Dizüstü bilgisayarınızı serinletecek çözümler

Yazın sıcaklığını iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde sığınacak bir gölge ya da klimalı bir ortam arıyor ve kendimizi serinletmenin yollarını arıyoruz. Peki kullandığımız cihazların sıcak karşısındaki durumu nedir? Kabul edeceğiniz gibi kullandığımız cihazları da sıcaktan korumak zorundayız.

Yerleşik fan çoğu zaman yetmeyebiliyor

Özellikle kullandığımız taşınabilir bilgisayarlar sıcaktan en çabuk etkilenen araçlarımızın başında geliyor. Çünkü sıcak hava bilgisayarlarımızın aşırı ısınmasına neden oluyor ve içindeki yerleşik fanla kendisini soğutmasını güçleştiriyor.

İdeal çözüm: Soğutucu kullanmak

Bu nedenle taşınabilir bilgisayarlarımızı soğutmak için ‘laptop soğutucu’ olarak da bilinen aksesuarlarla desteklemek ve sıcak nedeniyle oluşabilecek performans düşüklüğü hatta olası arızalara karşı korumak akılcı bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Bu yazıda MediaMarkt internet mağazasından sizin için seçtiğim dört farklı taşınabilir bilgisayar soğutucusu öneriyorum. Vakit geçirmeden hemen başlayalım:

FRISBY FNC 37ST Laptop Soğutucu

MediaMarkt’ın taşınabilir bilgisayar soğutucu kategorisinde FRISBY’nin ürünlerini görüyoruz. Bunlardan ilk dikkatimi çeken “FRISBY FNC 37ST Laptop Soğutucu” adıyla rafa çıkan ürün oluyor. 14 cm LED’li fanı bulunan ürün düşük gürültü çıkarıyor ve bilgisayarınızı serin tutmak için ızgaraların içerisinden rahat bir şekilde hava akışı sağlıyor.

Ekstra bir USB girişi daha sağlıyor

FNC 37ST soğutucu ekran büyüklüğü 10 ile 17 inç arası arasında değişen taşınabilir bilgisayarlarla kullanılabiliyor. Gerektiğinde kolayca açıp kapatabilmeniz için üzerinde ‘açma-kapama’ düğmesi bulunan ürün, bilgisayarınızın USB girişinden besleneniyor ve eksta bir port USB girişe daha sahip olmanızı sağlıyor.

FRISBY FNC-35ST Laptop Soğutucu

Bir diğer seçenek ise yine FRISBY markasının FNC-35ST model taşınabilir bilgisayar soğutucusu. Size ilk bahsettiğim üründeki tüm özellikleri bünyesinde barındıran bu ürün de bilgisayarınızı serinletmek için satın alınabilecek seçeneklerden biri.

LED aydınlatmalı fana sahip

Uzun süreli kullanımlarda bilgisayarınızın işlemcisi ısınır, dolayısıyla bilgisayarınızın iç ısısı büyük oranda artar. Bu da hem bilgisayarınızın sağlığı hem de onu kullanırken elde edeceğiniz performansa olumsuz etki eder. O nedenle 14 inç mavi LED aydınlatmalı fanı bulunan, 10 ile 17 inç arası ekranlı bilgisayarlarla uyumlu olan, açma-kapama düğmesi ve eksra bir USB yuvası sağlayan bu ürün de dikkate değer.

FRISBY FNC-39ST 14 cm Laptop Soğutucu Mavi

Yazımın girişinde bahsettiğim iki modelden biraz daha farklı olarak FRISBY FNC-39ST, mavi rengin hâkim olduğu bir tasarım çizgisine sahip. 14 inç boyutunda LED aydınlatmalı fan ile bilgisayarınızın altan hava üfleyerek soğutan bu ürünün eğimi kullanım şeklinize göre ayarlanabiliyor.

10-17 inç bilgisayarlara uygun

Fazla ses çıkarmayan ve bilgisayarınızın sıcaklığının yükselmesini önleyen ürün, diğer modeller gibi 10 ile 17 inç arası ekranlı bilgisayarlarla kullanılabiliyor. Bilgisayarınızın USB’sine takılarak kullanılan bu ürün, size 2 adet USB yuvası kullanma avantajı sağlıyor. Ürünü üzerindeki düğmeyle istediğimiz zaman açıp kapatabilmek de mümkün.

FRISBY FNC 5230ST 4xFan (Ayarlanabilir) Laptop Soğutucu

Size önereceğin son taşınabilir bilgisayar soğutucusu ise daha gelişmiş bir model. “FRISBY FNC 5230ST 4xFan Laptop Soğutucu” adını taşıyan bu modelde, daha önceki ürünlerin aksine dört adet fan bulunuyor. Bu fanlar ürün üzerinde bulunan kontrol panelini kullanarak yönetilebiliyor. Panel üzerinden fanların ihtiyaca göre altı farklı hızda çalışmasını düzenlemek mümkün oluyor.

Çalışacak fanların seçimi sizin elinizde

Gerektiğinde tüm fanları aynı anda çalıştırmak ya da sadece küçük fanlar veya sadece büyük fanlar çalışsın şeklinde düzenleme yapmak mümkün. Bu ürün de 10’dan 17 inçe kadar ekranlı bilgisayarlar için uygun ve estra bir adet USB portuna sahip olmanızı sağlıyor.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda sıcak havalarda bilgisayarınızın hararetini düşürecek aksesuarlar hakkında size bilgi vermeye çalıştım. MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan daha fazla bilgisayar aksesuarı seçeneği için buradan bilgi alabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Telefonla bilgisayar arasında kablosuz dosya transferi

Photoshop’u aratmayan çevrimiçi fotoğraf uygulaması

Acer Nitro 5 ile oyunlarda yüksek performans

Bilgisayar AksesuarlarıFRISBY Laptop SoğutucuFRISBY Soğutuculaptop fanıLaptop soğutucusumanşetmelih bayram dedeNotebook Soğutucu
Yorumlar (0)
Yorum Ekle