Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürYurt Dışına Gitmek İçin Vize Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Yurt Dışına Gitmek İçin Vize Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Yurt dışına çıkmak isteyenlerin en büyük sorunlarından bir tanesi de vize sorunudur. Vize, bir ülkeye gitmek ya da bir ülkeden çıkmak için ilgili makamdan alınan bir çeşit izindir. Diğer bir deyişle pasaport kullanılarak bir ülkeye girilebilmek için alınan onaydır. Vize aldığınızda ilgili ülkeye giriş ve çıkışta genel olarak sorun yaşamazsınız.

  Vize Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

  Gelir Durumu En Önemli Konu

  Sizden gelir durumunuzu belgelemeniz için banka hesap hareketleriniz istenecektir. Sadece bankaya yüksek miktarda para yatırmanız yeterli olmaz. Eğer hesabınızda özellikle son 6 aylık dönemde para giriş çıkışları yoksa hatta vize başvuru tarihinden kısa bir zaman önce yüklü bir para yatırılmışsa başvurunuzun reddedilmesi muhtemeldir. Vizenin reddini önlemek için hesabınıza belirli miktarda paranın bir süre hareketli olması gerekir. Hesabınızda ne kadar çok hareket varsa avantajınız o derece artar. Vize talep eden her ülke sizden maddi durumunuzun belirli bir ekonomik seviyede olmasını talep eder.

  Eğer çalışıyor ve asgari ücretten maaş alıyorsanız hele bir de ilk kez vize alıyorsanız vize almada zorluk çekebilirsiniz. Böyle bir durumda maaş bordrolarınızı yüksek gösteren şirketinizden resmi bir evrak evrak almanız gerekebilir. Hatta bir yakınınızdan edineceğiniz bir davetiye işinizi oldukça kolay hale getirir.

  Seyahat Amacınızı Net Bir Şekilde Belirtin

  Vize başvurusunda mutlaka seyahat amacı çok net bir biçimde belirtilmelidir. Eğer bir ticari durum varsa ticari davetiye edinmeden ticari vizeye başvurmayın. Eğer amacınız turistik bir gezi ise, otel rezervasyonu yaptırmayı ihmal etmeyin.

  Mutlaka Rezervasyon Olmalı

  Göstermelik bile olsa mutlaka ibraz edebileceğiniz bir otel rezervasyonunuzun olması istenir. Burada en fazla dikkat edilmesi gereken konu vize işlemleri devam ederken kesinlikle otel rezervasyonunun iptal edilmemesidir.

  En Az 6 Ay Pasaport süresi

  Yurt dışına çıkmadan önce pasaportunuzu kontrol ederek en az 6 aylık bir geçerlilik tarihi olduğundan emin olunuz. Pasaportunuzun geçerlilik tarihinin süresi ne kadar uzun olursa avantajınız da o denli fazla olur.

  Gerekli Vize (Schengen) Evrakları nelerdir?

  Bu yazımda özellikle Avrupa Birliği ülkeleri için istenen Schengen vizesi evraklarının neler olduğunu aşağıda sıraladım:

  – Pasaport
  – Başvuru formu
  – Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi
  – İstenilen sayıda Biyometrik fotoğraf
  – Otel rezervasyonu
  – Uçak bileti rezervasyonu
  – Banka hesabınızın son 6 aylık hareket bilgileri
  – Yurt dışı seyahat sigortası
  – İkametgâh

  Eğer vizeye başvurun kişi çalışıyorsa ilave olarak aşağıdaki belgeler de gerekir:

  – İşe giriş bildirgesi
  – Maaş bordrosu
  – İşverenden alınan mektup
  – 4A hizmet dökümü
  – Faaliyet belgesi
  – İmza sirküleri
  – Vergi levhası

  Ayrıca belirtmekte fayda var ki, Schengen vizesi için başvuru yapacak emekliler, emekli olduğunu gösteren evraklarıyla, 18 yaş altı çocuklar da ebeveynlerinden alacakları muvafakatnameyle başvurabilirler.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN