Akıllı hoparlör pazarı büyümeye devam ediyor

0

Yayınlanan bir analize göre yıl sonunda akıllı hoparlör sayısı 100 milyona ulaşacak. İşte detaylar…

Araştırma kuruluşu Canalys tarafından yayınlanan ve akıllı hoparlör pazarına ilişkin gelecek beklentilerinin yer aldığı yeni bir rapor, ilginç detaylarıyla dikkat çekti.

Buna göre 2018 yılı sonuna kadar tüm dünyada toplamda 1008’den fazla akıllı hoparlör kullanımda olacak. Ayrıca yine dünya genelinde satışı gerçekleştirilmiş akıllı hoparlör sayısı da 100 milyona ulaşacak. 2020 beklentisi ise 225 milyon ünite.

Öte yandan kurulu cihazların yüzde 50’sinden fazlasının Amazon Echo adlı cihaz olacağı, Google Home’un yüzde 30’la onu izleyeceği kaydediliyor. Bu iki modelin pazarı domine ettiği görülüyor.

Her iki markanın modellerinin, söz konusu pazarı bu ölçüde kapsamasının arka planında ise sunulan oldukça erişilebilir fiyatlar ve genel itibarıyla kullanım kolaylığı olduğunun altı çiziliyor. Diğer taraftan 2018 yılı sonu itibarıyla tüm cihazların yüzde 4’ünün Siri tabanlı Apple HomePod olacağı iddia ediliyor. HomePod, her ne kadar yoğun ilgi görmese de bu yarışta henüz çok yeni olduğunu belirtmek mümkün.

En fazla ilgi ABD’de

Akıllı hoparlör fikrinin en fazla benimsendiği ülke ABD. Bununla birlikte 2017’de her dört cihazdan üçü ABD’de satılırken, bunun 2018 sonunda on cihazdan yaklaşık 7’ye düşeceği öngörülüyor. Yani diğer ülkelerde de akıllı hoparlöre olan ilgide artış bekleniyor.

Çin’deki artış dikkat çekerken Birleşik Kralllık için ürün satışlarındaki pay, yıllık bazda yüzde 10’dan 8’e düşüyor.

Cevap bırakın