Zirvede teknoloji keyfi

0

Kış aylarının vazgeçilmez sporu hiç şüphesiz ki kayak… Bembeyaz bir ortamda hız adrenalinle birleşince kayak yapmak size bambaşka bir keyif katıyor. Peki, Türkiye’de nerede kayak yapabilirsiniz? Yurt dışındaki alternatifleriniz neler? Pist uzunlukları ne kadar ve siz ne kadarını tamamladınız? Kaç kalori harcadınız? Kar kalınlığı ne kadar? Dışarıda hava kaç derece? Bu gibi soruların cevaplarının elinizin altında olması için birkaç mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirmeniz yeterli…


Acil yardıma mı ihtiyacınız var?

Türkiye’deki en popüler kayak merkezlerinin başında Uludağ geliyor. Eğer bu kış yolunuz kayak için Uludağ’a düşecek olursa mutlaka Uludağ Kayak Merkezi mobil uygulamasını cep telefonunuza indirin. Uygulama kapsamında şu hizmetleri alabilirsiniz: Canlı kamera yayını ile Uludağ’ı 8 farklı açıdan izleyebilir, pistlerin ve havanın durumunu görüntüleyebilirsiniz. Genel bilgi kapsamında, dağın tarihçesini ve bugünlere kadar nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Ulaşım menüsüyle dağa hava, kara ve deniz yollarını kullanarak nasıl gelebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bölgedeki otellere göz atabilir, resimlerini ve haritadaki yerlerini görebilirsiniz. Otellerin telefon, e-posta ve web sitelerine uygulama üzerinden anında ulaşarak rezervasyon yaptırabilmeniz de mümkün. Bulunduğunuz günden itibaren 7 günlük hava durumundan haberdar olabilir, kayağa çıkmadan kar kalınlığı, hava durumu ve rüzgar durumuna bakarak hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. Son olarak da acil durumlarda hızlı müdahale için telefonunuzun GPS özelliği üzerinden enlem ve boylam bilgilerinizi alıp, gerekirse e-posta ve SMS yoluyla paylaşabilirsiniz. İlkyardım ve jandarma ekiplerini de uygulama içerisinde hızlıca arayarak konumunuzu bildirebilir ve hızlı müdahale etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Ne kadar yol almışım?
Kayak ya da snowboard yapmak büyük bir adrenalin ancak öncelikli amacı da spor. Trace Snow adlı mobil uygulamayla ne kadar hızlı kaydığınızı, ne kadar mesafe yol aldığınızı ve yaktığınız kaloriyi öğrenebilirsiniz. Bunun dışında tamamladığınız bir turu sonrasında kuşbakışı olarak izlemeniz mümkün. Uygulamanın bir diğer güzel yanı ise kayak pistlerinin haritalarını sunuyor olması. Yurt dışındaki pistlerin yanı sıra Türkiye’den de Uludağ, Kartepe, Palandöken, Kartalkaya gibi popüler kayak merkezlerinin kayak rotalarına erişebilirsiniz.

Neler yapmışsınız buyrun izleyin!
Dünyanın en çok satan mobil uygulamalarından biri olarak dikkat çeken Navionics Ski, kayakçıların en çok tercih ettiği mobil uygulamalar arasında başı çekiyor. Amerika, Kanada, Avrupa, Güney Amerika, Asya ve Avustralya’da 2 binden fazla kayak merkezindeki toplam 34 bin kilometre pistin interaktif haritalarını sunan Navionics Ski uygulamasıyla, kayak haritaları, pistler, rota yönlendirme, kar durumu ve hava durumu bilgilerini kolaylıkla alabilirsiniz. Bütün pistler için maksimum ve orta hızlarda GPS ile izleme, yükseklik, eğim, uzunluk, zaman ve diğer tüm detayları, teleferik ve geri tırmanma gibi bilgileri kaydedebilirsiniz. Kayak için ideal olan bu uygulama snowboard, jet ski, kızak, mobil ski, kros, kar ayakkabısı, uçurtmalı kayak ve diğer kar sporları için de kullanılabiliyor. Sadece pistteki herhangi bir noktaya nasıl ulaşacağınızı göstermekle kalmıyor, zorluk derecesini de seçmenize olanak sunuyor. Playback uygulamasıyla gününüzü geçirdiğiniz bütün pistleri yeniden izlemeniz de mümkün.

Stilim şekil, önümden çekil!
Kayak yaparken kullanabileceğiniz bir diğer uygulama Realski olabilir. Bu uygulama ile ne mi yapabilirsiniz? Örneğin bir tepeye çıktınız. Hemen mobil uygulamanızı açıyorsunuz ve kamera yardımıyla tüm artistik hareketlerinizi kayıt altına alabiliyor ve arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Ski Tracks de dikkat çeken uygulamalardan bir diğeri. Bu uygulama, telefonunuzun GPS özelliğini kullanarak o günkü performansınız hakkında size bilgi veriyor. Kaydığınız en zor yamaçları, hangi açıda kaydığınızı, en yüksek ve en düşük hızınızı ve diğer unsurları kaydedebilmeniz mümkün. Liftopia da lift biletleri, kayak ve snowboard dersleri, ekipman kiralama ve kayak sporuyla ilgili satın alma işlemi gerektiren durumlar için çeşitli seçenekler sunuyor.

Cevap bırakın