Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GüvenlikZincirleme yapay zeka ve CaaS operasyonları artık daha da tehlikeli

  Zincirleme yapay zeka ve CaaS operasyonları artık daha da tehlikeli

  Hizmet olarak Siber Suç (CaaS) operasyonlarının büyümesi ve üretken yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte, tehdit aktörlerinin parmaklarının ucunda, saldırıları gerçekleştirmeye yardımcı olan ve her zamankinden daha “kolay” kontrol olanakları var.

  FortiGuard Labs ekibi, 2024 tehdit tahminleri raporunda yeni bir gelişmiş siber suç çağına bakıyor ve yapay zekanın (saldırı) oyununu nasıl değiştirdiğini inceliyor. Raporda bu yıl ve sonrasında izlenecek yeni tehdit trendlerini paylaşıyor ve tüm kurumların gelişen tehdit ortamına karşı kolektif dayanıklılıklarını nasıl artırabileceklerine dair tavsiyeler sunuyor.

  FortiGuard Labs yıllardır birçok favori saldırı taktiğini gözlemleyip tartışıyor. Bunları daha önceki raporlarında da yayınlamıştı. Yeni rapora göre ise “klasikler” ortadan kalkmıyor, aksine saldırganlar yeni kaynaklara erişim sağladıkça bunları geliştirip ileri düzeye getiriyorlar. Örneğin, FortiGuard Labs ekibi, gelişmiş kalıcı siber suçlar söz konusu olduğunda, artan sayıda Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) grubu arasında daha fazla faaliyet bekliyor. APT operasyonlarının evrimine ek olarak, genel olarak siber suç gruplarının hedeflerini ve taktiklerini çeşitlendireceklerini, daha sofistike ve yıkıcı saldırılara odaklanacaklarını ve gözlerini hizmet reddi ve şantaja dikeceklerini tahmin ediyor.

   

  Siber suç “bölge savaşları” devam ediyor, birden fazla saldırı grubu aynı hedeflere yöneliyor ve genellikle 24 saat veya daha kısa bir süre içinde fidye yazılımı varyantlarını dağıtıyor. Hatta FortiGuard Labs ekibi bu tür faaliyetlerde öyle bir artış gözlemledik ki FBI bu yılın başlarında kuruluşlara bu konuda bir uyarı yayınladı.

   

  Üretken yapay zekanın evrimi de unutulmamalı. YZ’nin bu şekilde silah haline getirilmesi, saldırganlara saldırılarının birçok aşamasını geliştirmenin kolay bir yolunu sunarak zaten alevlenmiş olan yangına körükle gidiyor. Geçmişte tahmin ettiğimiz gibi, siber suçluların kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için sosyal mühendisliğin tespit edilmesini engellemekten insan davranışını taklit etmeye kadar yeni yollarla yapay zekayı giderek daha fazla kullandığı görülüyor.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN