Alphabet Apple’ı geride bıraktı

0

alphabet

Geçtiğimiz sene Google’ın şirket organizasyonlarında gerçekleştirilen bir revize beraberinde Alphabet adlı çatı şirketin bir kolu oluşuna tanıklık edilmişti. Buraya tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz gelişmenin devamında Alphabet’in dünyanın en değerli şirketi olduğu açıklandı. Bu ünvanın önceki sahibi Apple’dı…

1 Şubat 2016 tarihindeki açıklamaya göre Alphabet, 558 milyar dolarlık değere sahip ve böylelikle 534 milyar dolar değeri bulunan Apple’ı geride bırakıyor. Aradaki farkın çok yüksek olmadığı da gözlerde kaçmıyor. Ancak en nihayetinde tacın yeni sahibi eski Google, yeni Alphabet gibi görünüyor.

Alphabet; Google’ın yanı sıra YouTube, Android, Nest, Blogger gibi birçok farklı markayı bünyesinde barındırıyor ve genel itibarıyla şirketin piyasalardaki yükselişinin önünde herhangi bir engelin bulunmadığının da altı çiziliyor. gmail-androidGmail aylık aktif kullanıcı sayısı da açıklandı

Bir diğer haber de Gmail ile ilgili. Popüler servisin aylık aktif kullanıcı sayısına dair rakam açıklandı. Gmail hesabı bulunan kimselerin bunu ayda en az bir kez kullanmaları şeklinde özetlenebilen ‘aylık aktif kullanım’ değerlerinin 1 milyara ulaştığı açıklandı. Google CEO’su Sundar Pichai tarafından gerçekleştirilen açıklama, kullanıcı tabanındaki ciddi artışa işaret ediyor. 2012 yılında Gmail için söz konusu rakam 425 milyondu ve bunun iki katın üzerinde arttığı görülüyor.

Gmail uygulama yapısında Android cihazlarda önyüklü olarak geliyor. Geçtiğimiz yıl satışı gerçekleştirilen yüzmilyonlarca cihazın 1 milyarlık aylık aktif kullanıcı sayısına etkisi oldukça yüksek. Bununla birlikte servisi çok sayıda platformda hali hazırda kullanan geniş bir kesimin de olduğu biliniyor.

Teknoloji dünyasına ilişkin öne çıkan gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz. Takipte kalın…

Cevap bırakın