HUAWEI MateBook D 15 :  15.6 inç FullView ekran ile geliyor

Huawei, dizüstü PC ailesini genişletmeyi sürdürüyor. MateBook D 15 , gündelik yaşantınızda pek çok ihtiyacınız için tercih edebileceğiniz bir model. Uzaktan eğitim ve uzaktan iş takibi gibi süreçlerde de kullanılabilecek bir dizüstü.

2021 model MateBook D 15 , bir önceki modeline kıyasla benzerlikler barındırdığı gibi ciddi farklara da sahip. Öncelikle, ürünün tasarım hatları itibarıyla radikal değişiklikleri bulunmuyor. Ekran detayından Türkçe klavye detayına kadar benzerlikler var. Ama öte yandan, bu yeni üründe 11. nesil Intel Core i5 işlemcisi, gelişmiş depolama ve gelişmiş bağlantı teknolojileri gibi yenilikler var. Şimdi biraz daha detay verelim.

Ürün yaklaşık olarak 1.56 kilo ağırlıkta ve 16.9mm kalınlıkta. 15.6 inç büyüklüğünde bir ekranı olan laptop için güzel değerler olduğunu söyleyebiliriz. Yani yanınızda da rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Huawei MateBook D 15 ‘in 15.6 inç ekranı var. %87’lik ekran gövde detayından ve 16:9 görüntüleme oranından söz edebiliriz. IPS teknolojisi üzerine inşa edilen bu ekran, FHD çözünürlük sunuyor. 178 derece görüş açısı ve tipik 250nit parlaklık değeri var. Ekran, özellikle iç mekân kullanımlarında canlı renkler ve net detaylar sunabiliyor. Bir şeyler izlemek ve oynamak gerçekten keyifli.

Klavye ’ye gizlenen kamera

Huawei, bu ürününde de Türkçe klavye desteğini es geçmemiş. Klavyeyi oluşturan tuşlar genel olarak büyük, tuşlar arası boşluklar yeterli düzeyde. Türkçe karakterlere yer verilmiş olması da hoş. Lakin, bu kez yukarı ve aşağı yön tuşları biraz daha büyük tasarlanabilirdi.
Ayrıca, ürünün güç tuşu, parmak izi okuyucu sensör görevi de görüyor ve oldukça iyi çalışıyor. Güvenli kullanım için güzel düşünülmüş.

Peki, Kamera nerede? Evet, kamera yine klavyeyi oluşturan tuşlar arasına yedirilmiş. F6 ve F7 tuşlarının arasında kamera tuşu da yer alıyor.

Kullanmak istediğinizde basıp aktifleştirmeniz yeterli. Bu, bildiğiniz gibi diğer Huawei laptop’larda da böyle. Ama konuşurken aynı zamanda yazı da yazıyorsanız, bazen parmaklarınız sebebiyle görüş açısı kapanabiliyor. Huawei’nin bu ürünün kamerasında da 720p çözünürlük tercih ettiğini ekleyelim.

MateBook D15, bünyesinde stereo hoparlör ve ikili mikrofon sistemiyle geliyor. Bu, hem bir şeyler izliyorken hem de internet üzerinden görüşmeler yapıyorken işitsel detayların olabildiğince berrak ulaşmasının önünü açıyor. Gerçekten de, bir kulaklık takmadan da sesler gayet iyi.

11.nesil Intel Core i5’den güç alıyor

Cihaz, Intel’in 11. nesil Core i5 işlemcisiyle geliyor. 2.4GHz değerde çalışan işlemciye, 16GB RAM ve 512GB SSD depolama faktörleri eşlik ediyor. Grafik birimi tarafında Intel Iris Xe Graphics ve işletim sistemi tarafında da Windows 10 var. Eh, tüm bu detaylar, gündelik yaşantınızda gerçekleştirebileceğiniz pek çok işlem için size yeterli performansı sunabilir.

Deneyimlerimiz itibarıyla; internet gezintileri, ofis uygulamaları aracılığıyla yapacağınız işlemler, internet üzerinden gerçekleştireceğiniz görüntülü toplantılar ve video izleme gibi işlemler için ideal bir ürün.

Biraz daha derine inecek olursak, Photshop gibi görsel tasarım programlarını, hatta Adobe Premier gibi video düzenleme programlarını da kullanabilirsiniz.

Oyun tarafına gelecek olur isek… MateBook D15 ile “yüksek performans ve yüksek grafik beklentisi olmadan” pek çok oyunu deneyimleme şansınız var. Özellikle yüksek grafik gücü istemeyen online oyunları örnek verebiliriz, ki cihazın gelişmiş kablosuz bağlantı teknolojileri de burada ekstra kolaylık sunuyor.

Yine de, görsel kalitesi başarılı bazı oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin, Metro 2033 Redux gibi. Gelişmiş grafikleri ve ışık-gölge efektleri sayesinde etkileyici bir atmosfer sunabilen bu oyunu rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

Huawei Share

Günümüzde akıllı telefonları da fazlasıyla kullanıyor, bazen kablo aracılığıyla bazen de internet aracılığıyla PC’lerimize veri aktarımlarında bulunabiliyoruz. Huawei, işte bu noktada kablosuz ve kullanımı daha basit bir çözümle karşımızda. İsmi de pek çoğunuzun bildiği gibi Huawei Share.

İnternet bağlantısına gerek olmadan, Huawei telefonunuz ile Huawei dizüstü PC’nizi eşleştirerek dosya transferi gerçekleştirebilir ya da telefon ekranınızı PC’nize aktararak kullanıma bu şekilde de devam edebilirsiniz.

Hızlı şarj özelliğine sahip

Ürün, 42 Wh pile sahip ve Type-C bağlantı özellikli bir adaptörle geliyor. Bu adaptör, yalnızca laptopunuzu değil, aynı zamanda hızlı şarj desteği bulunan akıllı telefonlarınızı da şarj edebiliyor. Ufak boyutları sayesinde, yanınızda taşımanız da oldukça kolay.

Laptop, 2 saatte tamamen şarj olabiliyor. Ekran parlaklık düzeyi %70 ve kablosuz ağ bağlantısı aktifken, tek şarj ile 6 saat civarı deneyim yaşayabiliyorsunuz. Tabii bu deneyimlerde, video oyunlarını ayrı tutuyoruz. Zira oyun oynadığınızda pil tüketimi daha hızlı gerçekleşiyor.

Huawei ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

D 15huaweimanşetMateBookMateBook D 15
Yorumlar (0)
Yorum Ekle