Dünyada en çok iPhone kullanıcısının bulunduğu ülke

0

Apple, iPhone’lar ile telefon pazarına girdiğinden bu yana pek çok ülkede en çok satılan telefonlara da imza atıyor. Gerek kamerası, gerek iOS yazılımıyla tercih sebebi olan iPhone’lar son yıllarda yüksek fiyatlara satılmasıyla gündem konusu oluyor. iPhone’larda yaşanan kronik sorunları yazılım güncellemeleriyle düzeltmek için çaba gösteren Apple’ın en popüler cihazlarından biri olan iPhone ile oldukça yüksek kâr kazandığını da söylemek lazım. Ancak sanıldığı gibi dünyada en çok iPhone kullanıcısının bulunduğu ülke ABD değil. Rakamlar ise her yıl satış rakamlarında ABD’yi birincilik koltuğuna koyuyor.

Öte yandan ‘satış rakamlarıyla’, ‘en çok iPhone kullanıcısının bulunduğu ülke’ birbirine karıştırılmamalıdır. Zira o yıl satışları yüksek olan bir başka ülke olsa da genel anlamda iPhone kullanıcısı diğer bir ülkeye göre düşük kalabilir. 

En çok iPhone kullanıcısının bulunduğu ülke: Çin

Gerek nüfusu gerekse yıllar içinde inanılmaz oranda ilerleyen teknolojisiyle dikkatleri üzerine çeken Çin, her ne kadar ABD ile özellikle ‘Huawei’ konusunda sorun yaşasa da Apple tarafında henüz bir problem görünmüyor. Statista tarafından toplanan verilere göre insanların en çok iPhone kullandığı ülke Çin.

Çin’in ardından iPhone’un en çok kullanıldığı ülke elbette ABD oluyor. Çin’de resmi verilere göre 228 milyon iPhone kullanıcısı bulunuyor, ABD’de ise bu sayı 120 milyon kişiye kadar düşüyor. Statista’nın anket verileri 2017 yılının nisan ayına dayanıyor.

Dünyanın en değerli teknoloji şirketleri arasında ikinci sırada yer alan Apple, özellikle iPhone ile bu değerini artırdı. Apple 2020 yılında 274 milyar dolar gelir elde ederken, yüzde 50’si iPhone satışlarından kazandı. Yine 2020 yılında 194 milyon iPhone satışı yapıldı.

Yine 2015 yılından 2020 yılına kadar iPhone satışlarına bakıldığında ise kullanıcı sayısından farklı rakamlar çıkıyor. Çin’de fazla iPhone kullanıcısı bulunuyor ancak her yıl yeni satın alımlar çok yüksek değil. Yani kullanıcılar iPhone’larını her yıl yenilemek yerine uzun yıllar kullanıyor. Bu durum Türkiye’deki kullanıcılar için de geçerli. Zira ülkemizde bile halen önemli oranda iPhone 7 kullanıcısı bulunuyor.

iphone

Örneğin ABD’de 2015 yılında, 70.3 milyon, 2016 yılında 62.9 milyon, 2017 yılında 69.3 milyon, 2018 yılında 74.8 milyon, 2019 yılında 65.7 milyon ve 2020 yılında 73.3 milyon satılmış. Avrupa ve Çin’de ise ABD’de olduğu gibi bir düşüş var. Avrupa’da iPhone en fazla 38 milyon satılırken, Çin’de 2015 yılında 71.5 milyon ile en çok satılma oranına ulaşmış.

Türkiye’de bir iPhone 13 almak için ne kadar çalışmak lazım?

Cevap bırakın