4K’da çıta yükseliyor

0

4k_03

Son yıllarda giderek daha fazla cihaz tarafından desteklenmeye başlayan 4K teknolojisi yaygınlaşmaya devam ediyor.

4K ya da Ultra HD adı verilen görüntü teknolojisi son dönemde karşımıza çıkan bir kavram. Farklı çözünürlükleri olsa da ağırlıklı olarak 3840×2160 piksel çözünürlük sunan bu video formatı artık birçok cihaz tarafından destekleniyor. Bu cihazlar arasında video kameralar, fotoğraf makineleri, aksiyon kameraları, televizyonlar, telefonlar, monitörler, projeksiyon cihazları ve benzeri ürünler yer alıyor.

Çok daha yüksek görüntü kalitesi sunan bu teknolojiyi kullanabilmek için yukarıda bahsettiğim cihazların bir ya da birkaçına sahip olmak gerekiyor. Örneğin elinizde 4K olarak kayıt edilmiş bir görüntü varsa bunu tam anlamıyla izleyebilmek için bu teknolojiyi destekleyen televizyon ya da monitöre ihtiyacınız var. Elbette Full HD desteği olan bir monitör ya da televizyonda da bu görüntüyü izleyebilirsiniz. Fakat bu tam anlamıyla 4K kalitesini yakalamış olacağınız anlamına gelmez.

Şimdi cihaz kategorilerine bakarak hangi ürünlerin bu teknolojiyi ne kadar desteklediğini inceleyelim:

Fotoğraf makinesi/video kamera

Belki en fazla 4K desteği sunan teknolojik ürün grubu fotoğraf makinesi ve video kameralardır. Günümüzde bu ürün grubunda orta ve üst seviye cihazların birçoğu 4K desteği sunuyor. Özellikle üst seviye ürünlerde 4K desteği neredeyse standart haline geldi. Fiyatları da makul seviyelere de inen bu ürünler artık birçok kullanıcı tarafından satın alınabiliyor. Bu da yaygınlaşmaları açısından önemli bir gelişme.

4k_06

Telefonlar

Günümüzde üst düzey akıllı telefonların neredeyse tamamı 4K video kayıt desteği sunuyor. Hatta bu kategori için artık 4K özelliği standart haline geldi. Fakat bazı teknik kısıtlamalardan dolayı 4K videolar birçok üretici tarafından 5 dakika zaman sınırlamasına sahip. Bu süre bittiğinde kayıt da bitiyor. İkinci 5 dakika için tekrar kayıt tuşuna basmak gerekiyor.

Televizyon/monitör

Günümüzde 4K desteği sunan yeteri sayıda televizyon ve monitör bulunuyor. Bu şekilde kayıt edilen görüntüleri izlemek için olmazsa olmaz olan 4K destekli televizyon ve monitörlerin fiyatları da nisbeten makul seviyelere indi. Halen 4K ilk çıktığı dönemde olduğu gibi çok yüksek fiyatlı ürünler olsa da fiyat/performans oranı makul modellerin de alınabildiğini belirtmek isterim.

Aksiyon kamerası

Adetsel bazda baktığımızda genel rakama göre en fazla 4K desteği sunan kategorilerinden biri de aksiyon kamerası. Fiyatlarının yüksek olmamasının da etkisiyle 4K desteğini çok hızlı getiren bu ürünlerin birçoğunda 4K neredeyse hepsinde 2K teknolojisi bulunuyor. Günümüzde 350-300 TL bandında bir aksiyon kamerasında 2K desteği bulunuyor. Bütçeyi biraz yükseltirseniz (700-800 TL gibi) 4K desteği sunan bir aksiyon kamerası da alabilirsiniz. Bu bahsettiğim örnekler bilinen Çinli markaların aksiyon kameraları. Sony ya da GoPro gibi markaların ürünlerinin fiyatları halen biraz daha yüksek. Ama Çinli markaların da Japon ya da ABD’li rakiplerinden daha kalitesiz olduğunu düşünmeyin. Fazlasıyla iş görüyor.

4k_02

Projeksiyon cihazları

4K destekleyen bir diğer ürün grubu ise projeksiyonlar. Bir dönem çok popüler olan bu cihazlar artık ağırlıklı olarak okullarda ve ofislerin toplantı odalarında kullanılıyor. Günümüzde bazı projeksiyon cihazları da bu teknolojiyi destekliyor. Bu sayede perdeye aktardığınız görüntüler de 4K kalitesinde izlenebiliyor. Bu tarz beklentileri olanlara önerebileceğim bir ürün gamı.

Yayın tarafı

Gelelim konunun en önemli tarafı olan yayıncılık kısmına. Günümüzde hem dünyada hem Türkiye’de 4K televizyon yayıncılığı için adımlar atılıyor. Hatta ülkemizde 4K yayın yapan TRT HD kanalı da var. Ancak hem dünya hem Türkiye için yayın sayısı ve süresi henüz tam anlamıyla yeterli değil. Bu konuda bazı teknik sıkıntıların olduğunu, 4K yayın talebinin yetersiz kaldığını ve bu alanda biraz daha yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yine de uyumlu bir televizyon ve alıcınız varsa belli sürelerle de olsa 4K televizyon yayını izleyebilirsiniz.

4k_04

Ne yapmak lazım?

Kişisel fikrim öncelikle 4K kayıt yapan bir cihaz sahibi olmanız gerekiyor. Bu ilk etapta bir cep telefonu olabileceği gibi bu işte ciddiyseniz bir video kamera ya da fotoğraf makinesi de olabilir. Yaptığınız video kayıtlarının tamamının bu formatta yapılmasını öneririm. İkinci aşamada bu teknolojiyi destekleyen bir TV ya da monitör sahibi olmanız mantıklı. Bu sayede kayıt ettiğiniz görüntüleri tam anlamıyla 4K olarak izleyebilirsiniz. Ama ne yaparsanız yapın görüntüleri 4K olarak kayıt etmeyi birincil önceliğiniz haline getirin. Diğer yatırımlar için bütçeniz yetmese bile bunu yapmanızı öneririm. Zira 5-6 sene önce 640×480 piksel kayıt ettiğim videoları Full HD bir TV’de izleyince kalitesinin ne kadar kötü olduğunu görüp ‘keşke daha yüksek çözünürlükte kayıt etseydim’ dediğim zamanlar oluyor. Her zaman yaptığım standart öneri o dönemin en yüksek çözünürlüğü ne ise onda kayıt yapmaya çalışın.

Diğer 4K cihazları beklenti, ihtiyaç, bütçe ve duruma göre alırsın. Ama kamera kısmını es geçmemenizi öneririm.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın