AirPods ve AirPods Pro nasıl kullanılır?

0

Apple bolca taklit edilen beyaz kablosuz kulaklıkları AirPods ve AirPods Pro ile müzik dinlerken ya da görüşme yaparken en iyi performansı almak için basit bir nasıl kullanılır rehberi hazırladım. Aşağıda kullanmadan önce ve kullanımda dikkat etmeniz gerekenleri başlıklar halinde sıralıyorum.

AirPods ve AirPods Pro nasıl kullanılır?

AirPods Pro, Apple’ın 2016’nın sonlarında piyasaya sürdüğü AirPods için yaptığı en büyük güncelleme oldu. İki cihaz arasında her şey farklı değil, AirPods Pro orijinal AirPods’un temel özelliklerini taşıyor. Ancak, bazı şeyler tahmin edilebileceği gibi değişti. Örneğin, parçaları değiştirmek için artık kulaklıklardan birine dokunmak ya da dış sesleri engellemek için aktif gürültü engelleme kullanmak mümkün. Ayrıca dış sesleri biraz duyarak, kazalardan korunabilmek de Şeffaf Mod ile mümkün.

AirPods Pro’yu iPhone ve iPad ile eşleştirme

AirPods Pro’yu kutusundan çıkardıktan sonra iPhone ve iPad’in kilidini açın ve kulaklıkların şarj kutusunu açın. Bir veya iki saniye sonra, telefonunuzda kulaklıkları eşleştirmek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı görünecektir. Eşleştirmeyi başlatmak için Bağlan’a dokunun. AirPods Pro, bu işlem ile yalnızca o an kullandığınız cihazla değil, iCloud hesabınıza giriş yaptığınız tüm Apple cihazlarıyla da eşleştirilecek.

AirPods Pro dokunmatik kısayolları

AirPods düğme yerine tüm gövdesiyle dokunmatik bir düğme işlevi görür. Bu da basınca duyarlı bölüm sayesinde gerçekleşir.  İki parmağınızı kullanarak her bir AirPods kulaklığı üzerindeki düz girintiyi sıkıştırın. Her basışınızda kulağınızda bir tıklama sesi duyacaksınız.

AirPods Pro için kullanabileceğiniz dokunmatik kısayolları şu şekildedir:

Tek basma: Duraklat / oynat
Çift basma : İleri atla
Üç kez basma : Geri atla
Uzun basma: Gürültü önleme ve Şeffaf Mod arasında geçiş

AirPods Pro’nun pil ömrü nasıl kontrol edilir?

AirPods Pro’nun ve kutusunun şarj düzeyini kontrol etmek isterseniz, iPhone veya iPad’inizin kilidini ve AirPods’un kutusunu açın. Her AirPods kulaklığın ayrı ayrı ve kasanın şarj düzeyini ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

AirPods Pro’da Aktif Gürültü Önleme açma

AirPods Pro’nun belki de en çarpıcı özelliği Aktif Gürültü Engelleme’dir (ANC). Açıldığında, gürültü engelleme, normal kulaklıklarla veya standart AirPods ile normalde duyduğunuz neredeyse tüm arka plan gürültülerini engeller. Bu da işinize, müziğe ya da telefon görüşmesine odaklanmanızı sağlar.

AirPods’a uzun basarak gürültü önlemeyi kapatmanın yanı sıra iPhone veya iPad’deki Denetim Merkezi’ni de bu özelliği açıp kapatmak için kullanabilirsiniz.

  • Cihazınızda ekranı sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırın
  • Ardından kontrol merkezi göründüğünde ses kaydırıcısına uzun basın
  • Ekranın altında üç seçeneğiniz olacak: Gürültü giderme, Kapalı ve Şeffaf Mod.
  • Kullanmak istediğiniz ayara dokunun.

AirPods Pro’da Şeffaf Modu kullanma

Şeffaf Moda geçtiğinizde, çevresel seslerinizden bazılarını da duyabilirsiniz. Şeffaf Mod, karşıdan karşıya geçerken trafiği, bir yandan görüşme yaparken birinin size seslendiğini duyabilmenizi sağlar. 

AirPods Pro’ya uzun dokunarak veya Denetim Merkezi’ndeki geçiş düğmesini kullanarak Şeffaf Modu açabilirsiniz.

Apple Watch ile AirPods Pro modu değiştirme

Apple Watch’unuz varsa, AirPods Pro’nuz kullanımdayken gürültü önleme ve Şeffaf Mod arasında geçiş yapmak için Now Playing uygulamasındaki AirPlay simgesine dokunabilirsiniz.

Mac ile AirPods Pro’da mod değiştirme

AirPods Pro’nuzu Mac bilgisayarınızla kullanırken, AirPods Pro’ya dokunmadan da gürültü önleme ve Şeffaf Mod arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunun yerine, ekranınızın üst kısmındaki menü çubuğunda bulunan hoparlör simgesine tıklayın, ardından farenizi AirPods Pro’nuzun üzerine getirin, ardından geçmek istediğiniz modu seçin.

Cevap bırakın