Zyxel, geleceğin mesleklerini anlattı

0

Ağ teknoloji alanına uçtan uca çözümler sunan Zyxel, “Türkiye’nin Yeni Nesil Ağ Mühendis Kızları Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında Aydın Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.

Aydın Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, Mühendislik Fakültesi ve İletişim Fakültesi öğrencilerle bir araya gelen Zyxel Türkiye Channel Head Tuğba Şişik, gençlere yeni nesil meslekler hakkında bilgi verdi. Şişik, dünya genelinde ağ teknolojileri ve teknoloji iletişim uzmanlığı alanında yetişmiş işgücü açığını olduğunun altını çizerek, gençlere bu alanda kariyer yapmaları yönünde çağrıda bulundu.

“Tencent tarafından hazırlanan bir rapor, önümüzdeki yıllarda yapay zeka alanındaki iş gücü ihtiyacındaki artışın altını çiziyor” diyen Şişik, Tencent Araştırma Enstitüsü tarafından derlenen araştırmaya verilerini şu sözlerle özetledi:
“Dünya genelinde sadece 300.000 yapay zeka araştırmacı ve uygulayıcısı var. Ancak sektör milyonlarca uzmana ihtiyaç duyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devleri, yapay zeka mühendisi pozisyonu için yüksek maaş taleplerinden şikayet ediyor. New York Times gazetesinin haberine göre, yapay zeka alanında sadece birkaç yıllık tecrübesi bulunan kişilerin yıllık maaş beklentisi minimum 300,000 dolardan başlıyor. Tecrübeli uzmanlarının maaşları ise yıllık, milyon dolarlar ile ölçülüyor.”

“Geleceğin meslekleri teknolojide saklı…”

Geleceğin mesleklerinin teknolojide saklı olduğunun altını çizen Tuğba Şişik, iş ve yaşam koşullarımızdaki değişimi şekillendirecek teknolojiler hakkında şu bilgileri verdi:

“Büyük veri, bulut bilişimi, nesnelerin interneti, 3 boyutlu baskı, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, giyilebilir teknoloji, hologram teknoloji, insansız araçlar, kısa kod uygulamaları alanında gelişmeler iş dünyasını ve hayatımızı çok farklı bir noktaya taşıyacak.”

“Yeni iş kolları yeni fırsatları beraberinde getiriyor.” diyen Şişik, sözlerini şöyle sürdürdü: “…Video ile ilgili işler, beş duyu reklam tasarımcılığı, sosyal medya, dijital pazarlama, dijital reklamcılık, internet pazarlama uzmanları, yapay zeka pazarlamacılığı, dijital iletişim gibi dijital olan her şey size yeni yeni fırsatlar sunacak…”

Cevap bırakın