Zuckerberg çiftinden yapay zeka projesine yatırım

0

22ZUCKERBERG-master768

Sosyal medya şirketi Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in yapay zeka konusundaki ilgisi bilinir. Birçok konuşmasında bu konuya değinen genç milyarderin eşiyle birlikte, kızlarının doğumu sonrası kurdukları Chan Zuckerberg Girişimi adlı platform tarafından bir yapay zeka projesinin satın alındığı duyuruldu. Meta isimli Söz konusu projenin, insanların makale ve dokümanlara daha kolay erişimi üzerine kurulduğu kaydedildi.

Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan çiftinin ortak girişimi tarafından satın alınan projenin bazı öne çıkan özelliklerine de değinildi. Buna göre Meta, güçlü bir algoritmaya sahip ve bilim insanlarının araştırmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

 Meta projesinin öne çıkan isimlerinden Cori Bergman tarafından yapılan açıklamada, milyonlarca veri arasından ihtiyaç duyulanlara daha kolay erişimin sağlanması üzerine kurulan yapı, sınıflandırmaların en doğru şekilde yapılandırılılması ile gerçekleştiriliyor. Böylelikle bilim insanları nezdinde zamandan önemli ölçüde tasarruf edilebiliyor.

Zuckerberg Chan Girişimi tarafından yapılan yatırımın maliyeti hakkında bilgi verilmezken, projenin daha da geliştirileceği ve bilim insanlarına tamamen ücretsiz şekilde sunulacağı bilgiler paylaşıldı.

Facebook CEO’su ve eşi tarafından yönetilen hayır kuruluşu, Facebook hisselerinin de kendisine entegre olacağı, son derece önemli bir mekanizma barındırıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın