Akıllı not defteri Google Keep alternatifi uygulamalar

0

Not almak için kullandığımız uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu uygulamaların bir çoğu hem mobil cihazlardan hem de bilgisayarlarımızdan erişilebilir olduğu için, her platformda kullanılabiliyor. Akıllı not defteri olarak nitelendirebileceğimiz bu uygulamaların başında, benim de başucu uygulamam olan Google Keep geliyor. Bu yazıda Google Keep ve ona alternatif olarak kullanabileceğiniz uygulamalara göz atacağız. Ama önce Google Keep’e ve bize sağladığı avantajlara göz atmakta yarar var.

Google Keep

Google Keep

Google’ın tüm platformlardan kullanıcılara sunduğu Keep, not almak, alışveriş listeleri oluşturmak, hatırlatıcılar oluşturmak gibi bir çok temel işlevi içeren, oldukça kullanışlı bir uygulama. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarınızın yanı sıra, bilgisayarınızın başında çalışırken web tarayıcınızdan da erişebileceğiniz Keep, benim de kişisel olarak tercih ettiğim bir seçenek. Sadece yazılı değil, sesli notlar almaya da imkân veren uygulama, hareket halindeyken aldığınız sesli notları yazıya dönüştürebiliyor olması açısından da oldukça başarılı. Google Keep, notlar ya da listeler üzerinde birlikte çalışmayı da destekliyor. Gmail ve Google Takvim içinden de tek tıkla Google Keep’e ulaşmak ve notlarımızı düzenleyebilmek büyük kolaylık.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Microsoft OneNote

Microsoft OneNote

Akıllı not defteri olarak kullanabileceğiniz ikinci uygulama, Microsoft şirketi tarafından geliştirilen OneNote. Yazı, çizim, sesli not ve fotoğraf gibi yöntemlerle fikirlerinizi kayda geçirmenizi sağlayan OneNote, Google Keep gibi, bilgisayarlar ile mobil platformlardan erişilebilir durumda. İster bilgisayar, ister akıllı telefon, isterseniz tabletinizden notlarınıza ulaşabilirsiniz. Hem kişisel hem de iş amaçlı kullanabileceğiniz OneNote, gelişmiş yapısıyla her ihtiyaca cevap verecek yetenekte bir çözüm. Notlar üzerinde ekip ya da aile bireylerinin birlikte düzenleme yapabiliyor olması da OneNote’un avantajlarından.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Evernote

Evernote

En popüler uygulamalardan biri ise Evernote. Google Keep ve Microsoft OneNote gibi yazılı, sesli ve görsel notlar almayı destekleyen uygulama, daha çok profesyonel amaçlar için tercih ediliyor. Videolar, ofis ya da PDF dosyaları eklemek, gerektiğinde üzerinde çalışmak, kartvizitleri tarayarak arşivlemek uygulamanın artılarından. Fişler, makbuzlar, faturalar gibi önemli belgeleri tarayarak arşivleme, gerektiğinde kolayca ulaşabilme imkânı veren uygulama, düzenli bir arşiv oluşturmanızı sağlıyor. Google Keep ve Microsoft OneNote gibi Evernote’ta da ekip çalışmasını destekleyecek yapı mevcut.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Wunderlist

Wunderlist

Notlarınızı düzenli olarak tutabileceğiniz bir başka alternatif ise Wunderlist. Dünya genelinde geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan bu uygulama, hem kişisel hem de profesyonel amaçlarla kullanabileceğiniz bir çözüm. Günlük yapılacak işler listenizden, okulda dersi izlerken alacağınız notlara kadar çok farklı yelpazede kullanabileceğiniz uygulamadan, daha önce söz ettiklerim gibi hemen her platfomda yazılım, mobil uygulama ve eklentilerle yararlanılabiliyor. Mac OS X işletim sistemli bilgisayarlardan Kindle Fire’a kadar pek çok cihazda kullanılabiliyor olması önemli artılardan sayılabilir.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Todoist

Todoist

Popüler uygulamalardan biri de Todoist. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarınızla aynı anda senkronize olarak çalışan bir uygulama olan Todoist, yapılacak işlerinizi, hedeflerinizi, projelerinizi, ödevlerinizi yönetmenizi sağlayan kullanışlı bir araç. Listeleriniz üzerinde birlikte çalışabilir, görevler için belli bir zaman hedefi koyabilir ve gerektiğinde dilediğiniz kişilerle liste ve notlarınızı paylaşabilirsiniz. Todoist, Dropbox, Amazon Alexa, Zapier, IFTTT ve Slack gibi 60’ın üzerinde popüler uygulama ile entegrasyon imkânı sağladığı için yapabilecekleriniz sadece hayal gücünüzle sınırlı.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Google Görevler

Google Görevler

Yukarıda sıraladığım uygulamalara alternatif olarak daha yalın bir kullanım sunan Google Görevler’i de deneyebilirsiniz. Yapılacak işlerinizi görev listesi şeklinde sıralayarak hatırlatıcılar ekleyebileceğiniz Google Görevler, mobil uygulamasının yanı sıra, Gmail ve Google Takvim’in içinden bir kısayolla da erişibilir olduğu için her an elinizin altında. Gmail senkronizasyonu sayesinde e-postalardan görev oluşturmak da mümkün. Bunun için “sürükle-bırak” fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Tüm benzerlerinde olduğu gibi görevlerinize bir hedef zaman koyabileceğinizi ve bu şekilde daha iyi motive olabileceğinizi de eklemeliyim.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Microsoft To-Do

Microsoft To-Do

Microsoft cephesinde Google Görevler’in muadili sayılabilecek Microsoft To-Do da denemenizde yarar olan uygulamalardan. Günlük yapılacak işler planlamanızı basit bir arayüzle sunan Microsoft To-Do, mobil cihazlarınız ve bilgisayarınızla senkronize olarak görevlerinize her yerden erişebilmenizi sağlıyor. Aile ya da çalışma arkadaşlarınızla ortak liste ve görevleri kullanmanızı sağlayan Microsoft To-Do, Microsoft’un Outlook yazılımına da görevleri getirerek, her yerden yapmanız gerekenlere odaklanmanızı kolaylaştırıyor.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda size akıllı not defteri Google Keep alternatifi uygulamalar hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Bu konuyla ilgili daha fazla uygulama seçeneği görmek isterseniz buradan bilgi alabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Windows kullanıcıları için alternatif açık kaynak yazılımları

En popüler hava durumu uygulamaları

Saati duvara ya da tavana yansıtan projeksiyonlu uyandırma cihazı

Cevap bırakın