkisini sürdürecek. Hatta tahminlere göre bu etki 2023 yılının sonuna kadar devam edecek. Eğer süreç benzer şekilde ilerlerse 2023 yılının sonlarına doğru sorun çözülecek gibi düşünülüyor.

Akıllı telefon ve bilgisayar tarafında hissedilen bu kıtlık sebebiyle teslimatlar sürekli erteleniyor. Kovid-19’un devam eden etkileri, dünyanın ‘iş’ düzeninin değişmesi gibi sebepler başta olmak üzere alışkanlıklar da değiştiği için krizin patlak verdiği biliniyor.

Apple

Bu krizin etkilerini en yakın dönemde yaşamış olan Apple, iPhone 13 odağında stok sorunu yaşamıştı. 2021 üretim hedeflerini adet bazında 10 milyon azaltan Apple, 80 milyonluk üretim hedefiyle yoluna devam etme kararını ‘zorunlu’ olarak almıştı.

Samsung da yeni akıllı telefonlarının tanıtım tarihlerini bu sebeple ertelemek zorunda kalacak gibi duruyor.

Cevap bırakın