Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/Kamera4K fotoğraf makinesi seçenekleri

  4K fotoğraf makinesi seçenekleri

  4K_kamera

  4K yani Ultra HD çözünürlüğünde video kayıt desteği sunan fotoğraf makinesi sayısı giderek artıyor. Olası seçenekleri sizler için derledim.

  Hem fotoğraf hem videoda çözünürlüğün giderek arttığı günümüzde yükselen trend 4K. Ultra HD olarak da bilinen bu format 3840×2160 piksel çözünürlüğü desteği sunuyor. Bu teknolojiyi destekleyen fotoğraf makineleri, televizyonlar, monitörler, video kameralar ve hatta aksiyon kameralarının sayısı ise giderek artıyor.

  Bu konuyu daha önce Fotoğrafa 4K takviyesi ve Videoda 4K dönemi yazılarımda detaylı bir şekilde ele almıştım. 4K’nın sunduğu avantajları merak edenler bu iki yazıma da bakabilir.

  Bugünlerde fotoğraf makinesi almak istiyorsunuz ve 4K video kayıt özelliği de sizin için önemliyse seçeneklere göz atmakta fayda var: Bahsedeceğim ürünlerin bazıları yeni duyurulduğu için henüz ülkemizde satışa sunulmamış olabilir. Ancak birkaç ay içinde bu ürünleri de türkiye pazarında görebileceğimizi düşünüyorum.

  Kompakt- Panasonic DMC-LX100

  Günümüzde bazı kompakt fotoğraf makineleri de 4K desteği sunuyor. Bunlardan en ilk öne çıkan ve Türkiye’de de satılan modellerin başında gelene Panasonic DMC-LX100. Bu ürün 12.8 Megapiksel çözünürlük sunuyor. 24-75 mm’ye karşılık gelen bir objektifi bulunan fotoğraf makinesi dahili flaş, Wi-Fi ve NFC gibi özellikler de yer alıyor.

  Kompakt- Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV

  Sony’nin f1.8 diyaframlı RX ailesinin son ürünü olan RX1000 IV, 4K desteği sunuyor. 24+70 mm objektifi bulunan fotoğraf makinesi, döndürülebilir bir ekran, saniyede 16 kare çekim hızı gibi özelliklere sahip. Ürün çok yeni olduğu için yazının hazırlandığı Temmuz 2015 tarihinde henüz Türkiye’de satışa sunulmadığını da hatırlatayım.

  Aynasız – Nikon 1 J5

  Nikon’un en yeni aynasız modeli olan 1 J5 de 4K desteği sunuyor. Wi-Fi ve NFC desteği sunan fotoğraf makinesi kit olarak 10-30 mm objektifle beraber satılıyor. Ürünün 4K videolarda sadece saniyede 15 kare desteği sunuyor.

  nikon-1-j5

  Aynasız – Samsung NX500

  Fotoğraf alanında iddialı markalardan biri olan Samsung da 4K konusunda ürünlere sahip. Bunlardan biri de NX500. Henüz yeni bir ürün olan NX500, 28.2 Megapiksel çözünürlük sunuyor ve 4K desteğine sahip. Kit olarak satın alındığında ürünün yanında 16-50 mm objektif de veriliyor. Samsung’un daha profesyonel kullanıcılara hitap eden NX1 isimli 4K desteği sunan bir diğer aynasız modeli de bulunuyor.

  Aynasız – Panasonic DMC-G7

  4K destekleyen bir diğer aynasız model ise Panasonic DMC-G7. 16 Megapiksel çözünürlük sunan ürün, döndürülebilir 3 inçlik dokunmatik bir ekran, kablosuz ağlara bağlanma ve 14-42 mm objektif gibi özelliklerle dikkat çekiyor. Firmanın GH4 isimli yine 4K desteği sunan ikinci bir aynasız fotoğraf makinesi modeli olduğunu da belirteyim.

  Aynasız – Sony a7S/a7RII

  Sony’nin aynasız kategorisinde 4K desteği sunan birden fazla modeli yer alıyor. Bunlardan a7S modeli 12.2 Megapiksel çözünürlük, 3 inç döndürülebilir ekran, CMOS sensör gibi özelliklere sahip. Firmanın a7RII modeli ise 42 Megapiksel çözünürlük, 399 noktalı netlik, 5 eksenli imaj sabitleme ve 3 inç döndürülebilir ekran gibi özelliklerle donatılmış. a7RII modeli yeni bir ürün olduğu için önümüzdeki günlerde satışa sunulması bekleniyor.

  Belki dikkat ettiniz seçenekler arasında dijital SLR modeller yer almıyor. Zira bu yazı hazırlandığı tarihte dijital SLR modeller arasında 4K video kayıt desteği sunan bir ürün bulunmuyordu. Böyle bir modelin ne zaman satışa sunulacağı ise şimdilik belli değil.

  Yukarıdaki örneklere eklenebilecek bazı kategori ve modeller de var. Örneğin video kameralarda da 4K desteği sunan modeller seçenekleri bulunuyor. Öte yandan aksiyon kameraları da bu teknolojiyi desteklemeye başladı. GoPro ve Sony ActionCam modellerinin bazılarında 4K video kayıt desteği bulunuyor. Ancak yazımızın konusu onlar olmadığı için şimdilik bu ürünlerle ilgili detaylara girmiyoruz.

  Full HD videoya göre çok daha fazla detay sunan 4K teknoloji giderek yaygınlaşıyor. Siz de bu teknolojiyi takip etmek isterseniz yukarıdaki fotoğraf makinesi seçenekleri yardımcı olacaktır.

  Işığınız bol olsun…

  4K destekli fotoğraf makinesi, kamera ve diğer ürünleri MediaMarkt’tan satın alabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN