Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelGoogle artık Alphabet adlı yeni bir çatı şirketin parçası!

  Google artık Alphabet adlı yeni bir çatı şirketin parçası!

  alphabet

  Teknoloji dünyasında flaş gelişme olarak nitelendirilen haber dünyanın en önemli ve en karmaşık şirket yapılarından birine sahip olan Google’dan geliyor. Aralarında YouTube gibi video izleme platformlarından Android gibi yazılım ekosistemlerine, Nest gibi akılllı ev aygıtlarından Google X gibi daha çok bilimsel projelere odaklanan birimlere kadar sayısız yapı bulunduran Google, kurumsal yapısında çok önemli bir değişikliğe gittiğini duyurdu.

  google-alphabet

  Google CEO’su Lary Page, şirketin artık ‘Alphabet’ adlı yeni bir şirkete bağlı olan bir yapıda ele alınacağı yeni yönetimsel yapının ilk detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Alphabet, Google’ı da bünyesinde barındıran yeni bir anonim şirketi olarak kuruldu.

  google-alphabet

  Alphabet CEO’su Larry Page.

  CEO koltuğunda Larry Page, Başkanlık koltuğunda Sergey Brin, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Eric Schmidt ve CFO’su Ruth Porat şeklindeki temel yapılanmanın altında yer alacak Google’da ise CEO’luk koltuğuna Sundar Pichai getirildi. Böylelikle Google adına yeni bir dönem başlamış oldu.

  google-ceo

  Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai.

  Alphabet çatısı altındaki Google’ın faaliyet alanı da yeniden belirlendi. Yeni yapılanmaya göre Google; arama motoru (Türkiye’de Google.com.tr), Google Haritalar, YouTube, mobil uygulamalar ve Android işletim sistemi yapılanmalarını kapsayacak. Bu yeni yapılanmanın sonucu olarak Ventures, Capital, Nest, Google X gibi birimler ayrı şekilde faaliyetlerini sürdürecekler. Google’ın oldukça genişleyen kapsamını bir üst ve altındaki yeni ve sadeleştirilmiş birimler halinde reorganize eden karar resmi olarak duyurulurken Alphabet’in web sitesi URL’si de https://abc.xyz/ olarak belirlendi.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN