Electronic Arts, YouTuber’lardan ‘şeffaflık’ istiyor

0

youtube-multimillionaire-pewdiepie-im-tired-of-talking-about-how-much-money-i-make

Electronic Arts, YouTube veya Twitch’te içerik yayınlayan kimseler için uyulması gereken bazı kuralları duyurdu. İşte detaylar…

Tanınmış oyun yayıncısı Electronic Arts, yayınladığı yeni bir blog yazısında YouTube gibi sitelerde kendi oyunlarının incelemesi yapan ve yayın gerçekleştirenlerin işbirliği içinde olup olmadıklarını tam olarak açıklamaları gerektiğini istedi. Sosyal medya paylaşımlarının genelinde, işbirlikleri sonucu ortaya konulan içeriklerin bir nevi belirtilmesi gerektiğini esas alan blog yazısı kamuoyunun dikkatini çekti.

Electronic Arts, söz konusu kuralları iki kategoriye ayırıyor. İlk olarak ücretsiz ürünler, seyahatler ve basın etkinliklerinden yararlanan kimselerin paylaşımlarında EA Tarafından Desteklenmektedir (#supportedbyEA) etiketi kullanılmasını talep ediyor. Diğer kategori ise reklamlar hakkında.

Electronic Arts, bir tanıtım çalışması, vb için ödeme gerçekleştirdiği kimselerin paylaşımlarında #advertisement etiketinin kullanımını talep ediyor. Her iki etiketin de Facebook, Twitter veya başka bir platformdaki herhangi bir paylaşımda kullanımı isteniyor.

Öte yandan ünlü YouTuber PewDiePie, kendi yayınlarında Electronic Arts ile olan işbirliklerini ifade etmeye başladı.

Yayıncı firmanın attığı adımın diğer şirketler için örnek olup olmayacağı bilinmiyor, ancak video, vb yayınlarındaki tarafsızlığın açıkça ifade edilmesine katkı sağlayacağı aşikar.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın