Ankastre Fırın alırken nelere dikkat edilmeli

0

Ankastre Fırın alırken nelere dikkat edilmeli? Evde yemek yapmaya daha fazla vakit ayırdığımız şu günlerde mutfağınızdaki yardımcıları yenilemeyi düşünebilirsiniz.

Bu yazımda ankastre fırın alırken dikkat etmeniz gerekenlere yer verdim.

İster daha iyi kabaran ve daha güzel kızaran mükemmel lezzette mayalı hamur işleri yapın, ister ise buğulama, haşlama veya aynı anda birkaç farklı lezzet pişirin, mutfaktaki en büyük yardımcınız bir fırındır. Standart lezzetler sunmanın yanında, yavaş pişirme özelliği ile daha sağlıklı yemekler hazırlamanızı mümkün kılan fırınlar, rutin yemek kültürünüzü ve alışkanlıklarınızı kökünden değiştirebilir.

Pandemi sebebiyle evde ve dolayısıyla mutfakta daha fazla vakit geçirdiğimiz, daha az dışarıdan yemek sipariş verdiğimiz şu günlerde, mutfağınızı yenilemeyi düşünüyorsanız startı ankastre bir fırın ile yapabilirsiniz.

Son dönemde teknolojileri ile öne çıkan, kendi kendilerini temizleme özelliği, hassas pişirme ve zamanı ayarı gibi ek özellikleri bulunan ankastre fırınlar, zahmetsiz yemek hazırlama konusunda da büyük katkı sunuyorlar.

 

Ankastre Fırın alırken nelere dikkat edilmeli?

Mutfağınızın gözdesi haline gelecek ankastre fırınlar, şık görüntüleri ile olduğu kadar dayanıklı oluşları ile de öne çıkıyor. Kendileri için özel olarak oluşturulmuş bir oyuğa yerleştirilen ankastre fırınlar, son yıllarda çokça tercih edilen fırınların başında yer alıyor.

Fırın seçiminde önceliğinize almanız gereken alanlar; güvenlik, ölçüler, kapasite, pişirme teknolojileri ve enerji verimliliği olarak sıralanır.

Eski tip fırınlardan farklı olarak emniyet vali ile birlikte gelen ankastre fırınlar son derece güvenlidir. Ankastre fırınlar tek olarak alınabildiği gibi davlumbaz ve set üstü ocak ile birlikte set halinde de tercih edilebilir.

Ankastre fırınlarda ölçü ve kapasite konusu hassastır.

Her beyaz eşyada olduğu gibi fırınların da litre ile ifade edilen bir kapasitesi bulunur. Genel olarak fırının fiziki boyutlarıyla doğru orantılı olan fırın kapasitesine, ailenizin genişliğine ya da yemek pişirme alışkanlıklarınıza göre karar verebilirsiniz.

Örneğin;

  • Fırın alacağınız zaman zaruri ihtiyaçları dışında kendi kullanma tarzınıza uygun seçimler yapabilirsiniz.
  • Yemeği pişerken kontrol etmeyi sevem biriyseniz cam kapaklı olanları tercih edebilirsiniz.
  • Yemeğinizi pişirirken her tarafının aynı ısıda pişmesini istiyorsanız üflemeli turbo fırınlar sizin için ideal bir tercih olacaktır.
  • Yemek tarzınız daha fazla ızgara tüketmek üzerine ise statik bir fırın yeterli gelecektir.
  • Fırın ve ocakların kolay temizlenebilme özelliğine sahip olanını seçmeniz de faydanıza olacaktır. Ankastre fırınların bazılarında kendi kendini temizleyebilen bir özellik kullanılır.

 

En çok tercih edilen ankastre ürünler

Teknolojileri ile öne çıkan ankastre fırınlar, aynı anda farklı yemekleri pişirebilme, hızlı ön ısıtma yapma, yoğurt yapma, buharda pişirme, ızgara gibi lezzetleri standart ve mükemmel bir şekilde hazırlama fırsatı sunar. Kolay temizlenebilir cam kapaklar, buhar ile temizleme fonksiyonu, yağ emici filtreler gibi teknolojik aksamlar da tercihiniz konusunda etkili olacaktır. Elektrik yalıtımının iyi olması ise enerji tasarrufu sağlamak konusunda fark yaratır.

 

İhtiyacınıza ve bütçenize uygun ankastre fırın modellerini incelemek için MediaMarkt’taki Ankastre Fırın modellerini inceleyebilirsiniz. Ben yakın zaman önce emektar fırınımı BOSCH HBG675BS1 Fırın ile değiştirdim. 20 dereceden 300 dereceye kadar sıcaklık ayarı bulunan fırın, kendi kendini temizleme özelliğinin yanında geniş iş hacmi ve çok fonksiyonlu özellikleri ile hemen her tür fırın yemeğini yapabilmemi mümkün kılıyor. Çözme fonksiyonu, ön ısıtma, ayarlanabilen ızgara ve pizza kademesi dahil otomatik 10 pişirme programı ile birlikte gelen fırın, sıcaklığı her zaman yiyecek etrafında eşit düzeyde tutuyor.

Mikrodalga Fırın Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Mikrodalga fırınlar, birçok durumda zaman kazandıran ve iş yükünü azaltan ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Hızlı ısıtma özelliklerinin yanı sıra donmuş gıda ürünlerinin çabuk çözülmesi için sağladıkları kolaylık da bu fırınları mutfakların vazgeçilmezleri haline getiriyor.

Mikrodalga fırın seçiminde sizlere yardımcı olacak pratik bilgiler, avantajları ve mikrodalga fırın örnekleri yazımda sizleri bekliyor.

 

Mikrodalga Fırın Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Cevap bırakın