Sony FDR X3000 4K inceleme

Cihazın yan yüzünde mono bir ekran bulunuyor ve ayarları buradan görebiliyorsunuz.

Sony’nin 4K video kayıt desteği sunan aksiyon kamerası Sony FDR X3000 4K’nın genel özelliklerine bakıyoruz.

Aksiyon kamera denince akla gelen markalardan biri olan Sony, piyasada kabul gören ürünlerden farklı bir seriye sahip. Mini bir video kamera formatında olan Sony’nin aksiyon kameraları, farklı beklenti ve ihtiyaçlara yönelik farklı modellere sahip. Ailenin en yeni üyelerinden biri olan Sony FDR X3000 4K, isminden de anlaşılacağı gibi 4K video kayıt özelliği bulunan en üst model (4K ile ilgili son gelişmeleri merak edenler bu yazıma bakabilir).

4K video

Son yılların popüler trendi olan 4K, Sony’nin bu modeli tarafından destekleniyor. Yani aksiyon kamerası 3840 X 2160 piksel video kayıt edebiliyor. Yine Sony tarafından geliştirilen (ki firma dünyadaki birçok fotoğraf çeken cihaz ve markaya sensör veriyor) ½.5 inç büyüklüğünde Exmor R sensör kullanan kamera, Zeiss tarafından geliştirilen Tessar f2.8 diyafram açıklığına sahip bir objektifle donatılmış. BIONZ X imaj işlemcisi, 4K Time Lapse çekim, dahili stereo mikrofon, 120 fps ağır çekim, GPS özelliği, kutudan çıkan sualtı kılıfı, MemoryStick/microSD bellek kartı yuvası cihazın belli başlı özellikleri arasında yer alıyor.

Hem fotoğraf hem video kayıt edebilen aksiyon kamerasında Sony tarafından geliştirilen Balanced Optical SteadyShot adı verilen titreşim engelleme özelliği de bulunuyor. Bu sayede titreşimsiz ve net görüntü kayıt edebilen üründe bu özellik optik olarak çalışıyor. Bazı markaların ürünlerinde olduğu gibi dijital değil. Bu yüzden titreşim engellemenin belli bir noktaya kadar fazlasıyla işe yaradığını söyleyebiliriz.

Ürünün kutusundan çıkan özel kılıf ile 60 metreye kadar sualtında da kullanabildiğini belirteyim. Bu kılıfın 60 metreye kadar dayanıklı olması profesyonel olarak kullanılabileceği anlamına geliyor.

Mini bir video kamerayı andıran tasarımı ile radikal bir aksiyon kamerası olan Sony FDR X3000 4K ile beraber verilen uzaktan kumanda ile belli bir mesafeden kontrol edilebiliyor. Cihazla beraber kullanılan ve sonradan satın alınabilen saat benzeri ekranlı ikinci uzaktan kumanda ile cihazın nereyi çektiğini görüp çok daha rahat bir kontrol sağlanıyor. Fotoğraf da çekebilen aksiyon kamerası 8.2 Megapiksel çözünürlük sunuyor.

Uygulama desteği

Wi-Fi özelliği sayesinde mobil cihazlara yüklenen uygulama ile uzaktan kontrol de edilebilen aksiyon kamerasının birçok özelliğini rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Aksiyon kameralarında standart haline gelen bu özellik cihazın kayıt ettiği kadrajı görmeyi sağladığı gibi ayarları da mobil cihaz üzerinden değiştirebilme imkanı sunuyor.

GPS özelliği

Genelde aksiyon kameralarında GPS yani konum belirleme özelliği bulunmaz. Fakat Sony FDR X3000 4K’da bu özellik standart olarak yer alıyor. Bu sayede çekilen görüntülere konum bilgisi eklenebiliyor. Bu da özellikle nerede olduğunu bilmediğiniz arazi şartlarında çok işe yarayacak bir fonksiyon. Çekim yapılan yerleri bir yazılım yardımı ile görüp, sonradan bakmak üzere not alabiliyorsunuz.

Pil ömrü

3.6 V pil kullanan aksiyon kamerasının 4K video kayıt yapıldığında pil ömrü yaklaşık olarak 50 dakika. Bu tarz bir ürün için yeterli olan bu süre, Full HD gibi daha düşük çözünürlükte 125 dakikaya çıkıyor ki bu da ortalama bir rakam. Genelde aksiyon kameraları bu süreleri sunuyor ve Sony de bu anlamda geride kalmıyor.

Ürünü sonradan satın alınabilen harici bir ekranı kumanda ile de kullanabiliyorsunuz.

Kimler almalı?

Birçok özelliği bulunan Sony FDR X3000 4K, tam bir teknoloji canavarı. Günümüzde bir aksiyon kamerasında bulunabilecek teknolojilerin neredeyse tamamına sahip olan kamera, profesyonellere, motosiklet sahiplerine, dalgıçlara ve outdoor spor tutkunlarına hitap ediyor. Bu kategorilerden biri girmiyorsanız da bu ürünü alabilirsiniz tabi. Bunun önünde bir engel yok. Ama cihazın hakkını da vermeyi unutmayın.

Işığınız bol olsun…

aksiyon kamerasıfotoğraf makineleriincelememanşetsonySony FDR X3000 4KSony FDR X3000 4K fiyatıSony FDR X3000 4K incelemeSony FDR X3000 4K özellikleriteknoloji
Yorumlar (0)
Yorum Ekle