Zhiyun Smooth Q2: Dünyanın en küçük cep telefonu gimbalı

Gimbal, İngilizce’de “yalpalamak” anlamına gelen bir kelime. Ancak video çekimlerinde hareket anında kameraların pozisyonunun sabit kalmasını sağlayan gereçlerin adı olarak artık “gimbal” ismi kullanılıyor. Beş yıllık bir geçmişi olan Zhiyun, dünyanın en önemli gimbal üreticilerinden biri ve çok çeşitli ürünleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Zhiyun Smooth Q2…

Cebe rahatlıkla sığıyor

Smooth Q2, dünyanın en küçük cep telefonu gimbalı. Öyle ki, 20,4 cm boyuyla piyasadaki katlanabilir gimballardan bile daha küçük. Ancak, “en hafif” gimbal değil. Ağırlığı 380 gr. Elbette ki bunda ürünün gövdesinde kullanılan alüminyum alaşımı metal yapının payı büyük. Tutma bölümünde de elin kaymasını önleyen kauçuk türevi özel yumuşak bir malzeme kullanılmış. Zhiyun Smart Q ile karşılaştırıldığında önemli gelişmeler ve yenilikler var.

Cep telefonlarının fotoğraf ve video çekim kalitelerinin arttığı malum. Birçok kişi kendi videosunu artık cep telefonuyla üretiyor. Hatta, YouTuber, vlogger ve sosyal medya fenomenleri de çoğu zaman karmaşık kameralar yerine cep telefonlarını tercih ediyorlar. Zhiyun Smooth Q2’nin de hedef kitlesi bu kesim sanıyorum. Küçük boyutları sayesinde cepte taşınabiliyor ve telefonunuza takarak hemen kullanabiliyorsunuz.

Daha önce gimbal kullanmayan biri olarak, özellikle cep telefonunun gimbala yerleştirilmesi, dengelenmesi gibi meseleler beni düşündürüyordu. Lakin bu konu Smooth Q2’de çözülmüş. Dengeleme konusu gayet basit hale getirilmiş. Herhangi bir tripod ya da sabitleyici düzeye ihtiyacınız olmadan ürünü düz bir zemine dik olarak koyuyor ve cep telefonunuzu yere paralel halde dengeli hale gelinceye kadar Smooth Q2’nin telefon tutacağında teraziliyorsunuz. Aslında bu telefon tutacağı konusu çok önemli… Telefonu sabitledikten sonra, özel bir kilit mandalı var. Bu mandalı kapattığınızda telefonunuzun düşmesi mümkün değil. Diyelim ki, telefonunuzla bir görüşme yapmanız gerekti. Mandalı açıp görüşmenizi yapabiliyorsunuz. Telefonu tekrar yerine taktığınızda yine dengeleme yapmanız gerekmiyor, çekime kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Bataryası değiştirilebiliyor

Smooth Q2’de Zhiyun mühendisleri, önemli geliştirmeler ve değişiklikler yapmışlar. Bunların en önemlileri arasında telefonun alt ve üst kısmının artık serbest olması. Böylelikle telefonu kullanırken mikrofon vs. gibi ekstra araçları da telefona takabilmek mümkün oluyor. Ancak bence en önemli devrimsel değişiklik, Smooth Q2’nin bataryasının çıkartılabilir olması. 4500 mAh silindir şeklindeki pil, gimbalın alt yuvasından çıkartılabiliyor ve değiştirilebiliyor. Bu da şu anlama geliyor. Batarya kullanıma bağlı olarak zaman içinde zayıflıyor. Bir süre sonra yorulan batarya nedeniyle ürününüz çöp haline gelmiyor, bataryayı değiştirmek suretiyle yola devam edebiliyorsunuz. Bir başka önemli avantaj ise şu… Diyelim çekiminiz uzun sürecek, şarjı beklemek istemiyorsunuz. Ekstra bir batarya değişikliği ile çekim sürüyor. Ancak, batarya size 13-17 saat çekim yapma imkanı veriyor ve 3 saatlik bir sürede tam olarak şarj oluyor. Üstelik bir powerbank ile de şarj edebilmeniz mümkün… Bataryanın bir başka önemli özelliği ise çekim sırasında cep telefonlarınızı da bir powerbank gibi şarj edebiliyor olması.

Yaklaşık 75 gr – 260 gr ağırlığındaki cep telefonlarıyla rahatlıkla çekim yapabiliyorsunuz. Ancak kılıf vs. gibi ekstra yüklerden kurtulmanızı özellikle tavsiye ediyorum. Bir de özellikle iPhone modelleriyle daha uyumlu çalıştığını gözlemledim. Samsung ve bazı Android telefonlarla arası iyi ama Huawei P30 Pro ile anlaşmasına biraz daha var gibi görünüyor. Yetkililer, iPhone ile uyumunun iyi olmasını AppStore’un Google Play Store ile kıyaslandığında daha istikrarlı olmasına bağlıyorlar. Ancak, Zhiyun’un ZY Play adlı uygulamasını yüklemeden de yalnızca Bluetooth bağlantısı yaparak doğrudan çekime başlayabiliyorsunuz. Ha, ZY Play’i yüklerseniz daha farklı avantajlara sahip oluyorsunuz. Mesela timelapse yapma özelliği gibi…

Kontroller basit ve işlevsel

Zhiyun Smooth Q2 bir çocuğun bile rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış. Gövde üzerinde üç adet kontrol düğmesi ve bir adet gösterge bulunuyor. En altta bir açma/kapama düğmesi var. Gimbalı bu düğme ile aktif hale getiriyorsunuz. Ayrıca bu düğmeye bir kez bastığınızda batarya durumunu kontrol ediyor, üç kere bastığınızda ise selfie moduna geçiyorsunuz. En üstteki kontrol düğmesi 5 yollu hareket eden bir joysick. Bu joystick sayesinde çekim modlarını seçebiliyor ve seçtiğiniz moda uygun olarak cep telefonunuzun çekim açısını değiştirebiliyorsunuz. Onun hemen altında da çekim düğmesi bulunuyor. Bluetooth bağlantısı yaptıktan sonra bu tuşa bastığınızda telefonunuzda kayıt işlemi otomatik olarak başlıyor.

Gövdede bir Type-C şarj yuvası bulunuyor. Bu özelliği çok sevdim. Çünkü artık telefon için ayrı, gimbal için ayrı kablo taşımanıza gerek kalmıyor. Herhangi bir powerbank ile artık endüstri standartı haline gelen bu girişten gimbalınızı şarj edebiliyorsunuz.

Çekim modları seçenekleri göstergede sırasıyla PF (Pan Follow) – L (Lock) – F (Follow) – POV (Point of View) ve göstergede olmayan V (Vortex) joystick üzerine bir kere basılarak seçilebiliyor. Bir moddan diğerine dönmek istediğinizde ise iki kere basmanız yeterli oluyor.

Sonuç olarak Smooth Q2i hiç gimbal kullanmamış biri olan beni bile çok etkiledi. Özellikle hareket halindeyken kameranın sabit kalması görüntü kalitesini çok arttırıyor. Aslında Instagram hikayeleri için gimbal dikey pozisyona da geçiyor ama uygun bilek hareketi biraz ustalık ve deneyim gerektiriyor. Azimliyim, yakında onu da becereceğim. Ürün, Türkiye’de piyasaya önce MediaMarkt mağazalarında satışa sunuldu ve hala satışına devam ediliyor.

cep telefonu gimbalıgimbalZhiyun Smooth Q2
Yorumlar (0)
Yorum Ekle