Zen 3 Ailesi, Dahili Grafik İşlemcili Yeni AMD 5000G İşlemci ile Kime Hitap Ediyor?

0

AMD, masaüstü bilgisayarlar için ürettiği Ryzen 5000 işlemci ailesini dahili ekran kartı ile güncelliyor. 5000G Serisi olarak anılan yeni nesil işlemciler AMD’nin 7nm teknolojisi ile üretiliyor. Bu da daha az ısınma ve yüksek verimlilik anlamına geliyor. 5000 serisi modeller Zen 3 mimarisinin güncellenmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Daha teknik bir ifadeyle AMD, yeni işlemcileri APU olarak piyasaya sürüyor. APU, işlemci artı ekran kartı çözümünün bir arada sunulması anlamına geliyor. Yani bu işlemciyi aldığınız zaman harici bir ekran kartı satın almanızı gerek kalmıyor.

Zen 3
Zen 3 ailesi doğru fiyat aralığında konumlanıyor

Zen 3 Ailesini tanıyalım

APU ailesinde şimdilik altı model gözüküyor. En düşük model Ryzen 3, dört çekirdekli 5300GE olarak karşımıza çıkıyor. 3.6 GHz çalışma hızına sahip bu işlemci 35W gibi oldukça düşük güç tüketimine ihtiyaç duyuyor. Ürünün ekran kartı kısmı ise 1,700MHz hızında çalışıyor. Orta segmentte Ryzen 5 5600G modelini görüyoruz. Bu model 3.9GHz işlemciye ve 1,900MHz dahili grafik işlemciye sahip. Altı çekirdekli bu model daha güçlü. Sonuç olarak da 65W gibi daha yüksek güç kullanıyor. Amiral gemisi modeline geldiğimizde ise Ryzen 7 5700G ile tanışıyoruz. Sekiz çekirdekli bu model 3.8GHz işlemci ve 2,000MHz dahili grafik işlemciyle geliyor. Ürünlerin ABD fiyatları ise 250 ile 400 dolar arasında değişiyor.

Dönemin ruhuna uygun

Piyasayı biraz araştıran biri bilgisayar parçalarının çok pahalı olduğunu görecektir. Pahalılıktan öte parçaların bulunması ciddi bir sıkıntı. Pandemi nedeniyle Çin’de yaşanan üretim daralması silikon işlemcileri çok olumsuz etkiledi. Buna ek olarak kripto para madenciliği nedeniyle talebin artması işlemcileri karaborsaya düşürdü. Böyle bir dönemde yüksek performanslı bir makine için servet ödemeniz gerekebiliyor. İşte bu şartlar altında AMD, bence doğru bir hamle yaptı. Çünkü piyasada zaten olumlu karşılanan Zen 3 mimarisini dahili ekran kartı ile birleştirmek oldukça akıllıca bir hamle.

Performans notları

Gelelim 5000G ailesinin oyun performansına. En üst model olan 5700G ile Red Dead Redemption 2’de 1080P çözünürlükte 50FPS yakalayabiliyorsunuz. Aynı şekilde Metro Exodus oyununda 70FPS ile oynayabilirsiniz. Battlefield 5’te ise 76FPS ortalama elde ediyorsunuz. Sistemi zorlayan açık dünya oyunlarından Assassin’s Creed Valhalla’da ise 25FPS’ye düşüyorsunuz. Bu arada Witcher 3 ve FarCry 5’te ise rahatlıkla 80FPS üzerini görüyorsunuz. Giriş seviyesi sayabileceğimiz 5300G modelinde ise Metro oyunu 47 FPS’ye düşüyor. Aynı işlemci Battlefield’da 70 FPS’ye geriliyor. Dolayısıyla bu verilerden önemli bir sonuç çıkarıyoruz: 5000G ailesi Full HD 30 ile 60 FPS oyun deneyimi için ideal bir çözüm. Ancak yeni nesil oyunlar için 4K çözünürlük arayanlar kesinlikle mutsuz olacaktır.

Kim için uygun?

“Ben oyun konusunda taviz vermem, en yüksek ayarlarda bile FPS’de şaşma olmamalı,” diyorsanız APU çözümü size göre değil. Bazı oyuncular ayarları kısmayı kendine yediremiyor. Bu tarz bir oyuncuysanız fiyatların normale dönmesini beklemelisiniz. Ancak Overwatch, Rocket League ya da Fortnite gibi popüler oyunları tercih ediyor yeni oyunları da açıp oynamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Oyun dışında da az güç tüketimi ile yüksek performans arıyorsanız yeni sisteminizi 5000G üzerine kurabilirsiniz. Bu işlemciler ile fotoğraf, mimari, 3D ve video montaj gibi uygulamaları rahatlıkla yapabilirsiniz. Üstelik dev bir kasaya da ihtiyaç duymazsınız. Her şeyden önemlisi zamanlama ve ihtiyaçlar bu işlemcinin değerini belirliyor. Eğer pandemide yeni bir sistem kurmak zorundaysanız, neredeyse sadece işlemci fiyatına ekran kartlı bir çözüm elde ediyorsunuz. Sadece ekran kartını 4K ve 120FPS gibi beklentilerle zorlamayın.

Cevap bırakın