Android Telefonda Yeterli Alan Kalmadığında Yapılması Gerekenler

Cep telefonunda yeterli depolama alanı kalmadığında yapılması gerekenler

      Günümüzde cep telefonları daha hızlı ve disk kapasiteleri de daha büyük olarak tasarlanıyor. İnternet kullanımındaki artış ve telefon özelliklerinin gün geçtikçe geliştirilmesi, aynı zamanda depolama alanının da daha fazla kullanılmasına neden oluyor. Akıllı telefonlardaki depolama alanını en fazla kullanan servis fotoğraflar. Telefonların özelliği arttıkça çekilen fotoğrafların da kalitesi arttığından fotoğrafların kapladığı alan da artıyor. Aynı şekilde, sosyal medya ve oyun için kullanılan uygulamalar da telefon depolama alanını adeta sömürüyor. Bir süre sonra akıllı telefonun depolama alanında yer sıkıntısı yaşanmaya başlıyor. Bu haftaki ” Android Telefonda Yeterli Alan Kalmadığında Yapılması Gerekenler ” başlıklı yazımda, Android akıllı telefonlarda depolama alanında yer kalmadığında yapılması gerekenleri sıralayacağım.

      Depolama alanındaki yer sıkıntısını giderme konusunda yapılacak işlemler, cihazda kullanılan Android sürümüne göre küçük farklılıklar gösterebiliyor. Yapılacak işlemlerin mantığı anlaşıldıktan sonra farklı Android sürümüne göre de uyarlamalar yapılabilir.

Android telefonlarda depolama alanında yer kalmadığında nelerin yapılması gerektiğini bu videoda anlatım

Android akıllı telefonun depolama alanı kullanım durumu

      Bu yazımdaki görselleri Android 7 (“Nougat” ) sürümü olan bir Android telefondan aldığımı söyleyerek başlamak istiyorum. Telefonda “ Ayarlar –> Cihaz bakımı –> Depolama –> Depolama ayarları “ takip edildiğinde gelinen ekranda

      telefonda ne kadarlık bir depolama alanı olduğunu ve bunun ne kadarlık bir kısmının kullanıldığı görülebiliyor.  ” Depolama ayarları” ekranına “ Depolama ” ekranına gelindiğinde sağ üst kısmında bulunan üç noktaya dokunarak ulaşılıyor.

      Android telefonda depolama alanından ilk etapta kaldırılabilecek içeriklerin olduğu kısım: ”  Ayarlar –> Cihaz bakımı –> Depolama ” adımları takip edildiğinde gelinen ekrandır. Bu ekranda, cihazda daha önce önbelleğe alınmış ve artık gereksiz olan içeriklerin silinmesi ile depolama alanında yer açılması sağlanır. Aynı zamanda yine bu ekranda, telefonda bulunan uygulamaların ne kadar alan kullandığı konusunda özet bilgiler de bulunur. Bu kısımdaki özet bilgiler cihazda bulunan belki de artık kullanmadığınız içerikleri de gösterir. Bir zamanlar yüklediğiniz uygulamalar, oyunlar veya çektiğiniz fotoğrafların gruplar halinde ne kadarlık yer kapladığını görebilir, ilgili kısma giderek uygulamayı kaldırarak depolama alanında yer açabilirsiniz.

Android telefonda hafıza temizliği

      Android telefonda depolama alanı temizliği ile birlikte aynı zamanda cihaz hafızasının temizlenmesi de  arka planda gereksiz yere çalışan uygulamaların durdurulması ile cihazda performans iyileştirmesi sağlar. Telefonun hafıza temizliği için ”  Ayarlar –> Cihaz bakımı –> Hafıza ” adımları izlendiğinde gelinen ekranda, anlık olarak kullanılan hafızanın temizleme işlemi yapılabilir. 

      Hafıza temizliğinin bir kez yapılması yeterli değildir. Çok sık olmamak kaydıyla telefon kapatılmadığı sürece iki haftada bir yapılması performansa olumlu etki yapacaktır.

Gereksiz Uygulama ve İçeriklerin Kaldırılması

      Android telefonda depolama alanı konusunda sorun yaşanmaya başlandığında ilk bakılması gereken yerlerden birisi de cihazdaki uygulama ve içeriklerin olduğu bölümdür.

 

      Android telefonda “Ayarlar –> Uygulamalar “ adımları izlenerek gelinen ekranda, cihazda daha önce yüklenmiş uygulamalar listelenir. Bu listeyi ekranın sağ üst kısmındaki üç nokta seçilerek boyutlarına göre sıralamakta mümkündür. Uygulamaların boyutlarına göre listelenmesi aynı zamanda depolama alanının hangi uygulamalar tarafından en fazla kullandığını da gösterecektir. Bu kısımda daha önce cihaza yüklenen fakat artık kullanılmayan uygulamaların kaldırılması ile de depolama alanının boşaltılması sağlanabilir.

      Cep telefonlarında en fazla depolama alanı kullanan içerikler şüphesiz fotoğraf, oyun, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarıdır. Özelikle fotoğraf ve mesajlaşma uygulamalarının gereksiz içeriklerinin belli aralıklarla silinmesi, yer sıkıntısı yaşanmasını da önleyecektir. Ayrıca, telefondaki fotoğrafların bulut ortamına taşınması da depolama alanının boşaltılması için bir çözüm olarak kullanılabilir.

      Android telefonları satmadan önce yapılması gerekenleri bu yazımda okuyabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul   Youtube 

Cevap bırakın