Angry Birds’in geliştiricisi Rovio’nun halka arzı gündemde

0

Angry Birds’in geliştiricisi Rovio’nun önemli bir başarı hikayesine sahip olduğuna şüphe yok. ‘Sonraki Disney’ olacağı söylenen yazılım şirketi, TV ve sinema sektöründen, Çin’de kurulan tema parka, şekerlemelere kadar birçok yerde tüketicilerin karşısına çıktı. Her yerde görülen kızgın kuşlar, Rovio’yu büyük düşünme konusunda doğal olarak teşvik etti. Ancak bu öncü markanın oyunlarının son yıllarda ilgi boyutunda düşüş yaşandığı da görüldü. Yoluna devam edebilmesi için çalışanlarının bir kısmıyla yollarını ayıran şirket, harcamaları kısmak durumunda kaldı…

Uluslararası kamuoyunda yer bulan yeni bir haber ise Çin merkezli ve oldukça köklü (1998 yılında kuruldu) internet şirketi Tencent’in Rovio’yu satın almak için teklifte bulunmaya hazırlandığına işaret etti.

Bu sürpriz gelişmenin ardından Rovio’dan karşı hamle geldi ve ‘halka arz’ planlarının gündemde olduğu kaydedildi. Bu açıklama, Tencent’le ilgili çıkan spekülasyonlara cevap maiyetinde…

Angry Birds Movie ile nispeten başarılı mali sonuçlar elde edilirken, filme dair franchise çalışmaları da gelir elde edilmesini sağladı. Ayrıca kısa süre önce yayınlanan yeni Angry Birds oyunu da ilgi uyandırmayı başardı.

Tüm bu gelişmelerle birlikte Rovio’nun ister halka arzı, ister bir başka şirket tarafından satın alınması olsun, Angry Birds hikayesinin devam edeceğini belirtmemiz mümkün.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın