Evin geleceği Google Home ile tanışın

0

google-home

Teknoloji şirketi Google’ın yeni akıllı telefonlarını da duyurduğu 4 Ekim tarihli büyük etkinliğinde duyurulan iddialı yeniliklerinden biri de akıllı ev konusundaki inovatif teknolojisi oldu. Google Home adıyla tanıtılan aygıt, yaşam alanlarına yeni bir sesli asistan şeklinde özetlenebilir. Google’ın birçok platformunun Google Asistan ile sesli komutlar üzerinden kullanımına dayanıyor.

Android ve iOS cihazlarla eşleşebiliyor, ardından onlardaki müzileri çalabiliyorsunuz. Diğer cihazlarla da senkronize olabiliyor. Ayrıca Nest, Philips gibi popüler birçok markanın akıllı ürünleriyle ve Netflix gibi dijital servislerle birlikte kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca Chromecast üzerinden TV’lerle de çalışabilecek. Öte yandan Bluetooth desteği ile birlikte daha geleneksel kullanım şekilleri de vaat ediyor.

Google Home, şirketin geleceğe yönelik bir ön adımı gibi düşünülebilir. Şimdilik sesli komutla içerik aratmak şeklindeki kullanımı ile akıllı telefon, tablet, YouTube videosu istemek için akıllı TV gibi ürünlerle kullanımı mümkün. Sonrası ise alışkanlıkların değişmesi (daha yoğun şekilde akıllı evlere yönelim) ile paralel şekilde gelişime açık. Artacak diğer nesnelerin interneti (IoT) aygıtları ile beraber çok daha etkin bir şekilde kullanımı söz konusu.

Google Home’un önümüzdeki kasım ayından itibaren 129 dolarlık ABD fiyatı ile satışa sunulacağı açıklandı. Ürün, Apple TV ve Amazon Alexa’ya rakip olacak gibi görünüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın