Huawei P40 Pro deneyimi! Google’sız Android olur mu?

ABD ile Çin arasında geçen yıl başlayan ticaret geriliminden en çok etkilenen marka Huaewi olmuştu. Hatta geçen yıl Mayıs ayında piyasaya sürülen Huawei Mate 30 Pro cep telefonunda Google servisleri yer almamıştı. Ancak bu telefon dışındaki bütün Huawei telefon modellerinde Google servisleri bulunuyordu. Ta ki P40 ailesi piyasaya sürülene kadar. Geçtiğimiz aylarda satışa sunulan P40 lite, P40 ve P40 Pro cep telefonu modellerinde Google servisleri (yani Gmail, YouTube, Haritalar ve benzeri) yer almıyordu. Yaklaşık 1 aydır Huawei P40 Pro kullanan biri olarak Google servisleri olmadan telefon deneyimi nasıl olur bunu size aktarmak istiyorum.

Google’sız Android olur mu? Huawei P40 Pro deneyimi!

Öncelikle şunu belirteyim: Eski telefonunuzdaki bütün uygulumaları (ki bende Huawei Mate 20 Pro vardı) Phone Clone isimli uygulama ile P40 Pro’ya aktarabiliyorsunuz. Üstelik bu uygulamalara Google servislerini kullananlar da dahil. Elbette anlayacağınız üzere doğrudan Google’ın ya da dolaylı yoldan Google servislerini (mesela Haritalar’ı bankacılık ya da e-ticaret gibi) kullanan uygulamalar P40 Pro üzerinde çalışmıyor. Bütün uygulamaları getirebiliyor olmak gayet güzel bir deneyim.

Huawei’nin kendi tabiri ile ‘dünyanın en büyük üçüncü uygulama mağazası’ tanımı yaptığı AppGallery’de ise binlerce uygulama var. Üstelik bunların bir kısmı yerel uygulamalar. Mesela e-Devlet uygulaması bu mağazada yer alıyor. Ek olarak Getir ve benzeri yerel uygulamalar da mağazadaki yerini almış durumda. Öte yandan birçok bankanın uygulaması da mağaza üzerinde bulunuyor. Ama şimdilik Garanti Bankası uygulamasını göremediğimizi belirtelim. Ama Huawei Türkiye ekibi bu konuda yoğun bir şekilde çalışıyor. Yani siz bu yazıyı 3 ay sonra okuduğunuzda yerel uygulama sayısının daha da artacağını söyleyebilirim.

Yani genel olarak kullandığınız uygulamaların birçoğu AppGallery isimli uygulama mağazasında var. Elbette çok özel ya da kurumlar için özel tasarlanmış uygulamaların şimdilik bu mağazada yer almadığını hatırlatmak isterim.

Öte yandan MoreApps isimli üçüncü parti uygulama bulma mağazası da telefonda yüklü olarak geliyor. Bu platform doğrudan uygulama sunmasa da ismini yazdığınız her uygulamayı nasıl bulabileceğinizi linki ile beraber gösteriyor. Örneğin WhatsApp yazdığınızda sitesine yönlendirebiliyor. İlginç bir şekilde bu süreçte birçok platformun uygulamısının APK sürümünü (yüklenebilir halini) kendi sitesine koyduğunu da öğrenmiş oldum. MoreApps bu uygulamaları bulmanızı sağlıyor. Ayrıca isterseniz APKPure gibi üçüncü parti uygulama mağazalarından da birçok uygulamayı bulup yüklemeniz mümkün oluyor.

Oyun içi / uygulama içi satın alımlar sıkıntılı

Telefonla yaşadığım belki de en önemli sıkıntı daha önce Google Play Store üzerinden satın aldığım uygulama ya da oyunlarla ilgili oldu. O uygulamaları Google kimliği ile satın aldığım için onları bu telefonda kullanamıyorum. Şimdilik böyle bir sorun olduğunu belirteyim.

Huawei P40 Pro ile ilgili yaşadığım deneyim bana Android’in ilk günlerindeki durumunu anımsattı. 2008 yılından bu yana Android işletim sistemli telefon kullanan biri olarak ilk günlerinde bu işletim sistemi de çok gelişmiş değildi ve uygulama bulmanız zordu. Zaman içinde bu sorun aşıldı ve artık milyonlarca uygulamanın yer aldığı devasa bir ekosistem oldu Google Play Store.

Huawei de bu yolda ilerliyor ve şimdilik yolun başında olduğunu söyleyebilirim. bu alanda yatırım yapmaya devam eden marka önümüzdeki yıllarda önemli bir uygulama ekosistemine sahip olacak gibi görünüyor.

Huawei P40 Pro gibi Google servisleri olmayan bir telefon aldığınızda yaşayacağınız deneyimi yukarıdaki satırlarda aktardım. Bu tarz bir telefon satın almaya karar vermeniz ne yaptığınıza, ne tip uygulamalar kullandığınıza göre değişecektir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:

Benim gözümden Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro’nun fiyat ve diğer özelliklerine MediaMarkt internet sitesinden ulaşabilirsiniz:

 

ABDakıllı telefonçingmailGooglehuawei p40 protelefonticaretYouTube
Yorumlar (0)
Yorum Ekle