Koronavirüs teknoloji üretimini nasıl etkileyecek?

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs birçok alanda olduğu gibi teknoloji üretimini de etkileyecek.

Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyaya yayılmış durumda. Ülkemizde de görülen bu virüs özellikle yaşlı insanlarda yüksek oranda ölüme sebebiyet veriyor. Tüm dünyada üretimi etkileyen bu virüs aynı zamanda teknoloji üretiminin de merkezi olan Çin’i de vurdu. Günümüzde başta Apple olmak üzere birçok teknoloji devinin üretim yeri Çin. Hal böyle olunca virüs salgını ile beraber fabrikaların kapanması ya da üretime ara vermesi beraberinde tedarik sürecinde aksamalara yok açtı.

Koronavirüs teknoloji üretimini nasıl etkileyecek?

Virüsen getirdiği krizin temelde iki yansıma oluyor teknoloji sektörüne: Birincisi halen üretimde olan ürünlerin tedariğinde oluşan sıkıntı. Zira fabrikalar çalışmayınca halen satışta olan telefon, bilgisayar ve benzeri cihazlar da üretilemiyor. İkinci yansıma ise önümüzdeki dönem gelmesi beklenen ve halen üzerinde çalışılan yeni modellerle ilgili. Şu an satışta olmayan ancak birkaç ay sonra satışa sunulacak olan yeni ürünlerin koronavirüs yüzünden geliştirme aşamaları da sekteye uğramış durumda. Hal böyle olunca önümüzdeki aylarda üretilecek olan yeni ürünlerin biraz erteleneceğini söyleyebiliriz.

Virüsün ilk etkilediği ürün ise Apple’ın yeni iPhone modeli oldu. Uzun bir süredir üretilmesi beklenen ve bu konuda çeşitli iddiaların internette dolaştığı uygun fiyatlı iPhone SE ya da iPhone 9 modelinin tanıtımı ileri bir tarihe ertelendi.

Benzer durum (resmi bir açıklama olmasa da) diğer telefon ve teknoloji üreten firmaları da kapsıyor. Şu an birçok üreticinin yeni modelleri geliştiremediği ya da geliştirmeyi ertelediği konuşuluyor. Ama asıl sorun bu sürecin devam etmesi halinde ortaya çıkacak gibi görünüyor. Şu an tanıtılan birçok model zaten geçtiğimiz aylarda geliştirilmişti. Ancak bundan sonra tanıtılacak modellerin önümüzdeki aylarda tanıtılması riske girecek.

Birçok fuar ve etkinlik iptal edildi

Öte yandan koronavirüs yüzünden birçok fuar, etkinlik ve organizasyon da iptal edildi. Bunlar arasında dünyanın en büyük teknoloji fuarı MWC, dünyanın en büyük oyun fuarı E3, Facebook geliştiriciler konferansı F8 ve fotoğraf sektörünün önemli fuarlarından CP Plus yer alıyor. Özellikle insanların bir arada bulunduğu ortamlarda görülen bu virüsün bu tarz bütün etkinliklerin iptaline neden olacağını belirtelim.

Koronavirüs tehlikesi henüz geçmedi. Bu yüzden mümkün mertebe kalabalık ortamlardan uzak durmayı ve hijyen kurallarına uymayı unutmayın.

AppleFacebookKoronavirüsmanşetMWCmwc 2020salgınteknolojiteknoloji üretimvirüs
Yorumlar (0)
Yorum Ekle