Zihin kontrollü ilk drone yarışı ABD’de düzenlendi

0

drone_01Drone’lar teknoloji dünyasının ilgi çekici figürleri arasında. Geçtiğimiz ay Dubai’de düzenlenen şampiyona ve benzer etkinliklerle sıklıkla gündeme geliyor bu tartışmalı aygıtlar. Yeni gelişme ise konuya biraz daha fütürizm ekliyor; ABD’nin Florida Üniversitesi’nde zihin kontrolü ile yönetilebilen drone’lar arasında bir yarışma düzenlendi. Bu daha önce yapılmamış bir şeydi…

16 öğrenci, beyin-bilgisayar arasında etkileşim sağlayan ve daha çok tıp alanında görülen BCI adlı cihazı kullanarak drone’ları kontrol ettiler. Kullanıcılar, drone’un hareketini ‘hayal ederek’ yönlendirilme işlemini sağladılar. Bu konuda yayınlanan videoyu haberin devamında görebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler…

Florida Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü başkanı Juan Gilbert, konuya dair açıklamasında; bir bilgisayar programı var ve ‘bir saldalyeyi ileri ittiğinizi düşünüyorsunuz’ ifadelerini kullanırken, drone’ların ne şekilde yönetildiğine de ilginç bir şekilde ışık tutuyor. Atılan adımın bir ilk olduğu, gelecekte daha gelişmiş şekillerinin de görücüye çıkacağının altı da çiziliyor. Sürprizler devam edecek gibi görünüyor.

 Sayıları hızla artıyor

Öte yandan drone’larla ilgili yarışların sayısı iyiden iyiye artıyor. Önümüzdeki ağustos ayında New York’ta Ulusal Drone Yarışları düzenlenecek. Üstelik bu yarışlar ülkenin popüler TV kanallarından ESPN’de yayınlanacak.

Bu uçan aygıtlarla ilgili her geçen gün daha fazla organizasyon düzenleniyor/planlanıyor; gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Cevap bırakın