Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelAksiyon kameralarında rekabet kızışıyor

  Aksiyon kameralarında rekabet kızışıyor

  aksiyon_kamera02

  Sokakta, arazide, yolda, su altında kısaca birçok yerde yanımızda taşıdığımız en heyecanlı anlarımızı kayıt eden aksiyon kameraları pazarında rekabet artıyor.

  Günlük hayatımızda kullandığımız ilginç teknolojik cihazlardan biri aksiyon kameraları. Küçük, taşınabilir, fotoğraf ya da video çekebilen bu cihazların büyük bir kısmı özel kılıflarıyla su geçirmeme özelliğine sahip. Bazıları fabrika çıkışı su geçirmeyen bu ürünlerin sayısı ve seçenekleri her geçen gün artıyor. 

  Aksiyon kameralarındaki son trend ise küçük gövdeli ürünler. Bu ürünler aynı zamanda gelişmiş özelliklere de sahip. Yükselen trendlere ek olarak gelen bir yenilik ise standart olarak su geçirmeme. Artık birçok üretici gövdesi belli bir mesafeye kadar su geçirmeyen ürünlere yöneliyor. 

  Bu alana ismini yazdıran ve pazarın hakimi konumunda olan GoPro, adeta bu ürünlerin genel özelliklerini belirleyen marka. Ürünlerine HERO ismini veren marka, kutusundan çıkan su altı kılıflarıyla suyun içinde de kullanım imkanı sunuyor. 

  GoPro’nun geçtiğimiz günlerde duyurduğu HERO4 Session modeli bu alandaki en önemli yeniliği. Sektördeki dengelerin farklı yönlere doğru gittiğini gösteren önemli bir ürün olan HERO 4 Session, firmanın bugüne kadar getirdiği dikdörtgen tasarım anlayışının terk edildiği ilk ürün. 

  Küp şeklinde tasarımı bulunan aksiyon kamerası ek bir aksesuara ihtiyaç duymadan su altında 10 metreye kadar kullanılabiliyor. Yani yeni modelin gövdesi su geçirmiyor. Standart buz küpü boyutunda olan aksiyon kamerası, Full HD video ve 8 Megapiksel fotoğraf gibi özelliklere sahip. Kablosuz ağlara bağlanabilen cihaz bu sayede uzaktan kumanda ile kullanılabiliyor.

  Polaroid Cube

  GoPro, tasarım anlayışını yeni değiştirmiş olsa da küp şeklindeki tasarım ilk kez bu firmanın bulduğu bir yenilik değil. Yıllar önce anında fotoğraf basabilen fotoğraf makineleriyle hayatımıza giren Polaroid’in bu sayfalarda özelliklerini de anlattığımız Cube isimli bir aksiyon kamerası bulunuyor. GoPro kadar afilli olmasa da tasarımı çok benzeyen Cube, bu alandaki ilk örneklerden biriydi. Ülkemizde de satılan ürün, mıknatıslı bir sisteme sahip. 

  Ricoh WG-M1

  Yazının girişinde belirttiğim yenilik ve trendleri takip eden bir diğer enteresan aksiyon kamerası da Ricoh WG-M1. Sıradışı bir tasarımı olan üründe üst yüzde bir ekran bulunuyor. Standart olarak 10 metreye kadar su geçirmeyen aksiyon kamerası Full HD video ve 14 Megapiksel fotoğraf çekimi gibi özelliklere sahip. 

  aksiyon_kamera_02

  Çin malı rakipler

  Yukarıdaki örneklere verebileceğimiz birkaç bilinen markayı da piyasada bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak Çin’de üretilen ve ‘No Name’ olarak tabir edilen bazı ürünleri satın almak mümkün. Bunların bazıları kaliteli bazıları kalitesiz ürünler olsa da piyasada onlarca Çin malı aksiyon kamerası bulunabiliyor. 

  Bu rakipler içinde öne çıkan bir marka ise Xiaomi. Çinli telefon üreticisinin aksiyon kamerasından güvenlik kamerasına kadar bir dizi ürünü bulunuyor. Bu ürünlerden biri olan Xiaoyi aksiyon kamerası ise yabana atılacak bir ürün değil. İlk bakışta GoPro’ya benzeyen ürünün özellikleri rakibi ile hemen hemen aynı. Üzerinde mono dahi olsa ekranı bulunmayan aksiyon kamerası resmi olarak Türkiye’de satılmıyor. Ancak bağımsız olarak getiren satıcılardan yaklaşık 200 TL karşılığında satın alabiliyorsunuz. Bu rakam oldukça iyi zira GoPro’nun benzer özelliklere sahip kamerasını 1000 TL’den ucuza alamıyorsunuz.  

  Hem büyük hem de küçük firmaların gözünü diktiği bir alan olan aksiyon kamerası pazarında hareketlilik sürüyor. Küçük firmaların da bu alana giriş yapmasını önümüzdeki dönemde yaşanacak rekabetin ayak sesleri olarak algılayabiliriz. 

  Işığınız bol olsun …

  Aksiyon kamerası satın almak için tıklayın. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN