Android Telefonunuzu Satmadan Önce Nasıl Sıfırlarsınız?

      Bir akıllı telefondaki sorunların üstesinden gelmek için, cihazı fabrika ayarlarına döndürmek genelde son çare  olsa da, cihazı satılırken de sıfırlamak oldukça işe yarayan bir yöntemdir.  Sıfırlama, cihazdaki performans sorunlarında, potansiyel virüsler ile ilgili durumlarda veya cihazın satılmasına karar verildiğinde oldukça yararlı ve gerekli bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Bu haftaki ” Android Telefonunuzu Satmadan Önce Nasıl Sıfırlarsınız? ” konusundaki yazında;  Android akıllı telefonu nasıl satmaya hazır hale getireceğimizden bahsedeceğim.

 Hard Reset İşlemi

      Android akıllı telefonu satmadan önce Hard Reset olarak ifade edilen donanımsal sıfırlama ile, işletim sistemi dışında telefondaki bütün bilgilerin tamamen silinmesi ve fabrika ayarlarına döndürülmesi işlemi uygulanabilir. Bu işlem, telefonu satmak dışında, donanımsal ya da yazılımsal çoğu sorunun çözümü için de etkili bir yöntemdir.

      Bir Android akıllı telefonu Hard Reset yapmak için aşağıdaki adımlar uygulanır;

 1. Telefonunda veya tablette en az yüzde 30 oranında şarj oranı olmalıdır.
 2. Ayarlar uygulaması açılır
 3. Sayfayı aşağı kaydırıp, ” Yedekle ve sıfırla ” seçilir
 4. ” Fabrika verilerine sıfırla “ seçilir
 5. ” Telefonu sıfırla “ seçilir
 6. ” Her şeyi sil “ seçilir
 7. Varsa parola girilir

      Bu işlemden sonra cihaz yeniden başlatılır.  Başlatma süresi cihazın performansına göre birkaç dakika alabilir. Telefon açıldığında tıpkı yeni bir telefon alınmış gibi fabrika ayarlarına dönüldüğü gözlenir.

      Ek bilgi: Eğer telefon çalışmıyor veya ayarlarına girilemeyecek durumda ise hard reset işlemi şu şekilde yapılabilir.

 1. Telefon kapatılır
 2. ” Ses azaltma “ tuşu ve aynı anda ” açma tuşuna “ basılır
 3. ” Yeniden başlat “ yazısı görülünce, ” kurtarma modu ” ekranına gelene kadar ” Ses kısma “ tuşuna basılır.
 4. ” Kurtarma modu “ seçildiğinde telefonun ” açma tuşuna “ basılır.
 5. Ekranda Android robot logosu belirdiğinde ” kurtarma menüsüne “ ulaşılır.
 6. Kurtarma modunda, seçenekler içinde ” Factory Reset  ” seçilir. ( seçimi yapmak için ses açma ve ses kapatma tuşları kullanılır. Seçilen işlemi yaptırmak için de açma/kapama tuşu kullanılır)
 7. Wipe Data /Factory Reset seçeneği ile onay verilerek işlem sonlandırılır.

      Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek, cihaza sonradan yüklenen bütün bilgileri tamamen sileceğinden  dikkatli olmakta yarar vardır.

Soft Reset İşlemi

      Soft Reset, telefonu satmadan önce yapılması gereken bir işlem olmamasına rağmen, kilitlenmiş ya da sorun yaşanan Android cihazlarda işe yarayan bir metottur.

      Donanımsal sıfırlama ile farkı ortaya koymak için Soft Reset işlemini açıklamakta yarar olduğunu düşünüyorum.

      Android akıllı telefonlarda Soft Reset işlemi yazılımsal sıfırlama olarak ifade edilebilir. Bu işlem ile telefonda askıda kalmış veya açık olan uygulamaların kapatılması söz konusudur. Soft reset donanımsal sıfırlama işleminden farklıdır. Bu işlem sonucunda telefondaki dosyalar silinmez.

      Yazılımsal sıfırlama işlemi; Android akıllı telefonda ” Açma / Kapama ” düğmesine ve ” Ses Açma “ düğmesine aynı anda birkaç saniye basılı tutularak yapılır.  Farklı Android telefon modelleri için farklı soft reset yöntemi olabilir. Telefon modeline göre internette yazılımsal sıfırlama işlemi için arama yapmak gerekebilir.

      Android akıllı telefon çöktüğünde yapılması gerekenleri bu yazıdan okuyabilirsiniz.

      Twitterdan takip için @salihertugrul , Instagram takip için @teknokafe

 

Cevap bırakın