Monitörlerde yeni trend: Yüksek tazeleme hızı sunan modeller

Yüksek FPS değerleri için gereken yüksek tazeleme hızı sunan modeller

0

Günümüz oyuncu monitörlerinde oyuncuların ilk dikkat ettiği konular tazeleme hızı oldu. Hertz, yani Hz ile ifade edilen bu değerlerde artık trend en az 144 Hz olarak belirlendi diyebiliriz. Peki bu ifade neyi gösteriyor? Piyasanın en yüksek tazeleme hızını sunan modelleri neler? Bu yazımızda değiniyoruz.

Hertz nedir?

Monitörlerde yeni trend: Yüksek tazeleme hızı sunan modeller

Hertz, biraz önce bahsettiğimiz gibi Hz kısaltması ile ifade eden ve monitörlerin tazeleme hızını gösteren bir değerdir. 60 Hz monitörler saniyede 60 görüntü sunabilirken, 360 Hz monitör ise saniyede 360 farklı görüntü sunabilir. Yani tazeleme hızı ne kadar fazla olursa, rekabetçi oyunlarda çok daha akıcı bir görüntü elde edebilirsiniz. Tabii bu durum sadece oyunlar değil, ekrandaki tüm içerikler için geçerli.

Bir diğer yandan oyun tarafına dönecek olursak kullandığınız bilgisayar ne kadar iyiyse o doğrultuda iyi bir tazeleme hızı sunan monitöre ihtiyaç duyacaksınız. RTX 3080 ekran kartına sahip bir sistemde 60 Hz monitör kullanmak, söz konusu ekran kartının oyunlarda vereceği yüksek performansı baltalayarak görüntüde yırtılmalar meydana getirecektir. Bunu engellemek için ise V-Sync olarak belirtilen dikey senkronizasyonu açarak ekran kartının kullandığınız monitörün tazeleme hızına eşitlemeniz gerekir. Fakat yüksek bir sistemde sabit 60 FPS almak da performansın kısıtlanmasından öteye gidemez. Bu yüzden satın aldığınız bilgisayarda oyunlarda aldığınız ortalama değere uygun bir Hz değeri sunan monitör tercih edebilirsiniz.

Şimdi ise gelin hep beraber en yüksek tazeleme hızı sunan monitörlere göz atalım.

Asus ROG Swift 360 Hz PG259QN

Asus ROG Swift 360 Hz PG259QN

Şu anda dünyanın en yüksek tazeleme hızı sunan monitörü olan ROG Swift 360 Hz, adından da anlaşılabileceği gibi 360 Hz tazeleme hızı sunuyor. Özellikle profesyonel e-sporcular için bir nimet gibi görünen ürün, 360 fps’e kadar görüntüyü anında ekrana yansıtma başarısı göstererek hiçbir kareyi kaçırmadan rekabetçi oyunlarda öne geçmenizi sağlayacak. Fast IPS teknolojisi bulunan üründe 1ms gecikme, HDR desteği de mevcut.

Asus TUF VG279QM

Asus TUF VG279QM

TUF VG279QM de 280 Hz gibi oldukça önemli bir tazeleme değeri sunan bir diğer monitörlerden biri. Full HD bir panel kullanan VG279QM, yine Fast IPS teknolojisi ile 1 ms gecikme süresi de sunuyor. Bu modelin de dünyanın en hızlı monitörlerinden biri konumunda olduğunu söyleyebiliriz.

AOC C27G2ZE/BK

AOC C27G2ZE/BK

Bu model de 240 Hz tazeleme hızı sunuyor. Son dönemlerde 144 Hz yerini almaya başlayan 240 Hz monitörler arasında güzel bir örnek olan AOC’nin C27G2ZE/BK, MPRT gecikmesi ise 0,5 ms olmasıyla dikkat çekiyor. VA panel olmasına rağmen düşük gecikme ve yüksek tazeleme sunuyor olması ise büyük bir başarı.

ASUS ROG Strix PG35VQ

ASUS ROG Strix PG35VQ

Geniş ekranda yüksek tazeleme hızı isteyenler için yine Asus kanadından PG35VQ ile göz zevkinizi katlayabilirsiniz. 35 inçlik geniş bir ekranda 1800R kavis de sunan üründe 200 Hz tazeleme hızı bulunuyor. 3440 x 1440 piksel, yani FHD değil 2K dediğimiz oranda bunu sunan ürün, gerçekten özel bir monitör konumunda.

ASUS ROG Strix XG279Q

ASUS ROG Strix XG279Q

Şimdi de 170 Hz bir monitörden bahsedelim. Ancak bunu yine 2K, yani 2560 x 1440 piksel olarak sunuyor. Yani görüntü kalitesinin de daha yüksek olduğu bir modelden bahsediyoruz. Fast IPS özelliği yine bu monitörde mevcut. 1ms gecikme süresi ve HDR özellikleri de yer alıyor.

Viewsonic XG270QG

Viewsonic XG270QG

Viewsonic kanadında da oldukça güzel monitörler mevcut. Bunlardan biri de XG270QG ve QHD, yani 1440p’de 165 Hz tazeleme hızı sunabiliyor. 27 inç boyutundaki bu ürün Nano-IPS ekran kullanıyor. Elite serisinden olduğu için tasarımı da bir o kadar şık olan cihazda %98 DCI-P3 renk gamut desteği, ve Nvidia G-Sync özellikleri de yer alıyor.

LG UltraGear 27GN950-B

LG UltraGear 27GN950-B

LG’nin UltraGear ailesinden bir ürün olan 27GN950-B ise 144 Hz tazeleme hızı ve 1 ms gecikme süresi sunuyor. Fakat bunu Full HD ve QHD’de değil, direkt olarak 4K’da sunabiliyor! 27 inç boyutunda bir Nano IPS monitör olan LG UltraGear 27GN950-B modeli, özellikle RTX 30 ailesi ile 4K’da desteklenen akıcı oyunu direkt olarak sunabilme kabiliyetine sahip.

Tabiki buradaki örneklerimizden çok daha fazlasını MediaMarkt mağazalarında ve mediamarkt.com.tr adresinde görebilirsiniz. Hem bütçenize uygun hem de ihtiyacınıza göre tüm modellere göz atmak için tıklayın.

Cevap bırakın