Z kuşağı iPhone almak istiyor! İşte nedeni

0

ABD özelinde yapılan yeni bir araştırmaya göre gençlerin büyük bir kısmı iPhone almak istiyor. Android özellikle yıllardır iPhone’un kalesi olan ABD’de lider telefon modellerine sahip değil. Elbette bu durum Android telefonların kötü olduğu anlamına gelmiyor ancak ABD merkezli bir şirket olan Apple’ın iPhone’ları kendi ülkesinde en çok satan ve tercih edilen telefon olması da şaşırtıcı değil.

ABD’de gençler yeni telefonlarını iPhone almak istiyor, Türkiye’de durum ne?

Söz konusu araştırmada gençlerin yüzde 88’i halihazırda iPhone kullandığını söylüyor. 7.000 kişilik dev bir genç grubundan oluşan araştırmaya katılanların yüzde 90’ı bir sonraki telefon tercihinin iPhone’dan yana olacağını söylüyor. Peki, neden? Öncelikle iPhone kullanan büyük bir çoğunluk Apple’dan en az bir ürün daha kullanıyor. Hal böyle olunca cihazlar arasındaki etkileşim ve entegrasyon kullanıcıların tercihini etkileyen en büyük faktör oluyor.

Ankete katılan ve Android telefonu olan her 10 gençten 1’i kesinlikle iOS ekosistemine geçmek istediğini söylüyor. 2020 yılında Counterpoint tarafından yayımlanan verilere göre ABD’de satılan her iki telefondan birisi iPhone. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu elbette şaşırtıcı bir sonuç değil ancak durum Türkiye için biraz farklı oluyor.

iPhone 12

Apple ABD odağında standart iPhone modelini 999 dolarlık sabit bir fiyattan sunuyor. Yani her yıl yeni çıkan telefon serisinin ana modeli sabit fiyattan satışa sunulduğu için ‘zam’ gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Türkiye’de ise farklı noktalarda farklı vergiler alındığı için ve kur farkından kaynaklı olarak 999 dolarlık iPhone’ların fiyatları birkaç kat artıyor. Haliyle Türkiye’deki gençler ‘her ne kadar iPhone almayı’ istese de maalesef ki alması kolay değil.

Samsung Galaxy S21 FE-0

DeviceAtlas tarafından hazırlanan kapsamlı bir araştırmaya göre 2019 yılında Türkiye’de Android cihazlar daha popüler. 2019 yılında yüzde 65 oranında pazar payına sahip olan Android cihazlar, iOS tarafına geldiğinde yüzde 34.91 oranında oluyor.

 

Cevap bırakın