Yüz tanıma teknolojileri hayatımızın parçası haline geliyor

0

Yüz tanıma yıllardır konuşulan ancak yeni yeni hayatımıza girmeye başlayan bir teknoloji. Beraberinde birçok avantajı da beraberinde getirse de bazıları mahremiyet açısından büyük riskler taşıdığına inanıyor. Bu yönde düşünen insanlar parolanızı değiştirebilirsiniz ama parmak izinizi ya da yüzünüzü değiştiremezsiniz diyorlar. Bir açıdan bu ciddi anlamda doğru ancak yüz tanıma gibi teknolojilerin getirdiği faydalar da göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Yüz tanıma teknolojilerinin getirdiği avantajlara birlikte bakalım.

Parolasını ya da şifre girmeye üşenenler için bir kurtarıcı

Güvenlik uzmanları parola ve şifrelerin başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek büyük harf, küçük harf, sayı, noktalama işaretlerinden oluşan karakterlerden oluşmasını öneriyorlar. Hatta her web sitesi için ya da cihaz için ayrı bir parola ya da şifre oluşturun diyorlar. Bu zamanda bu o kadar zor bir iş ki bunun için bile ayrı yazılım kullanmak gerekebiliyor. Bu noktada devreye giren yüz tanıma özelliği, şifreye, parolaya gerek kalmadan giriş yapabilmenizi sağlıyor. Telefonunuzu açmanız için bir bakışınız yeter…

Yüz Tanıma

Kullanıcılara yüksek güvenlik sağlıyor

Son dönemde orta ve üst segment telefonların hemen hemen hepsi yüz tanıma teknolojisi ile birlikte geliyor. Şifre ve parola gibi yöntemlere nazaran kullanıcılar için çok daha fazla güvenlik sağlıyor. Hatta bazı bankalar mobil uygulamalara bu teknolojileri kullanan güvenlik sistemiyle giriş yapılabilmesini sağlıyor. Sizi yüzünüzden tanıyan online mağazalar da yok değil elbette. İlk başlarda çeşitli yöntemlerle aşılabilen bu teknoloji (özellikle 3D yüz tanıma teknolojileri) artık aşmak neredeyse mümkün değil. Neredeyse mümkün değil diyoruz çünkü hiçbir güvenlik sistemi yüzde 100 güvenli değildir. Diğer taraftan parmak izi ve yüz tanıma gibi teknolojileri kullanmanın pek doğru olmadığını düşünen insanlar da yok değil. Şifrenizi ya da PIN’inizi değiştirebilirsiniz ama yüzünüzü ya da parmak izinizi değiştiremezsiniz, bu yüzden geleneksel sistemlere bağlı kalın diyorlar. Ama teknoloji bu yönde ilerliyor. Hatta yakında DNA ile kilidini açabildiğiniz telefonlar çıkarsa hiç şaşırmayın.

Yüksek başarı oranı

Yüz tanıma sistemleri oldukça gelişti, 3D sistemler sayesinde başarı oranı çok yükseklere çıktı ve eskiden yaşanan sıkıntılar ortadan kalktı. Özellikle ABD’de yüksek güvenliğin gerektiği üretim tesislerinde yüz tanıma sistemleri kullanılarak çalışanlar sürekli izleniyor. Yüz tanıma sistemleri emniyet güçlerinin de favorisi, özellikle Çin’de milyonlarca insan yüz tanıma sistemleriyle takip ediliyor ve aranan kişiler kısa süre içinde yakalanabiliyor. Her ne kadar birçok kişi bu duruma karşı çıksa da dünyada yaşanan terör olayları ve suç oranlarının artması yüz tanıma teknolojisinin emniyet güçleri tarafından kullanılan en önemli araçlardan biri haline gelmesine engel olamıyor.

Cevap bırakın