Yurt dışına giden her iki kişiden biri kişisel cihazını kaybediyor

0

o-MOBILE-SHOPPING-facebook

Tatile giden her dört kişiden biri yanında sekiz farklı teknolojik cihaz taşıyor. Toplam değeri ile seyahat masraflarını dahi geride bırakan bu cihazlara dair dikkat çeken konu ise dijital güvenliğin geri planda tutulması. Üstelik çok daha ilginç bir detay daha araştırma sonuçlarına yansımış durumda; yurt dışına giden her iki kişiden biri kişisel cihazlarını kaybediyor.

Bir araştırmaya göre tatile veya seyahate çıkanlar 1500 ile 3000 Euro arasında değişen değerde cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar gibi teknolojik cihazları beraberlerinde götürüyorlar. Katılımcıların üçte biri dijital güvenlik konusunda önlem alıp almadıkları yönündeki soruya olumsuz cevap verdi.

Infosecurity Europe araştırmasına ilişkin bulgularını yorumlayan ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, ‘Çalışma, taşınabilir elektronik cihazlara tatilde de olsak, ne kadar takıntılı olduğumuzu gösteriyor. Fakat görünen o ki, katılımcılar tatil boyunca güvenlik konusunu tamamen göz ardı ediyor. Oysa insanlar bunun etkilerini düşünmek zorunda. Cihazlar yabancı ellere düştüğünde önemli bir güvenlik açığı oluşabilir“ diye konuştu.

James sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece bir katılımcı ‘yurt dışında telefonum kaybolursa uzaktan silin‘ cevabını verdi. İşlevsellik; cihazı bulan birinin hiçbir şekilde içindeki fotoğraflara, kaydedilen verilere ve faturalara ulaşmaması demektir. Benim tavsiyem yurt dışına ya da tatile gitmeden önce cihazların güvenliğine her zaman dikkat edilmesidir. Sonuç olarak kimse cihazlarının karıştırılmasından, mail ve mesajlarının başkaları tarafından okunmasından memnun olmaz.“

Cevap bırakın