En büyük 5 mobil oyun şirketi açıklandı

0

2018’de App Store ve Google Play’de, toplam küresel tüketici harcaması dalındaki en büyük 5 şirket açıklandı. İşte o şirketler ve en çok bilinen oyunları…

App Annie, özellikle mobil yazılımlar odağındaki araştırmalarıyla tanınan, son derece güvenilir bir kuruluş. Bu bağlamdaki araştırmalarından birinde 2018’de iOS ve Google Play’de, toplam küresel tüketici harcaması dalında en büyük 5 şirket ele alındı.

Buna göre en büyük 5 mobil oyun şirketi şöyle sıralandı:

  • Netmarble,
  • Tencent,
  • NetEase,
  • Activision Blizzard
  • ve BANDAI NAMCO

Söz konusu şirketlerden Netmarble, ABD’de 6., Kanada’da 6., İngiltere 4., Fransa’da 5., Kore’de 2., Hong Kong’ta 1., Singapur’da 1., Tayland’ta 2. ve Endonezya’da 2. dâhil olmak üzere 21 ülkede mobil oyun kategorisindeki sıralamalarda ilk 10 içerisinde yer aldı.

Tencent, mega-popüler yapım PUGB’nin arkasındaki şirket. Arena of Valor gibi oyunlarıyla da adından sıkça söz ettiriyor.

Çin merkezli NetEase ise Crusaders of Light, Eternal Arena, UNO, Speedy Ninja gibi ikonik yapımların arkasındaki güç durumunda yer alıyor.

Oldukça tanıdık gelecek bir diğer şirket olan Activision Blizzard, özellikle Candy Crush ile adından söz ettiriyor. Oynamayan kaldı mı? Şirket aynı zamanda CoD gibi öncü konsol/PC yapımlarını da bünyesinde barındırıyor.

Son olarak köklü şirketlerden BANDAI NAMCO, listede yer alan Japon şirketi. Pac-Man oyunlarıyla öne çıkıyor.

Cevap bırakın