Telefon için Tripod Önerileri

0

Videolar ve hareketli kareler, hiç olmadığı kadar rağbet görüyor. Telefon için Tripod Önerileri, Tripod Seçerken Nelere Dikkat Etmeli yazımda size bekliyor.

Videolar ve hareketli kareler, hiç olmadığı kadar rağbet görüyor. İnsanlar artık sabit fotoğraflar yerine sesi duymak, yüzün canlı ifadesi ile tanışmak istiyor.

Mobil cihazınızla video çekebilmek için telefon ve bir tripod yetiyor.

Doğru seçilmiş bir tripod, tıpkı telefonunuz gibi vazgeçilmeziniz haline gelecektir.

Videolarınıza profesyonel bir görünüm vermek istiyorsanız, çekimlerinizi bir tripod kullanarak yapmanız önemlidir. Sabit ve açısı doğru ayarlanmış olan video, kaotik ve bazen titrek bir çekimden her zaman daha iyi görünür.

Telefonunuzu bir tripod veya taşınabilir monopod üzerine monte ederseniz genel olarak videolarınızdan çok daha fazla verim alır, titrek görüntü izlemek zorunda kalan izleyicilerinizi “hareket tutması” dediğimiz rahatsızlıktan uzaklaştırırsınız.

Bir tripodunuz yoksa, çekimleriniz bir rafa – duvara yaslanarak, bir bankta oturarak veya kamerayı statik yapan herhangi bir önlem alarak da çekebilirsiniz. Telefonunuzu sabit tutarak, görüntülemek istediğiniz eylemin önünde gerçekleşmesine izin vermek genel tercih gören bir yaklaşımdır.

 

Tripod seçerken nelere dikkat etmeli?

Şimdi gelin bu harika sabitleyiciler hakkında yapılan tanımlara ve dikkat etmemiz gereken noktalara birlikte bakalım.

 

Tripod nedir?

Telefonumuzu, fotoğraf makinesi veya kameramızı bir dengeye alarak sabitlememizi sağlayan ve bu denge için 3 ayak kullanan alete tripod adı verilir.

 

Monopod nedir?

Monopod ise dengeyi tek ayak üzerinde sağlayan sabitleyicidir. Uzayıp kısalabilen anten gibi bir çubuk şeklinde olan monopodlar, yapacağınız çekim hareketli olduğu zaman pratik bir çözüm sunarlar.

 

Neden Tripod Kullanmalısınız?

Tripodlar, çoğunlukla net bir görüntü ve titreşimin istenmediği çekimler için kullanılırlar. Uzun pozlama gerektiren çekimlerde de net bir görüntü almanızı mümkün kılarlar. Tripodlar, taşıma kolaylığı sağlamak için genellikle açılır kapanır şekilde tasarlanırlar.

 

Tripod Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir tripod satın alırken öncelikle ne amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Tripod Seçerken;

  • Taşınabilir ağırlığında,
  • Yüksekliğine,
  • Malzemesine,
  • Ayağına,
  • Ayak uçlarına
  • Tripod kafasına dikkat etmelisiniz.

Tripodların; ağırlık, taşıma kapasitesi, minimum – maksimum yükseklik, bacak bölüm sayısı, bacak arası bağlantı, kafa türleri, çivili ayaklar gibi pek çok özelliği bulunur. Örneğin taşıma kapasitesi, seçeceğiniz tripodun üzerinde ne kadar ağırlık taşıyabileceğini ifade eder. Tripodlar genel olarak tüm kameralarla uyumlu olacak şekilde tasarlanır.

Tripodun, kaliteli ve sağlam malzemeden yapılmış olması önemlidir. Rahat taşınabilmeniz için hafif, yüksekliği ise sizin boyunuzla uyumlu olmalıdır.

 

Telefon için Tripod Önerileri

Videonuzu dengelemek ve görüntüyü sabitlemek için kullanabileceğiniz onlarca tripod ve monopod var.

Şimdi gelin bu pratik ve kullanışlı teknoloji harikalarını yakından inceleyelim.

 

Panoramik fotoğraf ve videolar çekmenizi mümkün kılıyor

MANFROTTO 290 Xtra 

Akıllı Telefonlar ve Giriş Seviyesi DSLR Makinelerde kullanılabilen bu tripod, 360 derece dönebiliyor ve panoramik fotoğraf ve videolar çekmenizi mümkün kılıyor. Alüminyum malzeme kullanılan tripodun 1 kg. taşıma kapasitesi var. Toplam ağırlığı ise 2,5 kg. kadar.

 

Hafif ve güçlü bir tripod arayanlara. 

HAMA 4163 Star

Pürüzlü yüzeyler için lastik ayakları bulunan, yatay ve dikey çekimleriniz için kullanabileceğiniz bu tripodda aluminyum malzeme kullanılmış. Hafif ve güçlü bir tripod olan HAMA 4163, 4 kg.’a kadar ağırlık taşıyabiliyor. Ayaklar açıldığında ise 1.66 cm’e kadar uzuyor.

 

 

Sabit bir tutuş için kilitlenebilir ve esnek bacak destekleri var.

HAMA HM.4605 FlexPro

Bu tripod çantanıza atıp, varlığını unutacağınız kadar hafif ve son dönemde benim gözdelerimden. Uzak plan çekim yapmayacaksanız hayat kurtarıyor.

Düz olmayan yüzeylerde sağlam ve sabit bir tutuş için kilitlenebilir bacak destekleri ve esnek lastik ayakları sayesinde pratik bir çözüm sunan HAMA’nın bu taşıması kolay tripodu da listenizde bulunsun.

Önerdiğim bu harika tripodlar yardımıyla birbirinden keyifli videolar çekebilirsiniz.

 

Video hazırlamak gözünüzü korkutmasın.

 

Peki şimdi Kısa video yapma uygulamaları ile eğlenceli içerikler hazırlamaya ne dersiniz?

Kısa videoların yükselişi sürüyor, aşağıdaki yazımda video yaparken kullanabileceğiniz pratik uygulamalara yer vermiştim.

 

Kısa Video Yapma Uygulamaları

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın