Zombie Army 4: Dead War İnceleme

0

Son zamanlarda zombi oyunlarının oldukça popüler olduğunu kabul etmek gerek. Bazıları oyuncuların isteklerini yerine getirse de kimisi tarihin tozlu sayfalarında kayboluyor.  Arada kalmış isimlerden olan Zombie Army 4: Dead War, en azından belli oyuncuların isteklerini karşılayan cinsten.

İlk bilmeniz gereken Zombie Army 4, artık Sniper Elite oyunu değil. Hala elde tüfek ve çokça silaha bürünsek de bu sefer oynanış biraz daha “arcade”, bu da daha temiz bir eğlence sunuyor. Eski günlerin aksine ikincil silahınız ve tabancanız artık zombi orduları üzerinize kapanmaya çalıştığında kullanılmıyor. Çoğu zaman karşınıza çıkan farklı tehditlerde kendinizi, silahlarınızı değiştirirken bulabilirsiniz. Hatta tüfek kısmı, belki de daha çekici hale bile gelecektir. Oyunun en dikkat çekici kısmı, ilerleme sistemi.

Farklı becerilere, ekipmanlara ve daha fazlasına ulaşmanızı sağlayan bir seviyelendirme sistemine sahipsiniz. Her tabanca, istatistiklerine göre yükseltilebilir. Hatta ince ayarları bile kontrol edebilirsiniz. Bu da oyunun kendi derinliğini arttırmakla kalmıyor, tekrar oynanabilirlik özelliğini de arttırıyor. Ancak tüm hikayeyi bitirseniz bile yükseltmeler yeterli olmayabiliyor. Sonuçta oyunun sunabilecekleri sınırlı. Diğer tarafta seviyelerin arkasında keşfedilmeyi bekleyen başka sırlar da var.

Oynanışta zombiler hemen hemen her yerden gelebiliyorlar ve ölene kadar onları vurmaya devam ediyorsunuz. Hatta bazen kurtulanları kurtarmak için de vuruyorsunuz. Vuruş hissi bakımından oyun tatmin edici. Tek sıkıntı muhtemelen çok sayıda cephane olması. En azından bu noktada biraz daha zorlu olsaymış, hayatta kalma temasını daha rahat yansıtırmış. Düşman çeşitliliği de aynı oranda tatmin edici. Tabii birçok zombi oyununda olduğu gibi bazı özel zombiler de var.

Belli mesafeden sadece bombayla öldürülebilen veya fazla gürültüyle dikkatleri üzerine çeken gibi. Oyunun en zayıf halkası hikaye kısmı. Her bölüm sonunda büyük bir savaşı barındıran, üç seviyeye sahip. Çoğu bölümler de benzer hissediliyor. Elbette bazı yerler değişiyor, ancak her bölüm aynı formülde ilerliyor. Bu yüzden en güzeli oyunu tek başınıza oynamamak.

Böylece gidişat aynı olsa da arkadaşlarınızla her zaman eğlenme şansına sahipsiniz. Zombie Army 4, eski bir dosta yeniden kavuşmuşsunuz gibi hissettiriyor. Eski isimlerle büyük benzerliklere sahip olsa da bir şekilde çekici hissettiriyor. Silah yükseltme, yeni düşman modellemeleri ve ilerleme sistemi, oyunculara geri dönmeleri için bahane. Tabii oyunun kendi döngüsünü düşündüğünüzde en azından co-op daha iyi.

Cevap bırakın