Kullanıcılar Android’in hangi sürümünü daha çok indirdi?

Google bir süre önce hangi sürümün daha çok indirildiğini gösteren aylık raporunu yayımlamayı durdurdu. Yıllarca bu verileri yayımlamayan Google, yeni Android sürümlerinin benimsenme oranlarına dair yeni bir rapor paylaştı. Bu rapora göre Android kullanıcılarının tercihleri de belli oldu. İşte en çok kullanılan Android sürümü:

En çok kullanılan Android sürümü: Android 10

Android tarafta güncellemelerin ya da yeni sürümlerin kullanıcılara ulaşması zaman alıyor. Bu sebeple milyonlarca cihazın kullanıcısı eski sürümlere alışıyor ve kullanmaya devam ediyor. Yeni güncelleme cihazına gelmesine rağmen pek çok kullanıcı güncellemeleri yapmakta istekli olmuyor.

En son sürüm Android 12’nin çok da benimsenmediği insanlar tarafından çok da indirilmediği düşünülüyor. Halen Android kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun telefonunda Android 10 ve Android 11 yüklü. Şu anda satışta/ kullanımda olan Android cihazlar arasında en popüler sürüm yüzde 26.5 ile Android 10 yani Q sürümü oluyor.

Öte yandan ikinci sırada Android 11 yani R sürümü bizleri 24.2’ye ulaşan indirme oranıyla karşılıyor.  Android 11’in yıllar önce tanıtılan Android 10’dan daha az kullanıcıya ulaşmasının sebeplerinden biri de şüphesiz sürümün her telefona gelmemesi. Yani bazı şirketler bu sürümü ‘bazı cihazlarına’ sunmadığı için haliyle zorunlu olarak cihazlar da güncellenemiyor.

Listenin geri kalanında ise yüzde 18.2 ile 9. sürüm olan Pie bizleri karşılıyor ve onu Oreo ve Nougat sürümleri takip ediyor. Ancak listeye baktığımızda Android 12’yi göremiyoruz zira pek çok modele daha yeni ulaşan sürümün oranları hakkında yorum yapmak için henüz erken. Yine sürüm hakkında yapılan bazı yorumlarda çok fazla kişi tarafından indirilmediği söyleniyor.

Honor 60 serisi için tasarım ilk kez göründü!

Androidandroid sürümlerien çok indirilen android sürümüen çok tercih edilen android sürümükullanıcıların en çok kullandığı Android sürümü
Yorumlar (0)
Yorum Ekle