Telefonunuzu değiştirmenin gerçek maliyeti!

Dünya çapında yaşanan hareketlilik sebebiyle özellikle teknolojiye erişimde önemli aksamalar bulunuyor. Gerek mikroçip sıkıntısı gerekse ulaşım maliyetlerinin artması sebebiyle aksayan sevkiyatlar gerekse ülkemizde yaşanan kur değişiklikleri teknolojiye ulaşımı zor hale getiriyor. Öte yandan 1.000 dolar( yaklaşık 9 bin 500 TL) bir iPhone satın almak 2.500 fincan kahveden vazgeçmeye de eşdeğer bir oran çıkartıyor. Peki, telefonunuzu değiştirmenin gerçek maliyeti ne?

Telefonunuzu değiştirmenin gerçek maliyeti: Borca girmeye değer mi?

Apple CEO’su Tim Cook, bir etkinlik sırasında yüksek fiyatlı iPhone’lara yönelik eleştirilere yanıt vermişti. Bu yanıtta bir yıl boyunca günde bir fincan kahve almak ile kıyaslamıştı. Ancak işler pek de öyle değil. Zira ABD özelinde yapılan hesaplamada, emeklilik yatırımlarına yapılacak 1.000 dolarlık bir ödeme 30 yılda yaklaşık 17 bin dolara kadar yükselecek.

Başka bir deyişle, günümüzde iyi bir akıllı telefonun 700 dolar 1.000 dolar( Türkiye için 7 bin ve üzeri) ödenmesi gerekiyor. Pew Araştırma Merkezi’nin verilerine göre Amerikalı yetişkinlerin yarısından daha azının üç aylık acil durum harcamasını destekleyecek bir birikimi var. Öte yandan WalletHub tarafından yapılan bir ankete göre her beş kişiden biri yeni bir telefon almak için borca girmeye hazır olduğunu söyledi.

Telefonunuzun gerçekten değişme zamanı geldi mi? Telefonlar uzun yıllar kullanıldıklarında eskisi gibi performans gösteremiyor. Bazıları güncelleme almadıkları için uygulamaları çalıştıramazken, bazılarıysa performans düşüşüyle inanılmaz yavaşlıyor. Bazı modellerin ise bataryaları kullanıma bağlı olarak ölüyor.

Yine de mevcut telefonunuzun, bataryasını ve ekranını değiştirmek size önemli bir kullanım ömrü kazandırır. Eğer telefonunuzda değiştirebiliceğiniz noktalarda sorunlar yaşıyorsanız, yeni bir telefon almak yerine onu ‘yenileyebilirsiniz’.

Teknoloji şirketleri akıllı telefonlarını satmak için farklı kampanyalar yapıyor ancak karar verirken çok daha kapsamlı düşünmek gerekiyor. Her yıl telefon yenilemenin yanlış olduğunu düşünenler bulunduğu gibi yeni teknolojiyi sürekli takip etmek adına cihazlarını değiştirmek isteyen bir kesim de bulunuyor.

NYT tarafından hazırlanan özel habere göre yeni bir telefon satın almanın gerçek maliyetinin matematiği ortaya çıkartılıyor. Kullanılmış telefonları alıp, satan bir şirket olan Flipsy, her yıl yeni bir iPhone almanın akıllıca bir hamle olduğunu savunan bir analiz yayımladı.

iPhone 12 ve gelecekte tanıtılacak olan iPhone 15 hakkında olası rakamları açıklayan Flipsy eğer her yıl elinizdeki iPhone’u yeni iPhone modeli ile takas ederseniz toplamda çok daha az harcama yapacağınızı söylüyor.

Bir kişinin iPhone 13 Pro alabilmek için Türkiye’de 92.5 gün çalışması gerekiyor

Türkiye’de de ‘en yeni ve güncel teknolojiye erişimde’ önemli engeller bulunuyor. Türkiye’de iPhone 13 almak için ne kadar çalışmak lazım sorusunun cevabı geçen günlerde 92.5 gün olarak açıklanmıştı. Ülkelerdeki insanların ortalama gelirleri ve döviz kurları baz alınarak Picordi tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’de kaç gün çalışarak iPhone alınacağı belli oldu. Numbeo verilerine göre Türkiye’deki ortalama gelir 3 bin 629 TL olarak kayıtlara geçiyor.

Yani ortalama olarak alınan bu maaş ile ile bir vatandaş günlük olarak hiçbir harcama yapmadan sadece iPhone almak için yaşarsa bir iPhone 13 Pro alabilmesi için 92.5 gün çalışması gerekiyor. Bu elbette kazanılan tüm paranın telefon için ayrıldığı vakitte alınabiliyor. 2018 yılında iPhone almak için 95.8 gün çalışmak gerekiyorken, 2019 yılında 89.1 gün, 2020 yılında ise 103.8 gün çalışmak gerekiyordu.

Dünyada en çok iPhone kullanıcısının bulunduğu ülke

Appleiphoneiphone fiyatlarıiphone satın almakTelefonunuzu değiştirmenin gerçek maliyetitürkiye'de iphone satın almak
Yorumlar (0)
Yorum Ekle