Yüzücüler için akıllı saat ve bileklik önerileri

Yüzücüler için akıllı saat ve bileklik önerileri

0

Akıllı saatler ve akıllı bileklikler giyilebilir teknolojinin tartışmasız en önemli oyuncuları. Ağırlıklı olarak koşu, yürüyüş ve sağlık ile ilgili ölçümler dolayısıyla kullanılan bu cihazlar son zamanlarda yüzücülerin de gözdesi. Teknolojinin gelişmesiyle su altında giderek daha dayanıklı hale gelen akıllı saat ve akıllı bileklikler, özellikle yüzmede performans antremanları yapan sporcu ve amatör yüzücüler tarafından çok tercih ediliyor. Peki onlarca alternatif cihaz bulabileceğiniz bu kategoride hangisinin sizin için uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bunun için bazı temel kriterler mevcut.

Yüzerken tercih edebileceğiz akıllı saat ve bileklikler kulaç sayısı ölçümünden tutun da kalp atış hızı, oksijen seviyesi ölçümü gibi çok detaylı analizler yapabiliyor. Cihazı yalnızca yüzerken kullanacaksınız buna uygun bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Ama yüzme ile birlikte koşu, bisiklet vs gibi farklı aktiviteleri de destekleyen bir cihaz da alabilirsiniz. Aklınızda olması gereken bir diğer konuda bence cihazın kullanışlılığı ya da rahat giyilebilirliği. Daha şık bir akıllı bileklik ya da saat kullanmak isteyebilirsiniz elbette ama cihaz bir süre sonra bileğinizde ağırlık yapabilir ve bu da sizin için yorucu olup esas odağınızdan uzaklaşabilirsiniz. Dediğim gibi piyasada çok fazla ürün var. Apple’ın, Samsung’un son model akıllı saatleri de yüzerken kullanabileceğiniz iyi alternatifler. Ama ben bu hafta yüzme işini biraz daha profesyonel gören yüzücüler için piyasadaki birkaç başarılı ürünü genel özellikleri ile aktarmak istedim.

Garmin Vívoactive 3 GPS
Suya dayanıklı bu cihaz profesyonel bir yüzücünün isteyeceği tüm özelliklere sahip. Cihazı kolunuza taktığınız andan itibaren otomatik olarak kalp atışlarınızı, yaşınızı ve aktivite seviyenize göre oksijen kapasitenizi ölçmeye başlıyor. En ayırt edici özelliklerinden biri cihazın gün boyunca yaşadığınız stres seviyenizi de tespit edebilmesi. Bu sayede kendinize daha fazla dikkat etmeniz gerektiğinin de farkına varmanızı sağlıyor. Cihazı yüzme dışında yoga, bisiklet gibi diğer aktiviteler için de kullanabiliyorsunuz.
Vigorun Fitness Tracker
Kalp atışı, kalori ve adım ölçer cihaz yüzücülere ihtiyaç duydukları önemli ölçüm bilgilerini de sağlıyor. Cihaz yüzme sırasında kalp atışlarını düzenli olarak ölçüyor. Bu sayede kendinizi yeterince zorlayıp zorlamadığınızı da anlamış oluyorsunuz. Ayrıca yaktığınız kalori miktarını da Vigorun ile takip etmeniz mümkün. Ve ayırt edici bir özellik bu cihazın bluetooth özelliği ile gelen arama ve mesajlarınızı da görebiliyorsunuz.
Garmin Forerunner 935 Running GPS Unit
Birden fazla spor dalı için tasarlanmış cihaz vücudunuzla ilgili pek çok değeri ölçümleyebilir. Örneğin yüzerken kulaç uzunluğu ve mesafe ölçümü yapabiliyor. Koşu ve bisiklette hız, adım ve ayaklarınızın yere çarpma şeklini analiz ediyor. Cihazın ağırlığı ise oldukça düşük. Yalnızca 49 gram.
Fitbit Versa Special Edition Smart Watch
Bir diğer çok amaçlı bu fitness cihazı havuz dışında şık bir iş saati olarak da tercih edilebilir. Günlük hayatta kullanıma uygun şekilde tasarlanan cihazı yüzme sırasında su geçirmez silikon bant ile kullanabiliyorsunuz. Ek olarak cihazın 300 şarkılık kayıt özelliği ile yüzme sırasında su geçirmez kulaklıklarınızla müzik keyfi yaşayabilirsiniz.
Swimovate PoolMate2 Swim Sports Watch
Yalnızca yüzerken kullanacağınız bir cihaz almak istiyorsanız bu takip cihazı tam size göre. Swimovate PoolMate2 yüzme sırasında hız, kulaç gibi verileri kaydedebiliyor. Ve 50 kadar antremanı hafızasına kaydederek, geçmiş verileri analiz ederek ilerleme konusunda size rapor sunar. Son olarak cihazın 50 metreye kadar suya dayanıklı olduğu bilgisini de ekleyeyim.

Bonus: Xiaomi Mi Band 4
Geçtiğimiz ay tanıtılan Xiaomi Mi Band 4 yukarıda anlattığım cihazlar içerisinde fiyat/performans açısından en başarılı cihaz. Yaklaşık bir haftadır yüzme antremanlarımda kullandığım cihaz ile çok amaçlı bir akıllı bileklik. Mi Band 4’ü koşu, bisiklet, yüzme gibi aktiviteler kullanabiliyorsunuz. Akıllı telefonunuz ile bluetooth üzerinden eşleşebilen cihaz altı eksenli bir sensöre sahip. Aktivite esnasında kalp atışı, adım sayma pek değer ölçümü yapabilen cihazın uyku izleme, sağlık durumu takip etme gibi özellikleri de var. Gelelim cihazın yüzme ile ilgili özelliklerine. Cihaz 50 metreye kadar suya dayanıklı, bu önemli bir özellik. Ben henüz 5 metreye kadar dahi denemedim ama 1 saatlik antremanlarımda hiç bir duraksama vermeden bana eşlik ettiğini söyleyebilirim. 20 güne kadar pil süresi sunulabilmesi de benim gibi saatini şarj etmeyi unutan biri için mükemmel. Bunu 135 mAh kapasiteli bataryasına borçlu. Tüm bu özelliklere sahip cihazı sadece 299 TL’ye alabiliyorsunuz.

Görsel kaynak: techadvisor.co.uk

Cevap bırakın