Bu Bayram Evdeyiz

Her bayram aileler bir araya gelir, zengin bayram sofraları kurulur ve birlikte zaman geçirilir. Bu bayram ise sevdiklerimizle bir arada değiliz ama kalplerimiz ve duygularımız bir.

Ne yazık ki bu yıl Ramazan Bayramı boyunca 81 ilde sokağa çıkma yasağı var. COVID-19 salgını nedeniyle yayımlanan bu yasakla birlikte, bayramın önemli bir parçası olan bayramlık giyip büyükleri ziyaret etme geleneği bu yıl gerçekleşemeyecek. Uzakları yakın eden teknolojik ürünler iyi ki var, online yapacağınız kutlamalar için aşağıdaki adımları hatırlatmak istedim.

Online yapılacak bayram kutlamaları için önerilerimi aşağıda bulabilirsiniz.

Sosyal izolasyon sebebiyle temassız bir hayatımız var. Dokunamıyor, sarılamıyor, öpemiyoruz. Öte yandan içten bir gülüşün, tatlı bir sözün, ekrandan bile olsa vereceğimiz bir öpücüğün önemi hala çok büyük.

  • Geleneklerimiz arasında baş köşede yer alan bayramlar; yardımlaşmanın, mutlu etmenin, küs olanları barıştırmanın, küçükleri sevindirmenin, büyüklerimizi anmanın önemini hatırlatır. Bu sebeple kutlama öncesi tüm bunlara dikkat ederek listenizi yapmakla işe başlayın.
  • Online ortamda yardımınızın dokunabileceği onlarca dernek ve kuruluş var. Dayanışma ve yardımlaşmaya en çok ihtiyacımızın olduğu zamanlarda bu adımı atlamayın.
  • Genele özel paylaşabileceğiniz bir video mesaj hazırlayın. Video mesajınızı uzun tutmayın, ne söyleyeceğinizi aklınızda tasarlayın. Hatırlanmak herkese iyi gelir, hatırlamak ise size kendinizi daha iyi hissettirir.
  • Kutlama yapmanın ve iletişimi sürdürmenin onlarca farklı yolu var. Kalabalık bayram kutlamaları için video konferans programlarını veya sosyal medya platformlarını tercih edebilirsiniz.
  • En küçüğünden en büyüğüne sevdiklerinize neye ihtiyaçları olduğunu mutlaka sorun. Yanlarında olduğunuzu, mesafelerin sevginizi ve ilginizi azaltmadığını hissettirin.

Online yapılacak bayram kutlamaları için aşağıdaki teknolojik ürünler ve aksesuarlardan destek alabilirsiniz.

  • Mobil telefon, bilgisayar veya tablet
  • Telefon tutucu veya tripod
  • Kulaklık
  • Görüşmeleriniz uzun sürecekse şarj cihazı

Gelecek günlerde araya mesafelerin girmediği, dosyasıya kucaklaşacağımız nice bayramlara kavuşmak dileğiyle. Ramazan Bayramı’mız kutlu olsun 🍬.

 

İnsanlar artık sabit fotoğraflar yerine sesi duymak, yüzün canlı ifadesi ile tanışmak istiyor.

Mobil cihazınızla video çekebilmek için telefon ve bir tripod yeterli geliyor.Telefonunuzu bir tripod veya taşınabilir monopod üzerine monte ederseniz genel olarak videolarınızdan çok daha fazla verim alır, titrek görüntü izlemek zorunda kalan izleyicilerinizi “hareket tutması” dediğimiz rahatsızlıktan uzaklaştırırsınız. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz “Telefon için Tripod Önerileri” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Telefon için Tripod Önerileri

 

kulaklıkonline bayram kutlamasıRamazan Bayramıtripod
Yorumlar (0)
Yorum Ekle